Koliko vas koštaju ...
Koliko novca 'otpuhnete u dim' za godinu dana?
Skoro pa svako drugo domaćinstvo potroši po jednog Marulića mjesečno na uživanje u duhanskim proizvodima
Sa svih strana možete čuti puno toga o štetnosti pušenja po vaše zdravlje. No, što je s novčanikom? Koliko vas ta navika košta? I što sve gubite zbog nje? Izračunali smo, prenosi pametna kuna
Po podacima istraživanja Prihodi i troškovi kućanstava, koje je tvrtka GfK objavila krajem prošle godine, 44 posto hrvatskih kućanstava trošilo je novac na cigarete ili duhan. Prosječni mjesečni trošak bio je 67 eura.
Da pojednostavimo izračun, pri preračunavanju tih 67 eura iznos u kunama smo zaokružili na 500. Dakle, skoro pa svako drugo domaćinstvo potroši po jednog Marulića mjesečno na uživanje u duhanskim proizvodima.
500 kuna mjesečno, puta 12 mjeseci, to je 6.000 kuna godišnje. Više nego prosječna hrvatska neto plaća (5.450 kn u prosincu prošle godine, po Zavodu za statistiku).
Deset godina - 60 tisuća kuna. Mogli bi si, recimo, priuštiti dobar polovni ili jeftiniji novi auto.
Što bi sve mogli s tim novcem?
Kad bi vam ga netko poklonio, siguran sam da bi se brzo domislili kako ga najbolje potrošiti.
Možda bi pokrpali dugove. Riješili popravke u stanu ili kući koje već dugo odlažete za financijski bolja vremena. Ili počastili se (i drage vam osobe) odmorom na kojem ćete se opustiti i napuniti baterije.
A što ako bi se odlučili na štednju i ulaganja? Kako bi prošli? Što bi mogli očekivati?
Kako bi došla do odgovora na ta pitanja, Pametna kuna udružila je snage
sa stručnjacima Raiffeisen banke, Raiffeisen stambene štedionice i
Raiffeisen Investa.
Izračuni su, naravno, informativni, okvirni i podložni promjenama
okolnosti i uvjeta. No, daju dobar uvid u to koliko vas, financijski gledano, stoji svakodnevno druženje s duhanskim prutićima.
Već se štednja isplati
Krenimo od obične štednje. Recimo da ugovorite oročenje s višekratnim uplatama. Na početku uplatite 1.000 kuna i dogovorite oročenje na 12 mjeseci + 1 dan, a narednih 10 mjeseci uplaćujete po 500 kuna.
Koliko ćete imati na računu po isteku oročenja? Vaših će se 6.000 kn pretvoriti u 6.144,02 kn. Nije puno, ali nije ni loše, uzme li se u obzir da za tih 144,02 kn niste ni kopali, niti orali.
Za stambenu štednju uzeli smo malo duži vremenski okvir (pet godina) i uzeli u obzir da ju možete uplaćivati za djecu.
Odlučite li se - umjesto da novac mijenjate za kratkotrajni dimni užitak - mjesečno potomstvu uplaćivati 68,5 eura (nešto malo više od 500 kn, znamo), nakon pet godina na računu ćete - uz efektivnu kamatnu stopu od 7,47 posto i državna poticajna sredstva (DPS) - imati 934,62 eura više.
Štedi li odrasla osoba u eurima, uz isti ritam uplata, EKS 7,34 posto i državna poticajna sredstva nakon pet godina će na računi imati 918,07 eura više.
Kako to izgleda u kunama?
Uz uplatu 500 kuna mjesečno, EKS 7,46 posto i DPS, nakon pet godina vaš junior štediša može računati na 6.816,23 kn dobiti.
A vi, s istom uplatom, EKS 7,33 posto i DPS - na 6.693,8 kn dobiti.
Što ako razmišljate na dugi rok?
Recimo da imate 30 godina. Odlučili ste prestati pušiti i preusmjeriti tog Marulića mjesečno u životno osiguranje.
Ako ste muškarac, uz trajanje osiguranja od 30 godina i prosječno procijenjenu dobit, u šezdesetoj godini života vas može čekati isplata 370 tisuća kuna. Ako ste žena, izgledi su još bolji - uz iste uvjete, u šezdesetoj godini života vas može čekati isplata 380 tisuća kuna.
A što ako se odlučite na ulaganje u investicijski fond?
Počnete li odmah izdvajati 500 kuna mjesečno, tijekom razdoblja od 30 godina uz pretpostavljeni prinos (koji ovisi o izboru ulaganja prema rizičnosti i potencijalnom prinosu) od tri posto skupit ćete 290.070,15 kuna.
Pretpostavljeni prinos od pet posto donijet će 409.348,92 kn, a sedam posto - 588.032,43 kuna. Mjesečno ulaganje 500 kn tijekom godinu dana bi, uz prinos od tri posto, rezultirali s 98,4 kn više na računu. Pet posto donijelo bi 165,01 kn, a sedam posto - 232,44 kn.
Vezane vijesti
-
Ne propuštajte nijednu priliku za novi prihod, posao, fuš, zaradu. Ma koliko vam se malim činili. Reducirajte nepotrebne troškove
-
-
-
Izdvojeno
-
Purgerica na otoku - kako je ondje živjeti zimi? Njezin otac je Sikirić iz Preka i baš u Ulici Sikirića smjestio se njezin atelje u staroj kući...
-
Vlada planira proširiti popis proizvoda čija će cijena biti ograničena te će i dalje voditi brigu o standardu građana, poručili su u srijedu tijekom saborskog aktualnog prijepodneva premijer Andrej Plenković i ministar gospodarstva Ante Šušnjar.
-
U 2024. godini Grad Zadar je, pored „uskrsnica“ i „božićnica“, iz svog proračuna isplaćivao i novčane naknade umirovljenicima u povodu Dana grada Zadra u iznosu od 370,00 eura.
-
Iz zadarske Elektre stiže obavijest o privremenom prekidu u opskrbi električnom energijom zbog radova prema sljedećem rasporedu
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.