Zaustavite 'Uggsice'
Prijatelji životinja protiv popularnih 'Uggsica'
Zbog popularnih Uggsica ovce su podvrgnute nehumanim postupcima
Obuća Ugg zadnjih je godina postala gotovo obavezni sastojak obuće u trendu. Te mekane, udobne i tople čizme, koje je moguće kombinirati s raznim stilovima, nose gotovo svi: godinu i pol stara djeca, kao i žene blizu šezdesetih. Možda većina vlasnika slavnih 'Uggsica' nije nikad ni pomislila kako se te čizme izrađuju, objavili su Prijatelji životinja koji donose stravičnu pozadinu priče o popularnim čizmama.
Uggova obuća (uggsice) izrađuje se od ovčje kože, točnije od kože ovaca merino iz Australije. Ovce merino podvrgnute su vrlo nehumanim postupcima i zlostavljanju. Budući da imaju puno vune, koža im je jako neravna, pa se na njoj provodi izuzetno bolan postupak zvan mulesing.
Pri ovom se zahvatu 'višak' kože s pripadajućim mesom reže škarama ili
oštrim nožem, bez ikakvog anestetika. Uzgajivači ovaca brane se da je
takav postupak potreban da se na tim mjestima ne nasele ličinke mušica.
Farmeri drže ovce u teškim uvjetima tijekom uzgojnog ciklusa, dokle god
im daju vunu.
Kad od njih prestanu dobivati vunu, ukrcaju ih na otvorene teretne brodove i šalju u Aziju. Mnoge se zbog nehumanog transporta i nepovoljnog vremena razbole ili umru na putu. One koje se razbole ili ozlijede još žive zajedno s umrlima bacaju morskim psima. Preživjelima u azijskim klaonicama režu vratove. Zbog neljudskog postupanja prema australskim ovcama merino mnoge su zvijezde i velike korporacije, uključujući H&M, počeli bojkotirati obuću i druge proizvode od vune merina.
Korporacija Deckers Outdoor Corporation prije nekoliko godina zaštitila
je generički naziv Ugg, s kojim je ranijih desetljeća bila označavana
obuća od ovčje kože, koja je isprva bila namijenjena pilotima u Prvom
svjetskom ratu. U ljeto 2007. obuća Ugg odjednom je postala trend, za
koji su 'zaslužne' zvijezde Sarah Jessica Parker i Kate Hudson.
Izvjesno je da ova korporacija vrlo spretno i varljivo trguje sa svojim
najprodavanijim proizvodom. Zbog korištenja imena Ugg Australia i
slogana Blonde By Nature, većina je korisnika i budućih kupaca uvjerena
da su bestidno skupe čizme napravljene baš u Australiji. No, i to je
daleko od istine. Zapravo se popularna obuća izrađuje u Kini, ali od
australske vune merino.
Srećom, ponajprije zbog osviještenosti potrošača, mnogi su proizvođači tržištu ponudili alternativnu, naizgled jednaku obuću, ali koja je napravljena bez zlostavljanja životinja. Uglavnom se radi o imitaciji ovčje kože, koja je povrh svega mnogo jeftinija od sramotno skupe Uggove obuće, prenosi slobodnadalmacija.hr
Vezane vijesti
-
Prijatelji životinja podsjetili su u srijedu kako su na današnji dan 2005. oslobođeni i udomljeni polomljeni psi iz "afere bigl" na Veterinarskom fakultetu te upozorili na Izvještaj Europske komisije da se više od 10,5 milijuna životinja koristi u pokusima, a u Hrvatskoj 26 tisuća.
-
Uoči prvog čitanja u Hrvatskom saboru prijedloga novog Zakona o gospodarenju otpadom, udruga Prijatelji životinja pozvala je u srijedu saborske zastupnike da podrže zabranu jednokratne plastike i laganih plastičnih vrećica.
-
Povodom "Međunarodnog dana prava žiotinja", aktivisti u subotu na Jelačićevom trgu organiziraju gledanje scena iz dokumentarca "Zemljani" gdje se prikazuje nehuman odnos prema životinjama
-
Izdvojeno
-
Hrvatska je u 2024. bila među deset ''najguglanijih'' odredišta za putovanja, odnosno na 10. mjestu, dok je na prvom Turska, objavio je globalni magazin Conde Nast Traveler prema redovnom istraživanju i podacima Googlea o pretraživanju odredišta za putovanja u proteklih 12 mjeseci.
-
Predsjednička kandidatkinja Ivana Kekin rekla je u petak kako sumnja da iza difamacijskih objava protiv nje stoje neke političke stranke, a među autorima dezinformacija navela je Dominika Alpeza, Dejana Kljajića i Vinka Kojundžića, najavivši da će Kojundžića tužiti zbog širenja laži.
-
Premijer Andrej Plenković u petak je pozvao stranku Možemo! i njihovu predsjedničku kandidatkinju Ivanu Kekin da se smire i prestanu histerizirati jer se nikakva HDZ-ova nevidljiva ruka njima ne bavi na način na koji 'možemovci' sugeriraju u svojim objavama.
-
LUKORAN - Uginula lešina dupina već dva tjedna stoji na škrapama kod mjesta Lukoran na otoku Ugljanu. Čitateljica javlja da nitko od odgovornih do sad nije reagirao.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.