Kad ste zadnji put popili čašu vode?
Vrijeme je za čašu vode: Tijelo to poručuje nervozom i bolom
Kako biste na vrijeme spriječili da organizam dehidrira, postavite si dnevne podsjetnike za “vodeni time-out”
Kad ste zadnji put popili čašu vode? Ako se ne možete sjetiti, tada je vrijeme da uzmete čašu i učinite uslugu svojem zdravlju. Više od 60 posto našeg tijela čini voda. Stoga ne čudi da, kad “presušimo”, počinjemo biti nervozni. Već i blaga dehidracija može izazvati promjene raspoloženja, glavobolju i tjeskobu te smanjiti koncentraciju. Mnogi, nažalost, nesvjesni uzroka problema, zaboravljaju piti vodu, piše 24sata
Kad postanete žedni, tijelo već odavno vapi za vodom. A kad tijelo izgubi dva posto od ukupne količine tekućine, pojavljuju se početni simptomi blage dehidracije - osjećamo žeđ, gubimo apetit, suše nam se usta, koža postaje suha, mokraća je tamna, osjećamo pojačan umor i slabost, a može se pojaviti i groznica.
Ako tijelu tad ne nadomjestimo tekućinu, dehidracija će uzeti maha. Kad organizam izgubi više od pet posto tekućine, tijelo nas na to glasnije upozorava. Pojavljuju se jači simptomi dehidracije - srce ubrzano kuca, brzo dišemo, smanjeno se znojimo i mokrimo, tjelesna temperatura nam raste, mišići se grče, osjećamo jak umor, mučninu, jaku glavobolju i trnce u udovima.
Kako biste na vrijeme spriječili da organizam dehidrira, postavite si dnevne podsjetnike za “vodeni time-out” .
08.00: Svako jutro - pola litre vode
Tijekom osam sati spavanja tijelo ne dobiva ni kap vode. Stoga dan obvezno počnite čašom vode. Ona će vas razbuditi i “isprati sustav” te će tijelo moći normalno funkcionirati. Istraživanje je pokazalo i da jutarnje ispijanje pola litre prirodne vode potiče metabolizam tijekom idućeg sata.
09.30: Mlijekom protiv dehidracije i bolesti
U drugoj pauzi tekućinu u tijelu nadoknadite čašom mlijeka koje sadrži čak 90 posto vode. Mlijeko u jutarnjem obroku opskrbit će tijelo proteinima te će pomoći u očuvanju zdravlja i čvrstoće kostiju. Umjesto kravljeg, dobra i zdrava alternativa je i sojino, rižino ili mlijeko od zobi i badema.
11.00: Zdravlje dolazi u gutljajima
Stručnjaci američkog Instituta za zdravlje preporučuju da žene na dan obvezno popiju devet, a muškarci 12 čaša vode. I dok radite, često pijte po nekoliko gutljaja vode kako tijelo ne bi dehidriralo. Pobrinite se da u blizini uvijek imate bocu od jedne litre koju ćete redovito napuniti prirodnom, negaziranom vodom kojoj možete dodati i malo limuna.
12.00: Grejp umjesto mjehurića
Ako uz ručak rado pijete dijetna gazirana pića, zamijenite ih vodom. Prema najnovijem istraživanju, redovitim ispijanjem dijetnih gaziranih sokova povećava se rizik od bolesti srca, pa čak i srčanog udara. Ako želite vodu obogatiti omiljenim okusom, dodajte joj malo grejpa i metvice ili svježi đumbir i breskvu.
13.00: Boja urina šalje signale
Osim što ju je potrebno redovito uzimati, tekućinu iz tijela treba i redovito ispuštati. Kad uzmete WC-pauzu, prekontrolirajte boju urina jer to je najbolja metoda da procijenite ima li vaše tijelo dovoljno tekućine. Ako niste dehidrirali, urin će biti bistar i svijetložut.
15.00: Odmorni i zadovoljni
Ako se poslijepodne osjećate umorno i pospano, iako ste se dobro naspavali, to može biti znak da je tijelo žedno. Osjećaj iscrpljenosti i gubitak volje za rad simptomi su dehidracije. Prije no što se zaputite prema aparatu za kavu, popijte čašu vode koja će vam dati snagu da završite dnevne poslove.
17.00: Vaga pokazuje da treba piti
Vrlo je važno da nakon večernjeg treninga nadomjestite tijelu tekućinu izgubljenu znojenjem. Prije no što se uputite na sprave u teretani, obvezno stanite na vagu te se ponovno izvažite nakon što završite trening. Za svakih 200 grama izgubljene tjelesne težine popijte po dvije čaše vode da biste nadomjestili tekućinu.
19.00: Konobar, molim veliku čašu vode
Ako volite popiti poneko alkoholno piće, obvezno popijte čašu vode. Kako bi se oslobodilo i pročistilo od toksina iz alkohola, tijelo pojačano gubi tekućinu te može dehidrirati. Ispijanjem vode nadomjestite izgubljenu tekućinu i ujutro se nećete probuditi mamurni.
Vezane vijesti
-
Kada nam se dogodi da smo zaboravili četku za rumenilo ili kosu, idealno ju je posuditi od prijateljice kao spas u zadnji čas, ali to može imati i negativne zdravstvene posljedice.
-
-
Kad ste dehidrirani, krvne žile se šire na višim temperaturama, pa vam je zato i dalje vruće
-
Sljedeći popis iznimno je važan u ženskoj prehrani te bi svaka žena na odabrane namirnice trebala barem donekle obratiti pozornost
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.