Lifestyle

Ni u ludilu

Nakon ovoga više nikad nećete kupiti crvene slatkiše

Nakon ovoga više nikad nećete kupiti crvene slatkiše

I dok obilazite trgovine promišljajući kakvu sitnicu pokloniti partneru za Valentinovo, morate imate ovo na umu: nikad ne poklanjajte slatkiše i slastice crvene boje, a evo i zašto.

Boja za hranu karmin, također poznata i kao K-carmin, Red 4 ili ekstrakt insekta cochineala, dobiva se iz kuhanih kukaca koji se zovu cochineal, koji su vrsta štitastih ušiju iz kojih se dobiva crvena boja. Zbog crvene nijanse, upravo se karmin može pronaći u jarko crvenim bombonima i slatkišima koji su savršeno prigodni za ovu sezonu.

A slatkiši koji sadrže kukce u sebi baš i ne zvuče kao sjajan poklon za Valentinovo nekome do koga vam je stalo, zar ne. 'Tu se javlja pitanje ima li potrošač pravo znati što se točno nalazi u hrani koju kupuje', kaže Lisa R. Young, profesorica na Odsjeku za hranu, istraživanje hrane i javno zdravlje na Sveučilištu New York. 'Ako želite jesti pržene skakavce, samo dajte. No ako ne znate što točno jedete i odakle dolazi hrana koju jedete, onda ni nemate mogućnost donošenja odluke', napominje profesorica Lisa R. Young.

Srećom, karmin predstavlja opasnost samo za one ljudi koji su alergični na tu tvar, a s obzirom na to da ta alergija ima značajne nuspojave, američka agencija FDA zatražila je da se karmin obavezno navodi na u sastojcima na pakiranju proizvoda.

Međutim, taj sastojak svakako predstavlja problem za sve vegetarijance i vegane, napominje profesorica Young i dodaje kako je transparentno i jasno navođenje svih sastojaka određenog proizvoda vrlo bitno, jer tada kupac ima mogućnost izbjeći kupnju proizvoda koji sadrže pomalo 'gadljive' sastojke, prenosi Huffington Post. No upravo se sastojci koji su biljnog ili životinjskog podrijetla, poput karmina, u sastavu proizvoda jednostavno mogu označiti kao 'prirodni'.

Naravno, neke od umjetnih alternativa, poput Red 40, koja se vrlo često koristi u SAD-u, nisu nužno preporučljive. Red 40, uz brojne druge kritike, proizvodi se iz nafte, a premda ne postoje brojni uvjerljivi znanstveni dokazi, mnogi kritičari napominju kako su boje za hranu otrovne, djeluju kancerogeno i izazivaju hiperaktivnost.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.