Istraživanje pokazalo
Djeca koja ranije počnu lagati, bit će uspješnija u školi
Laganje nije ništa neobično kod male djece, a novo istraživanje otkriva da je čak važan dio dječjeg razvoja
Prema istraživanju koje je vodio Kang Lee, profesor psihologije iz Sveučilišta u Torontu, djeca vrlo rano počinju lagati. Među dvogodišnjacima koji govore, 30 posto njih već je nešto slagalo. Do navršene tri godine, skoro polovica pokušava redovito nešto slagati. S četiri godine, taj broj iznosi čak 80 posto! A u dobi od pet do sedam godina skoro svako dijete laže.
Dr. Lee kaže da mlađa djeca koja prikrivaju ili izbjegavaju istinu, imaju kognitivnu prednost pred onima koji to ne rade. "Laganje zahtijeva dvije stvari. Djeca moraju razumjeti što netko drugi misli. Ovu sposobnost zovemo teorijom uma. Djeca koja se bolja u teoriji uma bolja su i u laganju", objašnjava dr. Lee.
Druga stvar je znati planirati unaprijed kako bismo spriječili neželjene aktivnosti. 30 posto djece mlađe od tri godine koja znaju lagati imaju veće sposobnosti za to, a laži im pomažu da se izvuku iz za njih nezgodnih situacija. Takve kognitivne sposobnosti kod djece koja rano počinju lagati, znače da će takva djeca biti uspješnija u školi i u komunikaciji s drugom djecom na igralištu.
Dr. Lee provodio je eksperimente teorije uma na skupini od 58 djece predškolske dobi u Kini, podijelivši ih u dvije grupe. Polovica djece dobila je šest treninga iz teorije uma, a druga polovica dobila je treninge u kojima su učili brojeve i vještine snalaženja u prostoru. Istraživači su otkrili da su djeca iz prve grupe bolje lagala, ali i bila bolja u lažima od djece iz druge grupe.
Vezane vijesti
-
Izgovaranje laži povezano je s razlikovanjem dobrog od lošeg, stoga je bitno da djeca odmah znaju posljedice svojih postupaka.
-
Laganje djeci dok su mala može ne samo stvarati probleme u budućnosti već i utjecati na njih u sadašnjosti.
-
Roditeljstvo je, bez sumnje, posao koji traje 24 sata dnevno, sedam dana u tjednu i nikada nećete pronaći vodič o tome kako biti savršen roditelj.
-
Kad roditelji uskaču svake sekunde, uskraćuju djeci priliku da razmišljaju. Djeca će tako naučiti da je uvijek potreban netko drugi kako bi organizirao njihovo vrijeme, ističu psiholozi
Izdvojeno
-
U derbiju 17. kola prvenstva Hrvatske za košarkaše Zadar je kao domaćin svladao Split sa 59-54 (21-12, 13-18, 15-18, 10-6).
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
Reci što misliš!