Lifestyle

Govor tijela

Pokreti kojima šaljemo krivu poruku

Pokreti kojima šaljemo krivu poruku

Najčešće spominjan stav kada je govor tijela u pitanju su upravo prekrižene ruke

Na početku veze bitno je ono što kažeš, ali vrlo je često još bitnije ono što ne kažeš, a govor tijela može tvom partneru poslati poruku zainteresiranosti čak i kada mu još to ne želiš sama reći. No, govor tijela je ponekad i nezgodan, jer često slučajno upravo njime šaljemo signale koji mogu biti sasvim krivo protumačeni.


Pozicija stopala

Kada nam se netko sviđa, naše se tijelo instinktivno poravnava s njihovim, što je jednostavno podsvjesna reakcija. No potrebno je paziti na stopala, jer ona često znaju vrludati, a noge usmjerene prema njemu definitivni su znak privlačnosti i prisnosti. Ako su tvoja stopala usmjerena prema zgodnom tipu koji stoji malo dalje od vas, to bi moglo izgledati kao da nisi zainteresirana, kažu stručnjaci.

Zagrljaj puno govori

Ponekad još nismo odlučile želimo li poljubac za laku noć pa se odlučujemo na zagrljaj umjesto toga. Zagrljaj je iskaz privrženosti, no trebaš paziti da ga ne tapšaš po leđima, jer bi to moglo poslati poruku da ti je nelagodno u njegovim rukama te da želiš što prije izaći iz njih. Također, tapšanje po leđima je vrlo često više prijateljski nego romantično pa bi tvoj partner mogao sasvim krivo shvatiti što se događa.

Prebrze kretnje

Tijelo često oponaša naše unutarnje stanje, pa će tvoja nervoza na spoju biti vidljiva i na van ako nekontrolirano mašeš rukama i krećeš se neprirodno brzo. Takav govor tijela odaje tvoju nesigurnost pa se pokušaj kontrolirati i smiriti ruke, kako druga osoba ne bi dobila dojam da ti nije ugodno u njenom društvu.

Kimanje glavom

Kimanje u znak slaganja s nečim što druga osoba govori je poželjno, jer osoba zna da je slušaš, no previše kimanja može stvoriti upravo suprotan dojam; ako na svaku njegovu riječ kimaš, on može misliti kako ga zapravo uopće ne slušaš, nego da automatski kimaš.

Različit ritam govora

Ako ti melješ sto na sat povišenim glasom, a on priča polako i smireno, znači da niste na istoj valnoj duljini, što može dovesti do loše komunikacije. Kako bi razgovor glatko tekao, potrebno se uskladiti, pa ako on ima sporiji tempo, ti moraš usporiti svoj kako bi postigli ugodnu atmosferu. Inače ćete se oboje osjećati čudno.

Prekrižene ruke

Najčešće spominjan stav kada je govor tijela u pitanju su upravo prekrižene ruke. Ova je poza, iako mnogim ljudima vrlo prirodna i ugodna, ujedno i vrlo loša kada je govor tijela u pitanju, jer stvara zid između tebe i sugovornika, pa bi mogla izazvati dojam nepristupačnosti. Ako imaš prekrižene ruke, moglo bi djelovati kao da nisi zainteresirana za razgovor, pa se pokušaj drukčije postaviti kako bi djelovala opuštenije.

Osobni prostor

Ljudi vole svoj osobni prostor, a o osobi ovisi koliki će taj prostor biti. Iako mu se možda imaš potrebu približiti, pazi da ne bi previše ušla u njegov prostor jer bi to moglo prouzročiti nelagodu s njegove strane. Neke osobe imaju manju potrebu za osobnim prostorom, ali u svakom slučaju vrijedi da ako udišeš zrak koji on izdiše, znači da si pre blizu.

Igranje sa stvarima

Nemaš kamo s rukama pa nervozno natežeš bočicu vode i skidaš naljepnicu s nje, a iako ti ti možda i ne primjećuješ, tvoj sugovornik sigurno primjećuje. Igranje s predmetima dok pričamo s nekim mogu biti znak nervoze, nezainteresiranosti ili manjka samopouzdanja, a sugovornik će se osjećati kao višak u tvojoj maloj igri s bočicom. Koncentriraj se na razgovor i pokaži interes za sugovornika umjesto da se igraš.

Previše kontakta očima

Gledanje u oči je važno, ali ako buljiš u njega cijelo večer kao tele u šarena vrata, mogao bi se osjećati kao da je na ispitivanju a ne na spoju. Kratki, povremeni pogledi mnogo su snažniji od konstantnog buljenja u sugovornika, a atmosfera će biti mnogo opuštenija ako dopustiš očima da se malo odmore od njega.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.