Lifestyle

Cigarete

10 načina da prestanete pušiti

10 načina da prestanete pušiti

Ako ste već probali prestati pušiti, tada znate da to nije baš tako jednostavno

Pokušavate li se odviknuti od pušenja zbog zdravstvenih razloga ili kako biste uštedjeli, ili zbog skore zabrane pušenja, evo 10 savjeta koji će vam pomoći:

   1. Ako ste već probali prestati pušiti, tada znate da to nije baš tako jednostavno. Za početak morate biti odlučni u svojoj nakani. Ovo možda djeluje očito, ali pokušavate li prestati pušiti samo kako biste nekog usrećili (partnera, obitelj), manja je vjerojatnost da ćete uspjeti. Vi sami morate biti sigurni da želite prestati pušiti.

   2. Lista razloga zašto želite prestati pušiti će vam pomoći. Razmislite o učincima pušenja na vaše zdravlje i zdravlje ljudi oko vas, financijskim učincima ili drugome. Evo nekih razloga koje biste trebali imati na umu:

Trenutni razlozi za prestanak pušenja:
      - Loš zadah i žuti zubi
      - Smrdljiva odjeća, kosa i koža
      - Smanjene fizičke mogućnosti
      - Brži otkucaji srca i povišen krvni tlak
      - Ugrožavate nepušače oko sebe
      - Cijena cigareta

Dugoročni razlozi za prestanak pušenja:
      - Otrovne kemikalije u dimu cigareta
      - Opasnost od obolijevanja od raka pluća i drugih vrsta raka
      - Opasnost od srčanih bolesti
      - Problemi s disanjem
      - Bore
      - Opasnost od žgaravice i čira
      - Opasnost od bolesti desni
      - Kod trudnica opasnost za dijete

      Zapišite detaljno razloge zašto želite prestati pušiti i sačuvajte tu listu kako biste je mogli pročitati poželite li zapaliti cigaretu. Kako biste što bolje shvatili zašto pušite, bilježite kad ste i zašto zapalili cigaretu. Ove informacije vam mogu pomoći kod odvikavanja.

   3. Točno izračunajte koliko trošite na cigarete. Koliko vas košta ova navika? Koliko dnevno, tjedno, mjesečno i čak godišnje trošite na cigarete? Iznenadit će vas koliko ste novca popušili. Imajte na umu što ste si sve mogli priuštiti tim novcem.

   4. Zabilježite kad će vam pušenje najviše nedostajati (npr. nakon obroka, u određeno doba dana, uz kavu...). Ovako se možete pripremiti, pa čak i planirati nešto za to vrijeme kako ne biste mislili na cigarete. Npr. nakon obroka možete otići u šetnju umjesto da zapalite cigaretu.

   5. Nakon što ste se pripremili, zatražite podršku. Objasnite prijateljima i obitelji da vam je potrebna njihova pomoć. Također zamolite obiteljskog liječnika da vam pomogne u vašem naumu. Začudit ćete se koliko će vam značiti ta podrška. Potičite se i sami malim nagradama. Na primjer priuštite si nešto od novca koji niste potrošili na cigarete.

   6. Prestanite pušiti dan za danom. Nemojte razmišljati o tome kako ćete zauvijek prestati pušiti. Umjesto toga si recite „Danas neću pušiti“ i ovo ćete mnogo lakše izdržati. Tada isto ponovite sutra i tjedan će vam začas proći.

   7. Imate li prijateljicu ili prijatelja koji također želi prestati pušiti, probajte to zajedno. Nemojte se natjecati, već si budite podrška i pomoć u kriznim situacijama.

   8. Kad osjetite veliku potrebu za cigaretom, napravite nešto što će vam skrenuti misli s toga. Probajte uzeti žvakaću gumu ili lješnjake kako biste nešto imali u ustima (ali izbjegavajte slatkiše) i pijte mnogo vode i voćnog soka.

   9. Iz kuće maknite sve što bi vas moglo dovesti u napast. Nemojte ostavljati kutije s cigaretama uokolo, sklonite sve pepeljare i sve ostalo vezano uz cigarete (upaljač, šibice i sl.).

  10. Probajte prestati pušiti kad znate da nećete biti pod prevelikim stresom. Odaberite tjedan kad ste na godišnjem odmoru ili kad ćete biti kod kuće u smirenoj atmosferi. Također, ako su vam cigarete bile sredstvo opuštanja u stresnim periodima, probajte naći druge načine za borbu protiv stresa. Opustite se šetnjom, toplom kupkom ili tehnikama disanja. 


Reci što misliš!