Forever young?
Prvi put uspješno obrnut proces starenja
Američki znanstvenici tvrde da su uspjeli pomladiti stare miševe te da je ova tehnika važan korak prema obrtanju procesa starenja
U svojem eksperimentu, predstavljenom u uglednom časopisu Nature, istraživači iz Harvard Medical School regenerirali su tijela ostarjelih i onemoćalih miševa. Njihovo iznenađujuće otkriće ulijeva nadu da bi se sličnom tehnikom moglo barem usporiti starenje ljudi.
Terapija bi mogla imati značajan utjecaj na opće stanje zdravlja ljudi jer bi sprečavala pojavu tzv. staračkih bolesti poput demencije, srčanih i moždanih udara te povećavala kvalitetu života sve starijeg stanovništva u svijetu.
'Ono što smo zabilježili u ovom eksperimentu sa životinjama nije bilo usporavanje ili stabiliziranje procesa starenja, već njegovo nevjerojatno obrtanje, a to nismo očekivali', rekao je voditelj istraživanja Ronald DePinho.
'Metoda bi trebala omogućiti jačanje potencijala obnavljanja organa kod starijih i time povećanje kvalitete života. Hoće li ona produžiti život, pitanje je na koje za sada ne možemo odgovoriti.'
Proces starenja još nije dobro razjašnjen, međutim znanstvenici znaju da ga uzrokuje više čimbenika. Visoko reaktivne čestice poznate kao slobodni radikali prirodno se stvaraju u tijelu i izazivaju oštećenja stanica. Pušenje, ultraljubičasto zračenje i drugi utjecaji okoliša također pridonose starenju.
No tim s Harvarda usredotočio se na proces koji je poznat kao skraćivanje telomera. Većina stanica u tijelu sadrži 23 para kromosoma - nositelja DNK. Na krajevima svakog od njih nalazi se zaštitna kapa koja se naziva telomer. Svaki put kada se stanica podijeli, telomeri se skraćuju, sve dok konačno ne prestanu djelovati, a stanica odumre ili upadne u tzv. suspendirano stanje.
Stručnjaci s Harvarda uzgojili su genetski modificirane miševe kojima je nedostajao enzim telomeraza koji zaustavlja skraćivanje telomera. Bez tog enzima miševi su prerano ostarjeli i počeli pokazivati karakteristične simptome starenja kao što su slabljenje osjeta mirisa, smanjivanje mozga, neplodnost i oštećenja probavnog sustava. No kada su DePinho i njegovi kolege miševima dali injekcije koje su aktivirale stvaranje enzima, oštećeno tkivo je ozdravilo i pomladilo se.
'Ove su životinje bile jako ostarjele, ali nakon mjesec dana terapije značajno su se oporavile, čak su im se u mozgu ponovno počeli stvarati neuroni', rekao je DePinho.
Vezane vijesti
-
Istraživači na Institutu Dana-Farber za borbu protiv raka, koji djeluje u sklopu Katedre za medicinu na Harvardu, uspjeli su "obnoviti" organe nagrižene starenjem kod miševa
-
Istraživači su otkrili dokaze da je fizička aktivnost profesionalnih atletičara dovela do aktivacije enzima telomerase, koji pomaže stabilizaciji telomera
-
Za početak, kreme kreirane za njegu zrele kože mogu biti 'teže'
-
Većina žena se boji starenja, ali starenje ima svoje prednosti. Amerikanka Michelle Combs dugo se borila protiv znakova starenja kao i mnogi drugi poput nje, ali kad je navršila 52 godine, odlučila je da se više neće boriti protiv toga.
Izdvojeno
-
Puhat će slaba do umjerena bura, od sredine dana jugozapadni i sjeverozapadni vjetar, uz malo, mjestimice umjereno valovito more.
-
Krumpir je jedna od najbitnijih namirnica u mnogim kućanstvima, ali može brzo proklijati ako se ne čuva u pravim uvjetima.
-
Katamaran "Princ Zadra" koji se sinoć nasukao na hridi ispred otoka Premude poslijepodne je potonuo, priopćilo je Ministarstvo mora. Kako neslužbeno doznajemo, još mu je samo vrh iznad površine.
-
To je razočaravajuće, rekla je izvršna direktorica UNEP-a Inger Andersen na klimatskom samitu COP29 u Bakuu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.