Obiluje vitaminom C i folnom kiselinom
Cvjetača - ukusan izvor zdravlja
Blagog i specifičnog okusa, cvjetača je namirnica niske energetske vrijednosti koja smanjuje rizik od karcinoma pluća
Iako nije zelene boje, cvjetača kao i kupus, brokula, kelj i prokulice pripada porodici kupusnjača. Cvjetača se odlikuje bogatstvom vitamina, minerala i fitokemikalija. Obiluje vitaminom C i folnom kiselinom te sadrži i brojne minerale, osobito mangan, kalij i magnezij. Jedna šalica cvjetače sadrži gotovo jednaku količinu vitamina C kao i naranča. Cvjetača je kao i ostalo povrće niskokalorična, a u 100 grama namirnice sadrži oko 30 kalorija, piše gastro.hr
Iako dolaze u različitim oblicima, kupusnjače dijele mnoge zajedničke karakteristike. Jedna od njih je specifičan miris koji se razvija tijekom kuhanja. Za sumporastu aromu kupusnjača zaslužne su organske molekule naziva glukozinolati. Njihova glavna uloga je obrana biljke, a konzumacijom dospiju i u naš organizam gdje također ispoljavaju obrambenu funkciju. Određena istraživanja pokazuju kako spojevi sa sumporom imaju antikarcinogeno djelovanje.
Istraživanje iz 2008. godine objavljeno u časopisu American Association for Cancer Research pokazalo je kako bi pušači trebali povrće iz porodice krstašica konzumirati redovito jer mogu smanjiti rizik od karcinoma pluća za 20 do 55 posto, a najbolje rezultate polučuje unos sirovog povrća. Glukozinolati su inaktivni spojevi koji se aktiviraju uz pomoć enzima koji se prirodno nalaze u tom povrću. Međutim, enzimi se kuhanjem inaktiviraju pa je idealno takvo povrće jesti sirovo ili primjerice kuhanu cvjetaču u kombinaciji sa salatom od kupusa.
Cvjetača najbolje prija uz kremaste umake primjerice hummus ili uz umake na bazi majoneze, svježeg sira i hrena. Foto: Thinkstock
Cvjetaču valja čuvati u hladnjaku u čvrsto omotanoj vrećici kojoj je istisnut zrak te tako može ostati svježa i do 7 dana. Za najbolji okus cvjetače treba izbjegavati prekuhavanje jer već nakon 5 minuta kuhanja cvjetača postaje kašasta i mekana te može izgubiti čak 50 posto određenih hranjivih tvari.
Najbolji način pripreme je brzo pirjanje bez ulja. Zagrijati manju količinu vode u posudi zatim dodati povrće i pirjati nekoliko minuta dok povrće ne omekša. Kuhanjem na taj način omekšaju vlakna cvjetače zbog čega ona postaje probavljivija te se time povećava apsorpcija hranjivih tvari. Cvjetaču je moguće jesti i sirovu, a najbolje prija uz kremaste umake primjerice hummus ili uz umake na bazi majoneze, svježeg sira i hrena.
Od cvjetače je moguće i napraviti zimnicu odnosno tzv. turšiju te odlično paše na salatu uz ostalo ukiseljeno povrće poput mrkve, lučica, krastavaca i zelene rajčice.
gatsro.hr/eZd
Vezane vijesti
-
Ministar Šime Erlić uručio je u ponedjeljak, 3. lipnja 2024. godine u Mostaru ugovore u sklopu Programa prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine za 2024. godinu. Uručeno je 88 ugovora o financiranju projekata u ukupnoj vrijednosti 4,2 milijuna eura.
-
Nakon što se u našim krajevima pojavila u studenom 2023. godine, prizori polarne svjetlosti, ponovno su u petak, 10. svibnja bili vidljivi iz svih krajeva Hrvatske, od Istre do Dubrovnika, pa i na kontinentu, od Zagreba do Vinkovaca, a vedro nebo nagradilo je sve one koji su je željeli fotografirati.
-
Spomenari, što su iz starijeg razdoblja, često su bili pisani krasopisom, a crteži rađeni u tušu, olovci, olovci u boji, temperi i akvarelu
-
U posljednja 24 sata zabilježen je 591 novi slučaj zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 4.121
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.