Zdravlje
Dijabetes - tihi ubojica u kobnom pohodu planetom
Dijabetes se općenito smatra tihim ubojicom svjetskih razmjera i jednom od najkarakterističnijih porpatnih pojava suvremene civilizacije
Dijabetolog međunarodnog ugleda Mladen Vranić otkrio da pozitivni stres liječi šećernu bolest. Dijabetes je danas jedan od najvećih svjetskih zdravstvenih problema, ali ne samo bogatih već i siromašnih zemalja, gdje stanovništvo trpi zbog nepravilne (uvezene) prehrane od koje se lako deblja, piše Vjesnik
Neki oblici stresa sprječavaju nastanak šećerne bolesti, tvrdi prof. dr. sc. Mladen Vranić, redoviti član Kanadske akademije znanosti i umjetnosti, dopisni član HAZU i redoviti profesor fiziologije i medicine u Torontu, dakako, hrvatski đak.
Ovih dana održao je u HAZU predavanje »Molekularni mehanizmi preko kojih vježbanje i, neočekivano, neki oblici stresa sprječavaju nastanak šećerne bolesti«, kojim je hrvatskoj dijabetološkoj struci predstavio temeljna istraživanja o dijabetesu u vezi s tjelesnom aktivnošću i stresom. Opće je poznato i prihvaćeno da vježbanje može tu bolest držati pod kontrolom, odnosno razinu šećera u krvi. Ali stres?
Dijabetes se općenito smatra tihim ubojicom svjetskih razmjera i jednom od najkarakterističnijih porpatnih pojava suvremene civilizacije. Znanstveni rad Mladena Vranića, jedinog Kanađanina koji je dobio najprestižnije nagrade Američkog dijabetološkog društva za životno djelo, tvrde u HAZU, impresivan je. Među ostalim, razvio je metodu za kvantitativno određivanje hormonalnih interakcija u regulaciji metabolizma šećera i u patogenezi dijabetesa. Odredio je važnost interakcije glukagon-inzulina u normalnom metabolizmu i u osoba s dijabetesom.
Njegova stajališta o čimbenicima koji određuju utjecaj tjelesne aktivnosti u oboljelih od šećerne bolesti opće su prihvaćena. Otkrivši da se jedan od važnih hormona u regulaciji razine šećera u krvi (glukagon) proizvodi i izvan jetre, utjecao je na promjenu shvaćanja u endokrinologiji.
Vranić je rođen u akademskoj obitelji u Zagrebu 1930. godine, gdje je završio studij medicine i doktorirao, a 1963. godine odlazi u Toronto na poziv prof. dr. sc. Charlesa Besta, jednog od pronalazača inzulina. Danas je sveučilišni profesor u Zagrebu, na Karolinskom institutu u Stockholmu, član je Kraljevskog koledža liječnika i kirurga u Kanadi, pozvani predavač na oko 150 svjetskih sveučilišta...
Na predavanju u HAZU, govoreći o tjelovježbi radi regulacije šećera u krvi, rekao je da to mora biti jedan sat hoda pet dana tjedno. To je laboratorijski dokazano: štakor se, zahvaljujući trčanju i popratnom, dakle dobrom stresu, riješio induciranog dijabetesa. Dobri ili lagani stres kod ljudi je i svakodnevni posao, škola, odlazak na posao koji uključuje i tjelesnu aktivnost i popratni stres. Pritom se gubi i na težini koja je sama po sebi jedan od glavnih rizika za dijabetes. Loši stres je dugotrajno loše osjećanje izazvano teškom zbiljom, primjerice ratom, smrću člana obitelji i drugim nesrećama. Taj stres remeti rad svih organskih sustava, jer, uvjetno rečeno, smiruje, odnosno smanjuje tjelesnu aktivnost i potiče na debljanje. Taj sindrom, napominje Vranić, iako nije statistički potvrđen, uočava se kod naših branitelja s PTSP-om, a i mnogi kanadski vojnici imaju te posljedice nakon povratka iz Afganistana.
Kako zapravo djeluje pozitivni stres? Najvažnije je to što snižava razinu kortizona u krvi, hormona koji djeluje protiv inzulina, objašnjava Vranić. Normalne količine kortizona potrebne su organizmu, jer općenito reguliraju metabolizam i imunološki sustav, stimuliraju mozak, itd. Povećane doze u dužem razdoblju, pokazalo se na životinjama, oštećuju mozak, pogotovo u regiji povezanoj s pamćenjem, odnosno kognitivnom funkcijom. Pozitivni stres i tjelovježba imaju još jedno vrlo važno djelovanje na gušteraču - smanjuju oksidativni stres. O tom se fenomenu, povezanom s drugim zdravstvenim problemima, danas mnogo govori i piše. U osoba sklonih dijabetesu, tvrdi Vranić, pojavljuju se blage, ali kronične upale gušterače, a tjelovježba i stres povezan s tjelovježbom znatno ih smanjuju.
Dijabetes je danas jedan od najvećih svjetskih zdravstvenih problema, ali ne samo bogatih već i siromašnih zemalja, gdje stanovništvo trpi zbog nepravilne (uvezene) prehrane od koje se lako deblja. Tom pojavom raste i broj oboljelih od šećerne bolesti, pa će se za 25 godina, nastavi li se ovim tempom, broj dijabetičara u nerazvijenim zemljama povećati tri puta, a dvaput u razvijenim. Poseban strah je zbog sve deblje djece s popratnim dijabetesom tipa jedan. U suvremenim se obiteljima ne jede za stolom, već u fast food restoranima, a kod kuće se sjedi pred televizorima i još opasnijim - računalima...
