Zdravlje
Kako kontrolirati iznenadne napadaje bijesa?
Svatko osjeća pritisak u životu, no što uzrokuje erupcije emocija i bijesa?
Kako navodi Alec Grimsley, vodeći stručnjak na polju rješavanja međuljudskih sukoba, erupcija bijesa podrazumjeva stanje kada smo emocionalno obuzeti iracionalnim faktorima koje obično uzrokuje neka vrsta frustracije.
˝Tijekom erupcije bijesa osoba obično gubi kontrolu nad svojim emocijama te verbalno napada subjekt koji je otišao predaleko. Žene su sklonije ovom stanju jednostavno zato što su biološki programirane da budu odgajateljice i imaju tzv. osobnost prevelike odgovornosti ˝, objašnjava Grimsley.
˝Obično preuzimaju puno na sebe što im stvara neki osjećaj bremena. Problem je u tome što, umjesto da traže pomoć ili jednostavno kažu ne, projeciraju si priče poput: ne voli me, jer da voli pomogao bi mi. To je destruktivno ponašanje, a nakon nekog vremena u to počinjete i vjerovati˝.
Ako ste se prepoznali u ovome, nameće se pitanje kako prekinuti taj zatvoreni krug. ˝Trebate se zapitati koje to stvari i situacije uzrokuju frustracije?˝, dodaje Grimsley. ˝Ako budete više svjesni situacija koje imaju potencijal da kod vas izazovu snažnu reakciju, to možete upotrijebiti kao sustav za upozorenje, ostavljajući si vremena da mirnije reagirate na pritiske.˝
Imate li osobnost prevelike odgovornosti?
* posjedujete veliku potrebu za kontrolom, jer imate velika očekivanja o tome kako se stvari trebaju razvijati
* osjećate se zadovoljno i korisno samo kada pomažete drugima, preuzimajući dodatne zadatke dok vodite brigu da se sve važno obavi
* imate potrebu da se svidite drugima
* obično ste vrlo sposobni i vodite računa o svemu
Negativni efekti osobnosti prevelike odgovornosti
* pretrpani ste zadacima i zabrinuti hoćete li sve stići pravovremeno obaviti
* postajete frustrirani jer imate sve manje vremena, dok za vaše emocije i potrebe nitko ne mari
* emocije se nakupljaju u vama, no pokušavate ih potisnuti
Uzroci erupcije bijesa
* netko je zaboravio na nešto što vam je vrlo bitno, ili smatrate da se vaš rad dovoljno ne cijeni
* traži se od vas da obavite još samo jedan dodatan zadatak
* počinjete si projecirati ˝pričice˝ unutar kojih su svi protiv vas
O.P.D. pravilo - isprobajte ovu vježbu sljedeći put kada vas netko dovede u stanje frustracije
* Odlično: zamislite da vam je punica rekla nešto što vas je izbacilo iz takta. Umjesto da eksplodirate recite si sarkastično: Odlično! Ovo djeluje kao pauza koja vam dajte vremena da se kontrolirate.
* Priznanje: priznajte si svoje osjećaje. ˝Da, ovo me je uznemirilo i naljutilo, no neću dozvoliti da me obuzmu negativne emocije.
* Dišite: zvuči banalno, no duboko disanje doista vas može smiriti. Duboko udahnite, zadržite dah 3 sekunde, zatim izdahnite.
Više na Metro-portal.hr
Vezane vijesti
-
Mnogi pak imaju ozbiljan problem jer se nikako ne mogu suzdržati od tog emocionalnog pražnjenja
-
Bili gurman ili ne, hrana je najčešće najbolja utjeha, dodatak druženjima i slavljima i način za opuštanje i postizanje ugode. S hranom prizivamo uspomene iz prošlosti, povezujemo se s ljudima i naprosto uživamo u okusima.
-
Iako se mnoge žene u tridesetima još uvijek osjećaju kao djevojčice, ipak trebaju znati da je došlo vrijeme za sazrijevanje i životne mudrosti.
-
Svi se ponekad nađemo u situacijama kada se osjećamo poput vulkana koji se priprema za erupciju. Ljutnja je potpuno normalna ljudska emocija, ali je važno nositi se s njome na odgovarajuć način.
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Reci što misliš!