#roditeljstvo
Pet razloga zbog kojih se žene sve češće odlučuju na porod u svoja četiri zida
U nekim se zemljama 20 posto porođaja obavlja kod kuće iako većina liječnika vjeruje da su bolnice najsigurnija mjesta za to. Većina žena odlučuje roditi kod kuće jer je to jeftinije ili zato što žele biti u poznatom prostoru, ali studije su pokazale da takav porođaj ima još neke prednosti
Što se Hrvatske tiče, porođaj kod kuće već godinama nije dio uobičajene zdravstvene skrbi za trudnice, ali on nije zabranjen. Problematično je da hrvatske primalje ne mogu raditi izvan rodilišta, odnosno pružanje skrbi na porođaju kod kuće može se smatrati kaznenim djelom. Zakon o primaljstvu prvostupnicama primaljstva omogućava otvaranje privatne primaljske prakse, no od 2008. godine, otkad je taj zakon na snazi, ni jedna takva praksa nije otvorena, piše udruga RODA.
Nekoliko primalja iz zemalja okruženja, gdje je samostalno primaljstvo, pa tako i porođaj kod kuće uobičajeno i prihvaćeno, voljno je putovati u Hrvatsku na kućne porođaje. Te primalje znaju da su Hrvatice zakinute za pravo na odabir mjesta i vrstu skrbi pri porođaju, i smatraju da im njihov poziv nalaže da pružaju skrb svakoj ženi koja to želi. U tom slučaju žene ponekad putuju izvan Hrvatske na trudničke preglede, a na samom porođaju u dom im dolazi strana primalja. Druga se skupina žena pak odlučuje za porođaj kod kuće bez stručne pomoći. To sa sobom donosi određene rizike kojih žena mora biti svjesna i spremna prihvatiti ih.
Istraživači iz cijelog svijeta zainteresirali su se za ovo pitanje i otkrili neke iznenađujuće prednosti ove metode.
1. Imate veću kontrolu
Žene pri kućnom porođaju imaju veću kontrolu nad situacijom. Mogu odabrati ljude koji će biti uz njih, a to može pomoći u procesu porođaja.
2. Uz vas može biti obitelj
Uobičajeno je da su žene, koje odluče roditi kod kuće, okružene članovima svoje uže obitelji. Neke bolnice ograničavaju broj ljudi koji može biti u rađaonici, a žene ponekad žele da je uz njih više dragih im ljudi.
3. Jeftinije je
U nekim zemljama, primjerice u SAD-u, donošenje djeteta na svijet je prilično skupo. Zbog toga žene odlučuju roditi kod kuće. Tako uštede i nekoliko tisuća dolara.
4. Možete roditi prirodnim putem
Neke žene žele roditi prirodno, što znači bez lijekova, anestezije i postupaka kao što je epiziotomija.
5. Udobnije je
Kod kuće možete roditi gdje god želite - u kadi, na podu, u krevetu. To može pomoći da porođaj bude jednostavniji i ugodniji. Uz sve navedeno, svaka rodilja treba biti svjesna da kućni porođaj sa sobom nosi i određene rizike. Najčešće komplikacije pri porođaju kod kuće, odnosno razlozi za transfer u bolnicu, jesu sporo napredovanje porođaja, potreba za lijekovima protiv bolova te umor majke. Hitni transferi u bolnicu vrlo su rijetki (manje od 5% planiranih kućnih porođaja, ovisno o studiji), a najčešći razlozi su zabrinjavajuć nalaz otkucaja djetetovog srca, nepovoljan položaj djetetove glave za porođaj te prekomjerno krvarenje majke nakon porođaja.
Vezane vijesti
-
'Janet i njezin suprug Wissam Al Mana s oduševljenjem pozdravljaju dolazak na svijet svojeg novorođenog sina Eissa', objavio je njezin izdavač
-
-
-
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Reci što misliš!