Mladi i besparica
Mladi se zbog besparice vraćaju roditeljima
Ono što je kratkoročno dobro, a to je da se mogu osloniti na nekoga, ipak nije dugoročno rješenje, kaže Anđelko Akrap, profesor s katedre za demografiju na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu
Sve više mladih ljudi u Hrvatskoj ostaje u roditeljskom domu ili se nakon pokušaja samostalnog života u njega vraća. Na to ih najčešće natjera teška gospodarska situacija. Sociolozi ih nazivaju 'bumerang' djecom.
Kristina, 28-godišnja majka djeteta starog godinu dana, nakon dvije godine podstanarstva, sa svojom se obitelji odlučila vratiti roditeljima. Razlog je bio isključivo financijski.
"Nakon dvije godine plaćanja podstanarstva i previsokih
računa, muž i ja smo shvatili da je to bacanje novca u vjetar i odlučili
se privremeno doseliti mojim roditeljima, a novac koji smo ranije
davali raznim najmodavcima stavili smo sa strane i stvarno uštedjeli",
objašnjava Kristina za portal Crozilla.com.
Anđelko Akrap, profesor s katedre za demografiju
pri Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, kaže da Hrvatsku muči niz problema
koji su i bez gospodarske krize dugo prisutni, kao što je nemogućnost
mladih da si osiguraju stambeno pitanje i nemogućnost stalnog
zapošljavanja.
"Negativna je strana dugog ostajanja u roditeljskom domu, ali i povratka u roditeljski dom nakon odlaska, bilo zbog financijske prirode, bilo zbog krize u braku, odgoda osamostaljenja.
To može biti samo
trenutno rješenje problema jer se pokazalo da život s roditeljima onih
koji imaju svoju obitelj nije baš dobra odluka. Roditelji se miješaju u
brak svoje djece, a to ne vodi dobrome. Hoću reći, ono što je
kratkoročno dobro, a to je da se mogu osloniti na nekoga, dugoročno nije
rješenje", kaže profesor Akrap.
Budući da su prisiljeni živjeti na grbači svojih roditelja, "bumerang" djeca više ne plaćaju visoke stanarine i režije, nego ih u većini slučajeva s roditeljima dijele popola. Prednost ovakvog života svakako je ušteda, no zato je privatnost potpuno zanemarena.
Profesor
Akrap, koji je zajedno s Ivanom Čipinom proveo
istraživanje "Socijalitetni sterilitet u Hrvatskoj – Zašto smo
neoženjeni i neudane?" tvrdi da su rezultati pokazali da je dugo
ostajanje kod kuće ili povratak u obitelj osobito izražen u Italiji i
Španjolskoj. Kao pozitivnu stranu ovog fenomena prof. Akrap navodi
mogućnost oslanjanja na roditelje u nekim teškim životnim situacijama,
poput rastave braka ili u slučaju bolesti.
Ovakvi se slučajevi ne događaju samo kod nas, problem je rasprostranjen po cijelom svijetu. Američki mediji mnogo govore o ovom problemu, a prema njihovim istraživanjima procjenjuje se da oko 80 milijuna kućanstava funkcionira po principu suživota već odrasle djece i roditelja, piše portal Crozilla.com.
Vezane vijesti
-
-
U prošloj godini policiji je prijavljeno oko 1500 slučajeva nestanaka djece. Dio njih su ponavljači, a najviše ih odlazi iz ustanova za nezbrinutu djecu, dok ih je oko 600 pobjeglo iz obiteljskog doma
-
Podaci pokazuju da se udio mladih u Hrvatskoj stalno smanjuje...
-
Hrvati prvo radno iskustvo stječu u dobi od 18 do 20 godina, a potpuno se osamostaljuju s tek trideset godina kada napuštaju roditeljski dom, pokazuje istraživanje portala MojPosao
Izdvojeno
-
Veliku nagradu 59. zagrebačkog salona arhitekture i urbanizma, koji je pod nazivom "Dijalozi/Monolozi" otvoren u nedjelju u Umjetničkom paviljonu u Zagrebu, osvojio je projekt "Rekonstrukcija Vitića: palimpsest tumačenja izvornosti" skupine autora.
-
Hrvatska ženska rukometna reprezentacija odmjerit će snage sa Španjoskom u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo iduće godine u Nizozemskoj i Njemačkoj, odlučio je ždrijeb u Beču.
-
Kao najznačajnija regionalna zvijezda, Severina nije poznata samo po svojim pjesmama, nego i po tome da se ne boji reći što misli.
-
Hrvatski skijaš Samuel Kolega osvojio je šestu poziciju na slalomu Svjetskog kupa u francuskom Val D'Isereu, čime je izjednačio svoj najbolji doseg karijere.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.