Dijabetolozi nastoje utemeljiti pokrete »jedan sat hodanja na dan pet puta tjedno« i »prehrana s man je kalorija«, ali to im (još) ne uspijeva, jer loši stresovi povećavaju potrebu za hranom koja »usrećuje«, a i vremena za vježbu sve je manje. Sve je to američki način života, gdje se (što je tendencija i kod nas) u tržne centre ide automobilom, namirnice se trpaju u kolica s kotačićima, pa autom voze kući, a dobar dio dana provodi se pred televizorom s bocom piva u ruci. Vranić kod Amerikanaca i Kanađana vidi još jedan problem, na koji upozorava i nas: u restoranima se serviraju golemi obroci od kojih bi se najelo dvoje-troje ljudi. Smanjite obroke, poručuje i podsjeća na to da se fino jede u Francuskoj, gdje je i manje debelih i oboljelih od šećerne bolesti.
Presađivanje beta-stanica
Mladen Vranić smatra da liječenje dijabetesa matičnim stanicama neće biti moguće još desetak godina. Kod gušterače je problem u finoj regulaciji izlučivanja inzulina. Ne uspostavi li se ta regulacija kao što je u prirodi, matične stanice mogu postati inzulinski tumor koji je obično smrtnonosan. Ključna istraživanja stoga su na sprječavanju malignog razvoja matičnih stanica te na polju imunologije. Imunološki sustavi pojedinih bolesnika s dijabetesom prepoznaju vlatite stanice kao neprijateljske i uništavaju ih, a to se događa i s presadcima stanica za proizvodnju inzulina. Nastoji se otkriti kako to spriječiti i time bi se dobilo kvalitetno rješenje. Što se tiče presađivanja beta stanica iz kadavera (potrebne su tri donirane gušterače za jednu transplantaciju), što je također jedno od polja istraživanja liječenja dijabetesa, potrebna je snažna imunosupresija, lijekovi koji mogu biti opasni za druge organe. U Edmontonu u Kanadi tome su se pridavale velike nade, ali se pokazalo da nakon pet godina sve transplantirane beta stanice umiru. Još se ne zna zašto, je li riječ o imunološkoj reakciji koju je nemoguće kontrolirati ili nešto treće, ali to je razlog što je zasad još najbolje rješenje presađivanje organa, gušterače, paralelno i bubrega oštećenih zbog šećerne bolesti.
Svaki dan 19.000 novih dijabetičara
Procjenjeno je da u Hrvatskoj ima oko 300.000 dijabetičara od kojih je 180.000 registrirano, a među ostalima blizu 42 posto nije svjesno da ima tu bolest. Zato je važna edukaacija. Kad se za njega ne zna, dijabetes ostavlja kronične posljedice na gotovo svim organima u tijelu. Prema javnozdravstvenim podacima, šećerna je bolest na osmome mjestu uzročnika smrti. Dijabetes tipa jedan u Hrvatskoj ima manje od jedan posto djece, ali je potrebna veća psihosocijalna pomoć u prilagodbi na posebne uvjete života kako ne bi trpjela posljedice te kronične bolesti za cijeli život.
Međutim, problem je dijabetes tipa dva, koji prijeti djeci: još 2000. godine bilo je manje od dva posto pretile djece u nas, a 2007. već 8,2 posto! Na svijetu je svaki dan 19.000 novooboljelih od dijabetesa. Do 2025. godine bit će ih 333 milijuna, a države će na izravno liječenje te bolesti trošiti oko 40 posto nacionalnih proračuna (sada tri do 15 posto).
Neizravni su troškovi znatno veći zbog popratnih bolesti i pada produktivnosti i smrtnosti. Globalni pokret protiv dijabetesa trenutačno vodi jedna farmaceutska tvrtka, najveći proizvođač lijekova za tu bolest. Moto je edukacija i smanjenje rizika: debljine i loše prehrane. Simptomi dijabetesa su često mokrenje, stalna žeđ, gubitak težine, osjećaj gubitka snage... Na preventivno mjerenje glukoze u krvi trebali bi svi s povećanom tjelesnom težinom i ako u obitelji ima ili je bilo dijabetičara.
Vezane vijesti
-
Od dijabetesa tipa 2 obolijeva sve više i više ljudi, a mnogi nažalost ne znaju koji su rani znakovi niti faktori rizika koji ga pospješuju. Dijabetes tipa 2 nastaje kad tjelesne stanice ne mogu koristiti glukozu ispravno jer su otporne na inzulin ili gušterača ne proizvodi dovoljno inzulina koliko je tijelu potrebno.
-
U Hrvatskoj je registrirano 315.298 osoba sa šećernom bolesti, nove tehnologije poboljšavaju im kvalitetu života, no procjenjuje se da tek oko 60 posto oboljelih ima postavljenu dijagnozu, priopćili su iz Zagrebačkog dijabetičkog društva uz Svjetski dan šećerne bolesti.
-
-
Izdvojeno
-
Ispijanje kave ima više od potencijalnih zdravstvenih prednosti koje ona pruža, a jedna stručnjakinja sugerira da postoji optimalno vrijeme za konzumaciju napitka s kofeinom.
-
Oni koji uspješno prođu natjecanje moći će se prijaviti na ograničene javne pozive za dodjelu bespovratnih sredstava namijenjenih investicijama te ostvariti pravo na najviše 25.000 eura po projektu
-
Denver Nuggets su sinoć kod kuće sa 120:98 nadigrali Los Angeles Clipperse Ivice Zubca i to im je prva pobjeda u tri ogleda protiv te momčadi.
-
Pročitajte dnevni horoskop i doznajte što vam za današnji dan predkazuju zvijezde
Reci što misliš!