Lifestyle

Akne

Sklonost aknama određena je genima

Sklonost aknama određena je genima

Većina tinejdžera ima akne, no kod nekih je to samo prolazna faza, dok kod drugih akne ostaju i kasnije u životu te se moraju liječiti antibioticima i drugim lijekovima

Prema najnovijoj studiji - problemi s aknama stvar je naslijeđa. Točnije, ako su vaši roditelji imali akne, veća je vjerojatnost da će ih i njihovi potomci imati kada uđu u pubertet.

Većina tinejdžera ima akne, no kod nekih je to samo prolazna faza, dok kod drugih akne ostaju i kasnije u životu te se moraju liječiti antibioticima i drugim lijekovima.

Istraživanje je provedeno u Iranu na 1.000 tinejdžera. Pokazalo se da je 14 posto tinejdžera kod kojih u obitelji nije bilo problema s aknama, imalo lagane akne. S druge strane, njih 20 posto imalo je teži oblik akni, a radilo se o onima kod kojih su roditelji ili braća i sestre imali problema s aknama.

Nadalje, tinejdžeri čije su majke imale većih problema s aknama imaju tri puta veće šanse imati isti problem. Kod tinejdžera čiji su očevi imali taj problem, imaju dva puta veće šanse dobiti teži oblik akni.

Stoga je bitno, zaključili su stručnjaci, kod mladih kod kojih je problem akni genske naravi (a ovo znači da su im i roditelji te ostali bliski rođaci imali isti problem), akne početi liječiti već kod prve pojave.

Ostali rizici koji pojačavaju dobivanje akni su masna koža, često konzumiranje slatke i masne hrane, djevojaka posebice prije mjesečnice. Povezanost hrane i akni vrlo je važna, smatraju iranski stručnjaci jer se do sada uglavnom mislilo da hrana ne igra nikakvu ulogu kod dobivanja akni.


Reci što misliš!