"Koale su nacionalno blago"
Australija ulaže milijune u spas koala
Australska savezna država Novi Južni Wales objavila je da će uložiti 45 milijuna australskih dolara (210 milijuna kuna) kako bi se povećala populacija koala koja je u Australiji u rapidnom padu.
Po procjenama australskih vlasti, u diviljni danas živi oko 43.000 koala, a prije doseljavanja Europljana na kontinent 1788. bilo ih je deset milijuna.
"Koale su nacionalno blago", rekla je premijerka NJW-a Gladys Berejiklian.
"Bila bi neizreciva sramota da im ne osiguramo budućnost", naglasila je.
Gubitak staništa, napadi pasa, udari automobila, klimatske promjene i bolesti uzele su danak kada je posrijedi jedna od najprepoznatljivijih australskih životinja.
Studije pokazuju da je u posljednjih 15 do 20 godina broj koala u Novom Južnom Walesu pao za 26 posto. U toj državi simpatični krznati tobolčari "ranjiva" su kategorija, a u ostatku Australije gotovo da ih više i nema.
Vlada NJW-a odvojit će tisuće hektara državnog zemljišta kako bi sačuvala njihovo prirodno stanište.
Novac će se koristiti i za borbu protiv bolesti koje napadaju koale, poglavito klamidiju koja im uzrokuje neplodnost, sljepoću i smrt.
Uspostavit će se i posebna telefonska linija gdje će ljudi moći dojaviti ako opaze ozlijeđenu ili koalu u neprilici.
Vezane vijesti
-
Australska savezna država Novi Južni Wales objavila je da će uložiti 45 milijuna australskih dolara (210 milijuna kuna) kako bi se povećala populacija koala koja je u Australiji u rapidnom padu
-
Deseci tisuća Australaca bore se u subotu s poplavama izazvanima ciklonom koji je poharao istočnu obalu, uništavao ceste i mostove te ubio dvoje ljudi
-
Uragan Debbie donio je u utorak sjeveroistoku Australije jake pljuskove i silovite udare vjetra, čupajući drveće i noseći krovove na svom putu te natjeravši tisuće stanovnika da potraže sklonište, prije nego je počeo slabjeti.
-
Izdvojeno
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
-
Svi koji imaju slab sluh, ali ne nose slušni aparat, trebali bi razmisliti još jednom jer je utvrđeno da pomaže ljudima da žive dulje, prema Sveučilištu Južne Kalifornije (USC).
Reci što misliš!