Lifestyle

Uzroci i savjeti

Zašto ženama opada kosa u jesen?

Zašto ženama opada kosa u jesen?

Kao da nije dovoljno što se vraćaju vjetar i kiša, jesen nosi još loših vijesti: izgubit ćete više kose, kažu švedski znanstvenici.
U studiji objavljenoj u časopisu Dermatology znanstvenici su tijekom šest godina pratili više od 800 zdravih žena i ustanovili da žene najviše kose gube u jesenskim mjesecima.

A da bismo razumjeli zašto, trebate saznati ponešto o normalnom rastu kose, piše Daily Mail. Ljudska kosa raste između dvije i šest godina, što znači da u bilo kojem trenutku 90 posto naših vlasi raste (poznatije kao anagena faza), dok se ostatak nalazi u stanju mirovanja (u tzv. telogen fazi) dva do šest mjeseci prije nego što ispadne. Folikula vlasi zatim miruje tri mjeseca prije nego što se ponovno pokrene cijeli proces (osim, naravno, kod proćelavih muškaraca).

Švedski znanstvenici su otkrili da kosa žena ulazi u fazu mirovanja najčešće u srpnju, što znači da telogen faza kod većine završava nakon stotinjak dana, od listopada nadalje. Vjeruje se da je ovaj uzorak posljedica evolucije: tijelo drži kosu kako bi zaštitilo kožu od jakog ljetnog sunca. Kalendar nije jedini razlog neočekivanog gubitka kose. Kosa je nevjerojatno osjetljiv barometar i stanice kose su, nakon koštane srži, druge po brzini proizvodnje stanica u tijelu. Stoga je razumljivo da kosa često prva strada kad je tijelo uznemireno, kad se mora boriti protiv neke bolesti ili iz rezervi izvući tvar koja mu je potrebna. Opadanje kose često može upozoriti na probleme i kad nema drugih simptoma bolesti.

'Naime, da bismo preživjeli, ne trebamo kosu, pa ako tijelo mora birati između rasta kose ili zadržavanja krvi koja treba vitalnim organima, vlasi će tu bitku izgubiti', objašnjava dr. Hugh Rushton, profesor dermatologije na Sveučilištu u Portsmoutuhu. Svake godine stotine tisuća žena pate od neočekivanog gubitka kose.

Stručnjaci otkrivaju moguće uzroke i savjetuju što možete učiniti.

Lijekovi
Brojni lijekovi mogu izazvati ispadanje kose, jer prebacuju veću količinu vlasi iz faze rasta u fazu mirovanja, pa se te vlasi probijaju tek nakon nekoliko mjeseci. Vjeruje se da neki retinoidi koji se prepisuju osobama s problemima akni mogu uzrokovati neočekivan gubitak kose. S gubitkom kose povezani su i beta-blokatori (za snižavanje visokog krvnog tlaka), antikoagulanti (koji razrjeđuju krv), antidepresivi i protuupalni lijekovi bez steroida, iako još uvijek nije jasno zašto je opadanje kose nuspojava. Koristite li retinoide, gubitak kose možete držati pod kontrolom uzimajući manje doze. No ne zaboravite, ako ste na terapiji, lijek obično pobjeđuje.

Nedostatak željeza
Kod žena u fazi prije menopauze nedostatak željeza je najčešći uzrok gubitka kose, kažu endokrinolozi. Većina željeza u tijelu pohranjena je u feritinu, proteinu koji pomaže u proizvodnji stanica kose i štiti od prorjeđivanja kose. Loša prehrana s nedovoljnim količinama željeza, obilne menstruacije i porod najčešće su odgovorni za manjak željeza u organizmu. Dermatolozi drže kako je normalan gubitak 40 do 120 vlasi dnevno, ali ako gubite više kose od uobičajenog, savjetuje se da provjerite razinu željeza u krvi, te testirate razinu feritina. Nedostatak željeza također može biti potaknut netolerancijom na gluten (protein koji se nalazi u pšenici, ječmu i raži) što utječe na sposobnost crijeva da pravilno apsorbiraju hranu, pa organizam ne dobiva dovoljno hranjivih tvari, uključujući željezo. Dobri su prirodni izvori željeza crveno meso, žumanjci i zeleno, lisnato povrće. Vitamin C pomaže u apsorpciji željeza, pa svakog dana popijte čašu soka od naranče, savjetuju liječnici. Međutim, tanin u čaju može zaustaviti apsorbiranje željeza, nemojte čaj piti uz obroke ili kad uzimate dodatak željeza.

