Lifestyle

Pad tjelesne energije može biti simptom prekomjerne količine stresa

Pobijedi proljetni umor

Pobijedi proljetni umor

Pad tjelesne energije može biti simptom prekomjerne količine stresa, različitih patoloških procesa u organizmu, nuspojava uzimanja različitih lijekova, ali često je i posljedica manjka određenih nutrijenata

S proljećem su stigli duži i topliji dani, a naša tijela, baš suprotno tome osjećaju umor i pad energije. Tijelo može biti iscrpljeno zimom, prehladama, gripama i pogotovo smanjenom fizičkom aktivnošću.

Kada se s tim zbroji i način prehrane (hrana bogata šećerima i jednostavnim ugljikohidratima), već smo na pragu promjene bioloških procesa u organizmu koja dovodi do osjećaja tromosti, umora, bezvoljnosti i potrebe za većom količinom sna.  

Pad tjelesne energije može biti simptom prekomjerne količine stresa, različitih patoloških procesa u organizmu, nuspojava uzimanja različitih lijekova, ali često je i posljedica manjka određenih nutrijenata.  

Ukoliko se radi o ovome zadnjem, postoji široka paleta proizvoda uz koje se, bez velikih oscilacija, ali uz predloženu promjenu režima prehrane te usvajanje zdravih životnih navika poput fizičke aktivnosti, mogu dočekati proljetni dani. Manjak se uglavnom odnosi na vitamine B skupine, vitamin C i vitamin D, zatim na omega-3 masne kiseline, minerale cink, selen i magnezij.  

Raspoloženje i razina tjelesne energije mogu se podići i "pomagačima" dodacima prehrani u obliku - aminokiselina, koenzima Q10, NADH, matičnom mliječi i biljnim ekstraktima koji djeluju antidepresivno i podižu vitalnost.  

Vjerovali ili ne, hrana ima najveći utjecaj na naše "stanje duha", čini se nevjerojatnim da samo prisustvo hrane u kućanstvu djeluje pozitivno na našu psihu.

Zamislite svoju kuhinju bez ičega, i potvrdite sami sebi ovu činjenicu. Izbor namirnica svodi se na one čijom konzumacijom povećavamo koncentraciju serotonina i dopamina u organizmu: to su složeni ugljikohidrati, namirnice bogate vitaminima B skupine i omega-3 masnim kiselinama.  

Hrana na bazi složenih ugljikohidrata bogata je triptofanom - aminokiselinom koja sudjeluje kao prekursor u izgradnji serotonina, neurotransmitera koji utječe na raspoloženje, regulaciju sna i apetit. Neke od namirnica bogate triptofanom su kruh od integralnih žitarica, krumpir, tjestenina, žitarice i smeđa riža. U našoj prehrani važna je još jedna aminokiselina - tirozin iz koje se u tijelu sintetiziraju dopamin i norepinefrin čiji disbalans također može izazvati promjene u ponašanju.  

 

Povećanja dopamina stimulirat ćemo kroz mliječne proizvode, meso peradi, banane, bademe, sezam, bundevine sjemenke i avokado.   Hrana bogata vitaminom B6 je riba, perad, zeleno lisnato povrće i cjelovite žitarice, a potrebno je konzumirati i dostatnu količinu folne kiseline čiji je deficit često pronađen kod depresivnih osoba.   Folnom kiselinom najbogatiji su lisnato zeleno povrće i grahorice.  

Omega-3 masnim kiselinama obiluje riba (tuna, losos, skuša). U njima se uz vitamine B skupine može pronaći i selen čiji je nedostatak također povezan s razvojem depresije. Ne smijemo zaboraviti niti na unos većine ostalih vitamina B skupine: B1, B2, B12 te niacina.  

Sad kad smo vam raskrinkali prave krivce za vaše promjene raspoloženja, posložite svoju prehranu, odbacite navike koje nisu dobre za zdravlje, ubacite naše prijedloge. Hranite se zdravo, preferirajte svježu hranu kombiniranu sa suplementima i osmijeh neće izostati!  

Izvor: building-body


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.