Lifestyle

Izlet u NP Kornati i PP Telašćica - VELIKA TURA

Kornati - bezbrojni leže u sunčevu sjaju, miruju u mirisu soli i udaranju valova

Kornati - bezbrojni leže u sunčevu sjaju, miruju u mirisu soli i udaranju valova

...Bijelo svijetleći, miruju Kornati u moru poput velikih cvjetova...

Jedan od odgovora na pitanje  - gdje provesti ugodan ljetni dan, okružen netaknutom prirodom, tišinom mora, valova i laganog, osvježavajućeg povjetarca - definitivno je NP Kornati i Park prirode Telašćica.

To vam govorimo iz "prve i provjerene ruke", jer smo zahvaljujući Agenciji "Šangulin Tours" iz Biograda na moru imali privilegiju sudjelovati na cjelodnevnom krstarenju prekrasnim Kornatskim arhipelagom, još jednim u nizu jadranskih bisera.

U središnjem dijelu hrvatskog Jadrana, na sutoku šibenskih i zadarskih otoka, smjestila se jedna zasebna i po mnogočemu posebna skupina otoka nazvana Kornati. Riječ je o Nacionalnom parku i jednoj od najrazvedenijih otočnih skupina. da je tome tako govori činjenica da se Kornatsko otočje sastoji od čak 150 otočića na površini od 320 km2.

"Gle Kornata, jato oblaka, svjetla lica iz snova, bezbrojni leže u sunčevu sjaju, goli bez životinja, stabala i bez zemlje. Stvarajući svjetlost, Bog im ju je dao devet puta, a učinio ih je kao kost od bijela kamena i optočio im rubove tirkizno-modrom vodom. Bijelo svijetleći miruju u moru poput velikih cvjetova. Miruju u mirisu soli, udaranju valova, crveneći samo kad sunce izlazi i zalazi, bogati u svom siromaštvu, u škrtoj veličanstvenosti" (preuzeto sa sangulin.hr)  Brodom "Princ Kornata" zaplovili smo putevima nekadašnjih dalmatinskih gusara i ribara, ali i mnogobrojnih nautičkih turista najnovijeg doba. Nacionalni park Kornati i Park prirode Telašćica zadivili su nas plavetnilom i čistoćom mora, bjelinom otoka, glazbom cvrčaka i zaustavljenim vremenom netaknute prirode...

Šangulin Tours, tradicija duga više od 30 godina

Šangulin Tours agencija, kao jedna od vodećih u turizmu na području Zadarske županije i šire, smještena je u Biogradu. Šangulin grupa prisutna je u turizmu već više od 30 godina i bavi se sljedećim djelatnostima:

- marina s 200 vezova
- organizacija jednodnevnih izleta u NP Kornati izletničkim  brodovima s 5 zvjezdica (2 nova katamarana kapaciteta 370 putnika svaki, komfor zatvorenog salona i sunčane palube)
- trajekti za prijevoz raznorazne robe, tereta i sl.
- iznajmljivanje plovila
- prodaja plovila
- kamp s mobilnim kućicama

"Fleksibilni smo u pogledu duljine boravka naših turista te im možemo ponuditi smještaj bilo na jedrilicama, bilo na katamaranima (njih cca 40-tak za tjedni najam), ili u mobilnim kućicama u KAMPU BIOGRAD u istoimenom gradiću. Izlete vozimo skoro svaki dan u tjednu, a u srcu sezone vozit će se doslovno svaki dan, obje ture", kazala nam je Linda Cuculić iz Šangulin Tours agencije.

Inače, Šangulin Tours agencija nudi dvije izletničke ture NP Kornati i Telašćica - standardnu u kojoj se obilazi samo Telašćica i veliku turu u kojoj se obilaze i Telašćica i NP Kornati. Standardna kreće u 9 ujutro iz Biograda, prolazi se uz otoke Žižanj i Košaru, spušta uz kanal Proversu i dolazi do otvorenog mora i klifova Telašćice, uz pauzu za ručak, kupanje, šetnju i razgledavanje.

Velika tura, na kojoj smo mi bili, jedna je od rijetkih, ako ne i jedinih na ovim prostorima, koja obuhvaća obilazak i NP Kornati i PP Telašćica. "U Biogradu, ali i šire, mi smo jedini koji radimo tu veliku turu, nitko ne vozi obje ture u jednom. Baš zato je ta naša velika tura  dosta atraktivna jer posjetiteljima pruža mogućnost razgledavanja cijelog NP Kornati i upoznavanje sa svim prirodnim i kulturnim  znamenitostima koje nam pružaju", rekla nam je Linda.

Izlet u NP Kornati i PP Telašćica - VELIKA TURA

Mi smo se odlučili za veliku turu u želji da obiđemo sve Kornatske otoke i otočiće, upoznamo svaki njihov kamen, hrid, valu,... Polazak je bio iz Biograda točno 09.00 sati, s rive. Zaplovili smo južnom puntom otoka Pašmana, prema otoku Žakanu. Odmah po ukrcaju dočekali su nas piće dobrodošlice uz kolačiće. Dok smo tako pijuckali i grickali ukusno iznenađenje, a uskoro i uz doručak na suncem obasjanoj palubi, krstarili smo i razgledavali otoke Lavsa, Piškera, Mana, Levrnak, klizeći sve do Tajerskih Sestrica, gdje se nalazi i stari svjetionik.