Policistični jajnici
Drugi najčešći uzrok gubitka kose u kod žene u pred-menopauzi je sindrom policističnih jajnika, koji dovodi do prekomjerne količine testosterona. To može izazvati pretjeranu dlakavost, ali i gubitak kose na glavi. Dermatolozi upućuju da se tada kosa gubi na čelu, te oko sljepoočica, na istim mjestima gdje opada kosa muškarcima iste dobi. Ostali su prepoznatljivi simptomi sindroma policističnih jajnika akne, debljanje i depresija.

Kožne bolesti
Pityriasis amiantacea, bolest vlasišta može također uzrokovati gubitak kose. Često je povezan s ekcemom i zamijenjen za psorijazu. Kao kod psorijaze, vlasište je prekriveno krljuštima koje kao pločice prekrivaju korijen dlake. Kako krpice pokrivaju vlasište, kosa ispada u čupercima. Uz liječenje to može biti uklonjeno i kosa može ponovno početi rasti.

Stroge dijete
Postoje dokazi da stroge dijete, posebno one s niskim unosom ugljikohidrata, mogu uzrokovati gubitak kose, jer je problem u nedostatku energije, odnosno kalorija i šećera.
Možete jesti proteina i željeza koliko želite, ali bez energije vaša će kosa patiti. Mozak ili neki drugi vitalni organi očajnički trebaju energiju, pa ih često vuku iz za život nebitnih izvora, poput kose i noktiju.

Problemi sa štitnjačom
Neaktivna ili pretjerano aktivna štitnjača može uzrokovati stanjivanje kose.To je osobito čest slučaj kod žena kod kojih postoji obiteljska povijest bolesti štitnjače ili kod žena koje su tek rodile. Jedna je od uloga štitnjače da regulira različite tjelesne funkcije, kao što je metabolizam, pa problemi s tom važnom žlijezdom mogu utjecati na normalan ciklusa rasta kose.

Obično se kosa odmara tri mjeseca prije opadanja. Kod problema sa štitnjačom, to može trajati samo nekoliko tjedana. Kosa će opadati ranije, prije nego što razvije normalnu duljinu. Dobra vijest glasi da je nakon tretiranja problema sa štitnjačom gubitak kose potpuno reverzibilan.

Kontracepcijske pilule
Sva oralna kontracepcija sadrži progestagene, sintetičke hormone koje proizvode sličan učinke prirodnog hormona progesterona potrebnog kako bi se spriječilo da se oplođeno jajašce ugradi. Pad estrogena u menopauzi može uzrokovati opadanje kose kao kod ćelavljenja muškaraca, jer testosteron u njihovim tijelima postaje dominantan.

Debljina
Višak kilograma povećava rizik od metaboličkog sindroma, on može biti prethodnik dijabetesa tipa 2 kad je razina inzulina veća nego što bi trebala biti. Visoka razina inzulina kod žena može izazvati višu razinu testosterona i tako povećati rizik od ćelavosti.

Stres
Stres može dovesti do tipa gubitka kose koji se naziva teleogen effluvium. Riječ je o široko rasprostranjenom gubitku kose na vlasištu te općenito dlaka po cijelom tijelu. Takav gubitak kose i dlaka obično predstavlja reakciju na intenzivan stres kojem je bilo izloženo tijelo ili naš hormonski sustav ili pak na određene farmakološke terapije. Telogen effluvium je problem koji može pogoditi osobe bilo koje životne dobi, obično se javlja naglo, ali prolazi sam od sebe u roku od šest mjeseci, iako kod nekih ljudi može prijeći u kroničan problem. S obzirom na to da do razvoja telogen effluviuma dolazi neko vrijeme nakon stresnih perioda ili događaja koji su djelovali kao otponac, te da se on obično manifestira više kao prorjeđivanje i stanjivanje kose nego kao ćelavost u pravom smislu riječi (sa zonama posve lišenim kose), žene koje pate od tog problema nerijetko imaju dijagnozu neurotičnosti ili pretjerane anksioznosti.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.