#higijena
Pet pogreška koje svakodnevno radimo prilikom tuširanja
Malo nas zapravo razmišlja o tome, ali svakodnevni ritual tuširanja većina radi pogrešno.
Postoje neka pravila koja možemo primijeniti, kako bi kožu
očuvali zdravom.
Zdrava i Sretna otkriva 5 tipičnih pogrešaka koje radimo prilikom
tuširanja.
1. Pretjerano vruća voda
Pretjerano vruća voda koja ponekad doseže i do 50 stupnjeva, čini kožu suhom i smežuranom. Ona tako ispire prirodna ulja na koži, ostavljajući kožu nezaštićenom, a ujedno se povećava protok krvi, što često dovodi do crvenila, upala i osipa. Idealna temperatura vode ne bi trebala prelaziti 35 stupnjeva.
2. Predugo kupanje
Poput tople vode, dugotrajno kupanje previše isušuje kožu, a dokaz je osip i svrbež. Optimalno trajanje tuširanja je oko 10 minuta, može i puno kraće.
3. Pretjerano korištenje gelova za tuširanje
Što se više pjeni, to znači da ima manje prirodnih tvari u gelu za tuširanje. To znači da pjena iscrpljuje vaš prirodni zaštitni sloj ulja, što dovodi do suhoće i hrapavosti kože. Osim toga, ako vam antibiotska sredstva za tuširanje nisu posebno propisana, ne morate ih svakodnevno koristiti.
4. Koristite stare i mokre spužve
Mokre spužve su savršene za razvoj bakterija i rast plijesni, stoga ih je bolje mijenjati jednom u svaka 4 tjedna. Pokušajte umjesto spužvi koristiti pamučne krpice koje se lako peru u mašini za rublje. Izuzetno je bitno da se spužva dobro ocijedi i osuši nakon korištenja.
5. Snažno i grubo brisanje tijela ručnikom
Osušite svoje tijelo mekanim ručnikom, tapkajući po tijelu i neka ostane blago vlažno. Zatim upotrijebite omiljenu kremu, tako će koža ostati glatka i zdrava!
Vezane vijesti
-
Vjerojatno nikada niste pretjerano razmišljali o načinu na koji koristite dezodorans : Otuširate se, nanesete ga u spreju ili roll-onu i to je sve. Ali, postoje mnoge pogreške koje se događaju u korištenju ovog proizvoda za osobnu higijenu i rade više štete nego koristi.
-
Lijep je osjećaj otići na spavanje čist i mirisan, ali s medicinske točke gledišta, tuširanje prije spavanja nije baš tako dobra ideja. Zapravo, ova naizgled zdrava navika može donijeti više štete nego koristi.
-
Iako mnogi to neće priznati, mokrenje pod tušem nije neuobičajeno. Mnogi to rade, ali čini se da ne bi trebali.
-
Postoje određene prednosti i mane koje ovise o tome u koje doba dana. Određena razdoblja u danu bolja su za tuširanje jer su pogodnija za vašu kožu. S druge pak strane, u određeno doba dana tuširanje nije baš učinkovito.
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Reci što misliš!