Po dolasku u PP Telašćica, napravili smo pauzu u trajanju od 3 sata, u uvali Telašćici na Slanom jezeru (Dugi otok). U tom vremenu imali smo mogućnost prošetati, okupati se bilo u jezeru ili moru, kupiti suvenire, razgledati u isto vrijeme zastrašujuće i zadivljujuće litice PP Telašćica, ... Povratak je uslijedio drugom stranom Kornata, prošli smo ispod mosta Ždrelac koji povezuje otok Ugljan i Pašman te smo Pašmanskim kanalom nastavili do Biograda gdje je brod pristao oko 17.30 sati.

FOTOGALERIJA Bio je to jedan divno iskorišten dan, 8 i pol sati čistog uživanja u otočju toliko siromašnom, a opet u toj svojoj skromnosti, toliko bogatom svime što nam danas, u ovom ubrzanom i glasnom svijetu uvelike nedostaje - mir, tišina, priroda i spokoj...

Iako je već mnogo puta ova izjava izrečena, ponovit ćemo je: Kornati su zaista raj na zemlji. Zbog izuzetnih prirodnih i kulturnih ljepota, zanimljive geomorfologije, velike razvedenosti i iznimno bogatih biocenoza morskog ekosustava, nije ni čudo da je već 1980. veći dio Kornatskog akvatorija proglašen nacionalnim parkom. U samo nekoliko prvih prijeđenih metara ovog blaga naše zemlje, već smo ugledali i naučili o mnoštvu njegovih znamenitosti, no navest ćemo samo neke, uglavnom najčešće posjećivane vrijednosti. Naglašavam kako to nije sve što Kornati nude, no ostale vrijednosti otkrijte sami!

12 Spomen križeva na Kornatima

Vrlo bolan i sjetan trenutak za nas "domaće", dogodio se prilikom uočavanja 12 Spomen križeva u čast hrvatskim vatrogascima poginulima u Kornatskoj tragediji 30. kolovoza 2007. godine, autora Nikole Bašića. Iako su bili daleko od nas, bilo je to dovoljno da se osjete sve one emocije utkane u taj spomenik koji dan danas i potpunim strancima budi strahopoštovanje i izaziva suze u očima.... 

Križevi dugi 25 metara i široki 15 metara, izrađeni su ljudskim rukama, bez upotrebe strojeva i vezivnih elemenata korištenjem tehnike suhozida. Gradnja križeva trajala je 2 mjeseca i završila je 23. svibnja 2010. godine. Podignuta je i kapelica Sv. Florijana, zaštitnika vatrogasaca. Svečano otvorenje bilo je na 3. obljetnicu tragedije 30. kolovoza 2010. godine.

Suhozidi, svjedoci davnih civilizacija, ali i današnjih "dobrosusjedskih" odnosa

Nevjerojatan spoj prirode i čovjeka, koji u Kornatima dokazano živi već više tisuća godina, a koji se između ostalog ogleda i u uvijek skromnim, ali dojmljivim građevinama kao što su porti, suhozidi, maslinici, utvrde, crkvice,..., dodatni su i svakako vrijedni ukras prostora NP "Kornati". Podsjetimo kako je kopneni dio parka u potpunosti u privatnom vlasništvu (uglavnom otočana koji žive na njima), stoga se stari suhozidi koriste kao fizičke granice koje odvajaju jednu parcelu od druge. Danas su jedni od najzanimljivijih kulturnih atrakcija u području parka.

Danas Kornati nisu stalno naseljeni, ali težačke i ribarske kućice - porti - razasute po pitomim, dobro zaštićenim uvalama Žuta, Sita, Kornata i pripadajućih otoka, odaju prisustvo njihovih vlasnika. Stari su porti, pretvoreni u restorane i smještajne objekte namijenjene "robinzonskom" turizmu, postali omiljena odredišta nautičara i turista.

Dojmljiv kontrast škrtog, naizgled polupustinjskog i negostoljubivog kopna s jedne strane, te biološki i geomorfološki vrlo raznolikog i bogatog podmorja s druge strane, jedna je od temeljnih odlika ovog prostora

"Krune"

Osim suhozida, jako su nas impresionirale tzv. "krune", u kojima se oslikavaju neka od geoloških zbivanja u prošlosti ovih terena. Okomite litice kornatskih otoka okrenute prema otvorenom moru najpopularniji su fenomen ovog parka. "Krune" predstavljaju plohu velikog tektonskog rasjeda koji se proteze od Istre i završava negdje u srednjoj Dalmaciji (možda i južnije), a prouzročilo ga je globalno kretanje Afrike na sjever i njeno "zabijanje" u Europu.

Jedna od sitnica koja nas je posebno razvedrila bila je slika generala Ante Gotovine koja se nekako našla nasred litice, pozdravljajući prolaznike turističkih brodova i mnogih nautičara. Tko god ju je tamo postavio, vraški se potrudio, jer slika se nalazi na litici visokoj oko 50 metara!

Vidikovci

Metlina, Otočevac, Opat, Litnji vrh, Ravni Žakan, ..., izdvojiti jedan od viđenih vidikovaca (kornatski vrh) i reći da je on bolji od drugih, nije moguće. Svaki od njih će vam donijeti posebnu radost i oduševljenje viđenim.

Ilirske gradine

Svako malo se Kornatskom otočju moglo ugledati male četverokutne nastambe, gradine (Tureta, Grba,...) i gomile (tumulusi; gotovo na svim uzvišenjima na otoku Kornatu i Žutu) koje svjedoče o značajnoj naseljenosti otočja u pretpovijesno doba. Nevjerojatno je zapravo koliko priča kriju ovi naizgled siromašni otoci, a zapravo neizmjerno  tajanstveni, bogati i posebni...


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.