Lifestyle

Moda

Vintage i retro

Vintage i retro

Zavirite u bakine i djedove ormare

Trenutno najpopularniji modni pravci su vintage i retro. Možemo li ih definirati? Znamo da su to odjevni predmeti iz prošlosti. Koliko duboko u prošlost sežu, odakle dolaze i gdje ih možemo pronaći, pitanja su na koja ćemo vam ponuditi odgovore u ovom članku. Kroz časopise, pogotovo stranih zemalja riječi su to sa kojima se često susrećemo.

Vintage u prijevodu sa engleskog jezika na hrvatski znači: berba, berba grožđa, godina vina, godište vina, porijeklo, prastaro, rod grožđa, vino. Pa kako je povezano vino sa modnim razdobljem?

Riječ "vintage" kopirana je iz vinske terminologije, kao elegantniji, ublaženi izraz "stare" odjeće. Vintage odjeća je opći pojam za novu ili "second hand", tj. već korištenu odjeću koja je nastala u prošlom stoljeću. Originalna vintage, antikna odjeća dolazi iz perioda prije 1920. godine, a danas se mogu naći samo unikati kod kolekcionara ili u muzejima. Priuštiti si antikni vintage komad, ako se i nađe negdje u prodaji, danas je luksuz. Odjeću od 1920. do 1980. godine nazivamo vintage odjećom.

Retro, skraćenica od "retrospective" (što u prijevodu na hrvatski jezik znači: osvrće unazad, retroaktivan, retrospektiva, retrospektivan) dio je Vintage modnog perioda od otprilike 1965. do 1985. godine.

Iako je potreba za već korištenom odjećom oduvijek bila izražena, proslavila se devedesetih godina, kada su zvijezde poput Julie Roberts, Chloe Sevigny, Kate Moss i Dite von Teese počele kupovati u "Second Hand Shop" i "Charity Shop" trgovinama. Ne samo da je odjeća jeftinija, a u mnogo slučajeva i kvalitetnija, već je vintage- unikatna, dakle jedna jedina.

Popularna mjesta na kojima možemo kupiti Vintage odjeću su trgovine korištene odjeće, marketi, antikvarijati, aukcije. Vintage odjeću možemo i dobiti ili naslijediti od rodbine. Uglavnom su to ljudi koji čuvaju odjeću godinama iako je ne nose. Ne ustručavajte se pitati možete li im zaviriti u ormar, dapače, mnogima bi bilo drago, rasteretit ćete im prostor. Činite uslugu i sebi i njima. Zavirite u bakine i djedove ormare, sigurno ćete naići na koji zaboravljeni komad odjeće kojeg uvijek možete prekrojiti po vašim mjerama. Jedna je to velika prednost odjeće iz doba dvadesetih godina, kvalitetno je krojena za lakše šivanje, dodavanje i skidanje materijala kako bi se prilagodila osobi koja će ju naslijediti.

Neki su vintage odjevni predmeti posebno traženi, poput Coco Chanel, Paul Poiret, Mariano Fortuny, Elsa Schiaparelli, Madeleine Vionnet, Jeanne Lanvin, Christian Dior, Hubert de Givenchy, Claire McCardell, Cristobal Balenciaga, Emilio Pucci, Yves Saint-Laurent, Ossie Clark, Biba, Mary Quant, Pierre Cardin, Halston, Giorgio Armani, Zandra Rhodes, Vivienne Westwood, Thierry Mugler, Gianni Versace, Jean Paul Gaultier...

 


Reci što misliš!