Lifestyle

Prije nego krenete u trgovinu...

Kako odabrati akvarij za ribice i na što paziti kod postavljanja

Kako odabrati akvarij za ribice i na što paziti kod postavljanja

Prije nego krenete u trgovinu dobro razmislite gdje ćete staviti akvarij. To je jedan od faktora koji će vam trebati kod odluke o veličini akvarija!

Akvarij iako se tako na prvi pogled čini nije običan stakleni pravokutnik u kojem žive ribice i raste akvarijsko bilje. Riječ je o složenom sustavu čiji cilj je stanovnicima akvarija omogućiti život što sličniji onom u prirodi, piše 24sata

Gdje postaviti akvarij?

Prije nego krenete u trgovinu dobro razmislite gdje ćete staviti akvarij. To je jedan od faktora koji će vam trebati kod odluke o veličini akvarija. Akvarij treba staviti na vidljivom mjestu u mirnijem dijelu stana jer ribe 'ne vole' da im pored akvarija netko stalno prolazi. Na taj način spriječiti ćete da ga netko slučajno zakači, udari vratima i prevrne.

Važno je da se akvarij ne postavlja blizu prozora jer sunčeve zrake pospješuju rast algi koje su nepoželjne u akvarijima. Ako je ikako moguće ne postavljajte ga blizu radijatora i ispod klima uređaja.

Kako odabrati akvarij?

Akvarij kupujete za ribicu, a ne za djecu. Dođete li s djetetom u pet shop i prodavaču kažete da kupujete akvarij za dijete on će vam preporučiti neki od 'dječjih modela' odnosno već sastavljeni akvarij od najviše 30 litara. Osim što je taj akvarij premalen za ribice teži je za održavati. Naime, početnici misle da se manji akvarij lakše održava, što kada je riječ o akvaristici nije točno. Kako odabrati akvarij? Za početnike idealan je akvarij od 100 litara, a nakon što steknu iskustvo mogu priječi na veće modele. Zašto? Dovoljna je to zapremnina da i početnik postigne idealne parametre vode.

Krenite s 100 litarskim akvarijem

U manjem akvariju puno je veća mogućnost pada pH ili povećanja amonijaka. U akvariju većem od 100 litara ponekad je potrebno staviti jaču, a samim time i skuplju opremu. Kada se uhodate i steknete iskustvo lako nabavite veći akvarij, a manji će vam biti pomoćni.

Najjači argument za 100 litarski akvarij je njegova veličina koja se može smjestiti u bilo koji dio stana. Savjetuje se akvarij postavljati u mirniji dio stana koji nije direktno izložen suncu. Osim veličine prostora u koji ćete ga smjestiti kod odabira akvarija pripazite na vrstu ribice koju ćete stavljati u njega. U obzir uzmite da je većina riba prilikom kupnje mala i da će narasti, a uz to svaka vrsta ima specifične zahtjeve.

Postolje za akvarij

Postolje je sastavni dio akvarijske opreme jer na njemu će stajati akvarij, a mora biti dovoljno čvrsto i stabilno kako se akvarij ne bi prevrnuo. Većina kupovnih stalaka napravljena je od plastike koja ublažava i neutralizira vibracije. Stavljate li akvarij na postolja vlastite izrade nikada ga ne postavljajte direktno na kamene i metalne podloge jer one prenose vibracije koje mogu uzrokovati pucanje stakla. Iskusni akvaristi savjetuju da se akvarij postavi na podlogu poput stiropora koja ublažava vibracije.

Testiranje stabilnosti i propusnosti

Prije stavljanja opreme, ribica i biljaka savjetujemo vam da provjerite da akvarij testirate. Kako? Postavite ga na postolje, dodajte vodu i uvjerite se da je dovoljno stabilan. Prostor oko akvarija dobro osušite te akvarij s vodom ostavite da stoji preko noći. Ako preko noći ne procuri vaš akvarij je siguran i možete krenuti sa slijedećim koracima u opremanju akvarija.

NAPOMENA: Akvarijske ribice su živa bića te ih nemojte držati u akvarijskim kuglama koje su primjerenije za čuvanje zimnice, a ne za držanje živih ribica.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.