Kontracepcija
Pet najčešćih nuspojava kontracepcije
Mučnina je česta nuspojava kontracepcije na bazi hormona. Ona u većini slučajeva nestaje nakon nekoliko mjeseci
Osim što štite od začeća, kontracepcijska sredstva ponekad mogu donijeti više štete nego koristi. Međutim, nuspojave variraju od organizma do organizma. Najvažnije je osluškivati vlastito tijelo i eventualne promjene prijaviti liječniku-ginekologu. Kontracepcija na bazi hormona može uzrokovati blage, ali i gotovo nepodnošljive nuspojave. Za vas smo pripremili nekoliko savjeta koji bi vam mogli pomoći.
1. Glavobolja, vrtoglavica, osjetljive grudi
Ako su ovi simptomi prisutni na samom početku, budite strpljive. Spomenute nuspojave će se povući nakon određenog vremena. Ako se ipak ne povuku, potražite savjet svog ginekologa. On/ona će vam preporučiti pilule drugog proizvođača.
2. Promijene raspoloženja
Ako su promijenama raspoloženja doista pridonijele pilule, probajte koristiti metodu koja ne uključuje hormone. I u ovom je slučaju neophodno potražiti savjet liječnika odnosno ginekologa. Odluke o promjeni sredstva protiv začeća ne smijete donositi na vlastitu ruku.
3. Mučnina
Mučnina je česta nuspojava kontracepcije na bazi hormona. Ona u većini slučajeva nestaje nakon nekoliko mjeseci. Ako se to ipak ne dogodi, uzimajte tablete s hranom. Ako koristite vaginalni prsten ili flaster, možda ćete morati promijeniti metodu zaštite od trudoće.
4. Krvarenje
Ukoliko upotrebljavate kontracepcijeske tablete, pokušajte ih piti svaki dan u isto vrijeme. Ako redoviti ritam ne zaustavi krvarenje, porazgovarajte sa svojim liječnikom. Imajte na umu da i za ovaj problem postoji rješenje. Liječnik vam može predložiti korištenje ibuprofena ili lijekova koji sadrže estrogen.
5. Smanjeni libido
Gubitak seksualne želje jedna je od čestih nuspojava koja muči brojne žene. Potražite pomoć čim primjetite određenu promjenu. U dogovoru s ginekologom, promijenite proizvođača ili vrstu pilula. Ako vam jedne ne odgovaraju, druge će tablete vratiti libido u normalu. Ako ne, pokušajte sa sasvim drugačijom metodom, piše ordinacija.hr
Vezane vijesti
-
Liječenje anemije traje između tri i šest mjeseci, a ponekad je potreban i dulji period
-
Žene se sve češće žale na probleme sa stopalima te je britansko Udruženje ortopeda i podijatara izdalo novo upozorenje
-
Prema nedavnim istraživanjima od celulita trpi približno 80 posto žena razvijenoga svijeta i potrebno ga je shvatiti ne samo kao estetski već i kao zdravstveni problem
-
Pandemija koronavirusa posebno je negativno utjecala na mlade zbog čega će sljedeća godina biti posvećena problemima s kojima se suočavaju, od uskraćivanja obrazovanja do porasta problema s mentalnim zdravljem, upozorili su europarlamentarci u raspravi o proglašenju 2022. Europskom godinom mladih.
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.