Lifestyle

Nadnica za grijeh

Postaje li seks ponovo skupa roba?

Postaje li seks ponovo skupa roba?

Zaboravite antibejbi pilulu. Za suvremeni odnos prema seksualnosti odgovoran je penicilin kojim je zauzdan podmukli sifilis, tvrdi američki ekonomist Andrew Francis. Govoreći ekonomskim jezikom, seks je do tada bila skupa roba, koja se plaćala strašnom bolešću, a do 'demokratizacije požude' je došlo šezdesetih, kada su se ljudi oslobodili straha od te 'božje kazne za blud'. Sve do pojave side, kada mu je cijena opet skočila. Danas? Zbog učinkovitih lijekova, seks je iznova pojeftinio. Ali opet se budi sifilis.

'Aquarius, aquarius' pjevala su u legendarnom mjuziklu 'Kosa' razdragana djeca cvijeća, oslobođena građanskih okova. Slobodna ljubav i seksualno samoodređenje bili su karma hipi pokreta rođenog u SAD-u tih šezdesetih godina. Bile su to godine baby booma, stvaranja seksualnih simbola, u modu su došli obrazovni filmovi, a seksualni tsunami je odmah zapljusnuo i europsko društvo. Što je bio okidač revolucije? Pronalazak razvikane antibekbi pilule i lateks prezervativi, tvrdi se.

Ali, zaboravite pilulu. Za suvremeni odnos prema seksualnosti odgovoran je penicilin, više od desetljeća stariji od pilule. Tako barem tvrdi američki ekonomist Andrew Francis sa Sveučilišta Emory u Atlanti, dokazujući u svojoj studiji naslovljenoj 'Nadnica za grijeh: Kako je otkriće penicilina preoblikovalo suvremenu seksualnost' da je korištenje ovog antibiotika pedesetih godina dovelo do značajnog smanjenja sifilisa, oslobodivši ljude straha od te strašne 'božje kazne za blud'.

Sifilis - nadnica za razblud

Sifilis je doista podmukla infekcijska bolest koju uzrokuje bakterija Treponema pallidum, a prenosi se prvenstveno spolnim odnosom (naročito često pri spolnom odnosu muškarca s muškarcem) preko sluznice i samo od osobe do osobe. Uzročnik može tinjati u tijelu do dvadesetak godina, bolesnik je pun rana, dolazi do oštećenja unutarnjih organa, a u kasnoj fazi do propadanja živaca i moždanih funkcija, posljedice čega su paraliza, demencija i smrt.

Kako sifilis pojede mozak, najbolje dokazuje primjer američkog mafijaša Al Caponea koji je od te bolesti umro u 48. godini. Zarazio se još u mladosti, a njegov liječnik je izjavio da je godinu dana prije smrti imao mentalne sposobnosti 12-godišnjeg djeteta. Sumnja se da su sifilisom bile zaražene mnoge poznate ličnosti, od Henrika VIII, engleske kraljice Marije I, Hitlera, Ivana Goznog i Lenjina, do Beethovena, Toulouse-Lautreca, Gauguina, Baudelairea. Promiskuitetni Shakespeare je umro od trovanja živom, kojom se u njegovo doba liječila ta bolest. Prema nekim teorijama opisuje ju još Hipokrat, a prema drugima, u Europu ju je prenijela Columbova ekipa iz Novog svijeta.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.