Istraživanja
Pretilost u djece genetski je uzrokovana
Studija je ispitala cijeli genom svakog djeteta
Znanstvenici sa Sveučilišta Cambridge i Instituta Wellcome Trust Sanger proveli su istraživanje uključivši 300 djece koja pate od ozbiljne pretilosti i zaključili da je pretilost u takve djece uzrokovana genetski, piše BBC.
Tim stručnjaka je u studiji objavljenoj u časopisu Nature zaključio da je tomu kriv gubitak ključnog segmenta DNA, iako nimalo ne pomaže današnji stil života koji uključuje nezdravu prehranu i nedostatak vježbanja.
Studija je ispitala cijeli genom svakog djeteta u potrazi za duplikacijom DNA, poznatom kao CNV (copy number variants - varijante kopiranog broja). Usporedbom DNA profila pretile djece i one s normalnom težinom, otkrilo se da određeni dijelovi genoma nedostaju u pretile djece, a posebno su se znanstvenici usredotočili na nedostatak kromosoma 16 za kojeg se čini da ima snažnu vezu s pretilošću.
''Gen na kromosomu 16 nazvan SH2B1 igra važnu ulogu u reguliranju težine i razini šećera u krvi, a ljudi sa zabilježenim izbacivanjem ovoga gena imaju snažnu želju za jelom i lako se debljaju'', kaže dr. Sadaf Farooqi.
Znanstvenici kažu da je ovo prvi dokaz da su varijante kopiranog broja povezane s pretilošću, a već se zna da uzrokuju i neke druge poremećaje kao što je autizam.
Stručnjaci ipak napominju da je i stil života vrlo važan jer većina djece nema određen genetski faktor koji uzrokuje pretilost.
Vezane vijesti
-
Nova studija, objavljena u petak u časopisu JAMA, pokazala je da je pretilost djece značajno porasla tijekom pandemije covida-19.
-
Sada možemo ADHD povezati s genetikom, a ne s načinom odgoja
-
Stručnjaci upozoravaju da je prevencija obiteljskog nasilja, osim što je važna sama po sebi, neophodna i zbog smanjenja pretilosti kod male djece
-
Znanstvenici su dokazali da postoji snažna povezanost između bakterija koje se nalaze u prašini u našem domu i razvoja astme kod djece
Izdvojeno
-
U derbiju 17. kola prvenstva Hrvatske za košarkaše Zadar je kao domaćin svladao Split sa 59-54 (21-12, 13-18, 15-18, 10-6).
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
Reci što misliš!