Obitelj
Duge veze pozitivno utječu na zdravlje majke i djeteta
Imunološke sustave majke i djeteta jača duža izloženost spermi biološkog oca koja sadrži korisna antitijela
Znanstvenici su otkrili kako žene koje su u dugim vezama imaju manje komplicirane trudnoće, da kod njih postoji manji rizik pojave preeklampsije (povišen krvni tlak uzrokovon trudnoćom), te da u prosjeku rađaju veće bebe.
Studija provedena na novozelandskom sveučilištu Auckland obuhvatila je više od dvije i pol tisuće prvorodilja, a provjeravalo se koliko su dugo bile u vezi s ocem svog djeteta.
Rezultati su pokazali kako žene koje su bile u intimnim odnosima samo s jednim partnerom najmanje pola godine u prosjeku manje pate od preeklampsije, ali i kako su puno rjeđe rađale nedonoščad. Studija je također pokazala da su žene koje su bile u kratkim vezama s biološkim ocem djeteta, uglavnom rađale pothranjene bebe.
Stručnjaci vjeruju kako je glavni razlog za to duža izloženost spermi biološkog oca djeteta, koja pojačava imunološki sustav majke.
Rezultati studije su upotpunjeni rezultatima o utjecaju zdravlja, težine i životnog stila majki na trudnoću i zdravlje djece, a objavljeni su u znanstvenom časopisu za reproduktivnu imunologiju.
Dr. Larry Chamley, ginekolog i vodeći profesor istraživanja na sveučilištu u Aucklandu, rekao je da je imunološki sustav majki bio pojačan nakon izloženosti očevim antigenima, korisnim antitijelima u muškoj spermi.
"Iako još nije potpuno sigurno da dugotrajna izloženost spermi sprječava nastanak preeklapsije, ovo istraživanje potvrdilo je da ta izloženost ima zaštitnu ulogu kako na majke tako i na djecu", zaključio je Chamley.
Više na Metro-portal.hr
Vezane vijesti
-
Žene imaju razvijen majčinski instinkt koji čini da žena snažno reagira na djetetov plač
-
Znanstvenici su još jednom dokazali neraskidivu vezu majke i djeteta
-
KBC Zagreb pozvao je u subotu sve punoljetne majke koje su zdrave i čije je dijete mlađe od godinu da daruju višak mlijeka u Banku humanog mlijeka čiji je rad otežan zbog epidemije koronavirusa i potresa u Zagrebu.
-
Izdvojeno
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
-
Svi koji imaju slab sluh, ali ne nose slušni aparat, trebali bi razmisliti još jednom jer je utvrđeno da pomaže ljudima da žive dulje, prema Sveučilištu Južne Kalifornije (USC).
Reci što misliš!