Lifestyle

Internet

Internet: Svako osmo dijete laže o svojim godinama

Internet: Svako osmo dijete laže o svojim godinama

08.02. se u šezdesetak zemalja svijeta obilježava se Dan sigurnijeg interneta, akcije koja se odnosi na zaštitu djece pri upotrebi interneta, mrežnih tehnologija i mobitela

Na internetu djeca imaju osjećaj da mogu biti tko god požele, a ukoliko im neka online aktivnost dosadi, jednostavnim pritiskom tipke mogu je okončati.

Zbog tih razloga djeci je internet često zanimljiviji od stvarnog života, otkrilo je britansko istraživanje provedeno na preko 2300 mladih u dobi od 11. do 18. godina. Oko 45 posto anketiranih izjavilo je da su sretniji na internetu nego u stvarnom životu. Istraživanje je provela dobrotvorna organizacija za djecu Kidscape.

Dana 08.02. u šezdesetak zemalja svijeta obilježava se Dan sigurnijeg interneta - akcije koja se prvenstveno odnosi na zaštitu djece pri upotrebi interneta, mrežnih tehnologija te mobilnih telefona. 

Unatoč apelima za ograničavanje opasnosti koje vrebaju s interneta, istraživanje je pokazalo da svako osmo dijete na internetu u komunikaciji sa strancima laže o svojoj dobi, fizičkom izgledu i porijeklu. Kod onih koji razgovaraju sa strancima, 60 posto njih laže o svojoj dobi, 40 posto o svom ljubavnom statusu, a 10 posto o fizičkom izgledu, prenosi 24sata.hr

Ispitanici su kao razlog zadovoljstva internetom naveli to što na njemu mogu razgovarati s ljudima koje u stvarnom životu ne bi imali prilike susresti te jer se u tom prostoru mogu pretvarati da su posve drugačiji, stavljajući druge slike. Ono može biti i mjesto priznanja mladima gay orijentacije, koji o tome šute u stvarnom životu. Oko 47 posto mladih kazalo je da se na internetu ponašaju drugačije nego što to čine u svom životu.

'Brine nas želja mnogih da usvoje online identitete jer se na taj način mladi udaljavaju od svakodnevnice', smatra psihoterapeut Peter Bradley, zamjenik direktora organizacije Kidscape.

Tvrdi da ako će cyber svijet postati sretnije mjesto od naših zajednica, tada nastaje jedna posve nova generacija mladih koja se ne zna prilagoditi stvarnosti i funkcionirati u društvu. Stručnjaci smatraju da ovo istraživanje predstavlja izazov roditeljima, nastavnicima i pedagozima o edukaciji mladih u sigurnom i umjerenom korištenje interneta.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.