Teretana
Najgora sprava u teretani je...
Riječ je o spravi za nožne mišiće s utezima i položajem tijela pod kutom od 45 stupnjeva
Mnoge sprave u teretanama mogu biti beskorisne, ali ako je sprava u teretani opasna za vaše zdravlje, onda je to već previše, objašnjava James Fell, stručnjak za fitnes i suradnik portala AskMen.com, piše magazin.net.hr
Riječ je o spravi za nožne mišiće s utezima i položajem tijela pod kutom od 45 stupnjeva. Fell smatra da je ne biste trebali nikad, baš nikad koristiti. Zašto? Mnogi je koriste kao alternativu za čučnjeve, a popularna je i među pravim snagatorima. Koriste je jer žele ojačati noge, tj. uskladiti mišićavost gornjeg i donjeg dijela tijela.
Umjesto vježbe na ovoj spravi, puno je bolje izvoditi čučnjeve. Čučnjevi zahtijevaju savršenu pozu i koncentraciju, ali donose izvrsne rezultate. Kad ih svladate, počet ćete uživati u izvođenju naporne vježbe.
Međutim, mnogi ipak ne vole izvođenje čučnjeva i misle da im ova naprava s utezima koje dižu nogama nudi iste rezultate za manje muke. Problem je što pokreti na spravi nisu funkcionalni. A čučnjevi jesu. O kakvoj je funkcionalnosti riječ? Funkcionalni trening temelji se na činjenici da 'tijelo poznaje pokrete, a ne mišiće'. Moderni pristup fitnesu uočio je slabosti treninga snage na spravama. Naime, dok ste na spravama, usredotočeni ste na izolirane mišiće i izolirane pokrete. A jednozglobni pokreti koji izoliraju određeni mišić su nefunkcionalni. S druge strane višezglobni pokreti koji integriraju mišićne skupine u pokret ono su što odgovara našem tijelu.
Novi koncept zahtijeva međusobnu interakciju grupa zglobova i mišića koji rade zajedno da bi izveli pokret, dakle nastoji uključiti višezglobne pokrete koliko god je to moguće. Zašto je to tako važno? Iako trening snage iz fiksiranog položaja može povećati ciljane mišićne skupine, on nedovoljno aktivira neuro-mišićnu koordinaciju, a ona je nužna za funkcionalnu snagu.
Dr. Stuart McGill, profesor spinalne biomehanike na Sveučilištu Waterloo i autor knjige o problemima donjeg dijela leđa Low Back Disorders, o navedenoj spravi kaže: 'Ovo i dalje smatramo nefunkcionalnim ponavljanjem.' Drugim riječima, ma koliko utega naslagali koristi su vrlo male.
Sprava o kojoj je riječ pogubna je za leđa. Dr. McGill objašnjava da vježbajući na njoj ugrožavate diskove donjeg dijela leđa. Položaj tijela je krajnje opasan jer se struk u odnosu na noge nalazi pod kutem od 45 stupnjeva. Ugroženi su lumbalni dijelovi kralježnice, a zadnje što biste željeli je da strada neki od ovih diskova.
Uz užasan početni položaj dodaju se i utezi, koje dižete u najgorem mogućem smjeru. Osim toga, dok vam se noge približavaju prsima, kut se povećava, kao i opterećenje na kralježnicu. Nezgode se uglavnom ne događaju odjednom, nego se stres nakuplja. Ponavljanje će dovesti do toga da vas jedan dan donji dio leđa užasno zaboli. Zato je najbolje odbaciti ovu spravu što je prije moguće.
magazin.net.hr/eZd
Vezane vijesti
-
Iako je stalna upala mišića znak da nešto ne valja, ne možeš oblikovati tijelo bez da se potrudiš
-
-
-
Izdvojeno
-
MK Beštije sutra, na blagdan svete Luce dolazi 20. put u DV Laticu.
-
Hrvatska diskografska udruga (HDU) u suradnji s radijskim voditeljem, glazbenim kritičarem i urednikom (HR2), Zlatkom Turkaljem Turkijem, donosi još jedan intervju u nizu u sklopu glazbenog projekta Diskografska spajalica. Ovoga puta, u našem društvu bio je jedan od najpopularnijih i najutjecajnijih repera ovih prostora Edo Maajka.
-
Iz zadarske Elektre stiže obavijest o privremenom prekidu u opskrbi električnom energijom zbog radova prema sljedećem rasporedu
-
Nakon provedenog kriminalističkog istraživanja, protiv 49-godišnjaka se podnosi kaznena prijava zbog sumnje da je počinio kazneno djelo Neovlaštena proizvodnja i promet drogama, javljaju iz PU zadarske.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.