Sve ima rok trajanja
Koliko dugo traje "faza medenog mjeseca"?
Nakon 30 mjeseci, 14 posto muškaraca i 10 posto žena izjasnilo se da su itekako osjetili "fazu medenog mjeseca"
To si je pitanje postavila i grupa istraživača, koji su utvrdili kako ona definitivno postoji, ali ima i rok trajanja.
Istraživači su pratili čak 400 parova tijekom prve dvije i pol godine braka, kako bi otkrili kakvo je njihovo zadovoljstvo bračnim životom tijekom tog vremena. Svi parovi popunjavali su posebno osmišljene upitnike, koje su ispunjavali nakon 6, 18 i 30 mjeseci od datuma vjenčanja. U obzir su uzimani i upitnici koje su parovi ispunili prije samog vjenčanja, odnosno dok su bili samo zaručeni.
Nakon 30 mjeseci, 14 posto muškaraca i 10 posto žena izjasnilo se da su itekako osjetili "fazu medenog mjeseca", koja je bila na vrhuncu upravo oko vjenčanja, a zatim je naglo pala u spomenutom razdoblju, kada su mnogi parovi prijavili kako su jako nesretni u svojim brakovima.
Sva sreća, taj fenomen nije vrijedio za sve parove. Zanimljivo je da su znanstvenici otkrili i faktor koji bi mogao utjecati na takav razvoj događaja. Kod žena koje su i za vrijeme zaruka osjetile niže zadovoljstvo s partnerom, bilo je vjerojatnije da će nakon medenog mjeseca to zadovoljstvo i dalje nastaviti padati. Što se tiče muškaraca, oni koji su prijavili simptome depresije, probleme s pićem ili nasiljem na početku veze, i za njih je također bilo vjerojatnije da će doživjeti nezadovoljstvo. "Ovi rezultati pomažu nam da identificiramo parove koji bi mogli biti u opasnosti da postanu nezadovoljni bračnim životom ubrzo nakon vjenčanja", zaključak je istraživanja. Dobra vijest je ta što je još uvijek više parova, čije se bračno zadovoljstvo nije smanjilo u te dvije i pol godine.
Vezane vijesti
-
-
Kako stare, muškarci su sve više u doticaju sa svojom "ženskom stranom" i nauče više cijeniti svoje bolje polovice, a brak je snažniji i jer su više ovisni jedno o drugom
-
-
Izdvojeno
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
-
Svi koji imaju slab sluh, ali ne nose slušni aparat, trebali bi razmisliti još jednom jer je utvrđeno da pomaže ljudima da žive dulje, prema Sveučilištu Južne Kalifornije (USC).
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.