Oprezno!
Popis hrane koja sadrži opasne tvari
Koncem ožujka u Narodnim novinama broj 33 objavljen je popis Ministarstva poljoprivrede na kojem su nabrojene prehrambene namirnice za koje je potrebna stroža kontrola zbog povećane kontaminacije opasnim tvarima. Na popisu sa 40-ak namirnica nalazi se mnogo onih koje svakodnevno jedemo, poput rajčica, raznih začina, jagoda, graha..., otkriva Večernji list.
Riječ je o hrani iz uvoza koja se nalazi na policama većine domaćih trgovina.
'Takvim načinom upozoravanja na određenu hranu nastaje obveza inspekcijskih organa koji moraju izuzeti hranu pri uvozu u Hrvatsku. Aflatoksini ili kao šira grupa mikotoksini metaboliti su plijesni, otrovi koje neke vrste plijesni (više od 300 vrsta) stvaraju da bi zaštitile svoje stanište. Nažalost, aflatoksini su izuzetno toksični za ljude i životinje. Na spomenutom popisu navode se lješnjaci, kikiriki i proizvodi na kojima aflatoksini nastaju tijekom sušenja. Aluminiji, jedan od također često spominjanih štetnih spojeva, metal koji može doći iz različitih izvora, okoliša, sirovine... na popisu je jer je izrazito toksičan i djeluje na živčani sustav uzrokujući bolest sličnu Alzheimerovoj', objasnio je za Večernji list Marijan Katalenić iz analitičkog laboratorija Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Evo popisa spornih namirnica:
Lješnjaci iz Azerbajdžana
Kikiriki iz Brazila, Indije, Gane i Južnoafričke Republike
Suha tjestenina (rezanci) iz Kine
Svježi pomelo iz Kine
Zeleni i crni čaj iz Kine
Grah iz Dominikanske Republike i Tajlanda
Gorka dinja iz Dominikanske Republike
Paprike (slatke i ostale, cijele, mrvljene ili drobljene) iz Indije, Perua, Dominikanske Republike, Egipta i Tajlanda
Patlidžani iz Dominikanske Republike
Naranče iz Egipta
Breskve iz Egipta
Šipak iz Egipta
Jagode iz Egipta
Kari iz Indije
Proizvodi s čilijem iz Indije
Macis (cvijet muškata) iz Indije
Đumbir iz Indije
Kurkuma iz Indije
Okra (bamija) iz Indije
Sjemenke lubenice iz Nigerije
Listovi korijandra iz Tajlanda
Bosiljak iz Tajlanda
Menta iz Tajlanda
Rajčica iz Turske
Suho grožđe iz Uzbekistana
Kupus, cvjetača, korabica i kelj iz Tajlanda
Na popisu su se tako našli pesticidi, teški metali olovo i kadmij koji polako truju ljude, zatim salmonela u začinskom bilju koja je posljedica nehigijenskih uvjeta sušenja i upotrebe otpadnog materijala, recimo životinjskog ili ljudskog fecesa za gnojenje. Velik broj namirnica sadrži i kancerogena bojila sudan, koja se dodaju u ekstrakte čili paprike da bi se dobila lijepa crvena boja.
Listu hrane koja zahtijeva strožu kontrolu Ministarstvo poljoprivrede dobilo je od Europske unije.
Vezane vijesti
-
Ministarstvo poljoprivrede u četvrtak je obavijestilo potrošače da je zbog mogućeg prisustva komadića stakla opozvana marokanska konzerva SKUŠA FILETI u suncokretovom ulju 125g.
-
Potpredsjednik Vlade i ministar financija Zdravko Marić u srijedu je uoči užeg kabineta Vlade izjavio da s obzirom na pandemiju i sve izazove koje ona nosi u ovom trenutku još nije na stolu snižavanje stope PDV-a na hranu, no o tome se razmišlja.
-
Ministarstvo poljoprivrede u subotu je izvijestilo potrošače o opozivu tri vrste sladoleda u pakiranju od 2,5 litre zbog utvrđenog pesticida etilen oksida u aditivu koji se koristi u procesu njihove proizvodnje.
-
Hrvatski građani za stanovanje i hranu troše 34 posto svojih prihoda, a u Europskoj uniji na hranu više troše jedino Rumunji, piše u utorak Večernji list.
Izdvojeno
-
Na pozornici su se izredali izvođači različitih dobnih skupina i glazbenih stilova i tako ukazali na osobitosti vlastitih kultura, ali i na doprinos glazbe u stvaranju zajedništva i poticanju što kvalitetnije integracije.
-
Stručnjaci iz KAYAK-a anketirali su ljude diljem Ujedinjenog Kraljevstva kako bi ustanovili koje poklone smatraju najgorima i ne žele ih dobiti za Božić.
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.