mobiteli i zagađenje okoliša
Često razgovaraš mobitelom? Doznaj koliko škodiš prirodi!
Alternativa su moderni "zeleni mobiteli", napravljeni od recikliranih materijala, s punjačima na solarnu energiju
Znaš li da korištenje mobitela šteti okolišu? Kad se zbroje proizvodnja, potrošnja struje za punjenje baterije te energija potrebna za prijenos poziva i poruka, godišnje se zbog mobitela u prirodu ispusti preko 45 kilograma CO2.
Mobiteli i njihova "braća" pametni telefoni jedno su od glavnih obilježja života u zadnjih petnaest godina. U srpnju je tvrtka CCS Insight objavila da po njenom istraživanju na svijetu ima pet milijardi aktivnih mobitela, tri puta više od osobnih računala.
U Hrvatskoj je u rujnu u upotrebi bilo preko šest milijuna mobitela, 36 posto više od broja stanovnika, a 80 posto građana ima dva ili više uređaja.
Sve veći dio svakodnevne komunikacije obavljamo uz pomoć ovih spravica, no rijetko se zapitamo kakav je njihov učinak na okoliš. Nažalost, čini se da su se mobiteli pridružili brojnim izumima koji su prema okolišu nastrojeni neprijateljski.
Materijali od kojih se izrađuju ekološki su nepodobni, od uobičajene plastike do skupocjenog metala tantala, kojeg iz afričkih rudnika vade slabo plaćeni (ili čak silom natjerani) lokalni rudari.
Potom, na punjenje baterije troši se mnogo struje, a naročito su veliki potrošači napredni pametni mobiteli, koje vlasnici koriste i za telefoniranje i za slanje e-maila i za surfanje, pa ih moraju puniti svakodnevno. Osim što troše puno energije pri punjenju, mobiteli opterećuju mrežu i crpe struju pri svakom pozivu, slanju SMS-a ili MMS-a i surfanju.
Šteta koju mobitel nanosi okolišu ovisi, jednostavno, o tome koliko ga koristimo. Proizvodnja prosječnog mobitela odašilje u okoliš 16 kilograma ugljičnog dioksida (CO2), otprilike koliko i proizvodnja jednog kilograma govedine.
U dvije godine, koliko je prosječni mobitel u upotrebi, potroši se struje čija proizvodnja ispušta još šest kilograma CO2, a energija potrebna za prijenos poziva i poruka zagađuje okolinu za dodatnih 70-75 kilograma CO2. Kad se sve zbroji, od proizvodnje pa do trenutka kad je "škartiran", mobitel u prirodu ispusti preko 90 kilograma CO2.
Jedan od načina ekološkog mobilnog telefoniranja je nabavka "zelenih" modela, za koje proizvođači kažu da manje zagađuju i troše manje energije. Primjerice Samsungov model Blue Earth ima punjač na sunčevu energiju, a model LG Remarq je proizveden od materijala koji se može reciklirati.
Koristiš li uobičajene, ekološki neprilagođene mobitele, znaj da su SMS-ovi najpogodniji način komunikacije, jer troše najmanje energije, a pozivi s mobitela crpe znatno više energije od poziva s fiksnog telefona, piše portal zdravakrava.hr .
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.