Lifestyle

Potreba za razumijevanjem

Otuđenje: U vezi nema mjesta ravnodušju i "svejedno mi je"

Otuđenje: U vezi nema mjesta ravnodušju i

Odgovor na to što se dogodilo s našim osjećajima ne treba donositi na brzinu. Neki se osjećaji javljaju i kad nekoga volimo i kad se odljubimo

Mnogo je toga napisano o zaljubljivanju i svemu onome što ga prati, a mnogo se manje bavimo "odljubljivanjem".

 

Čini se da se smatra da je nakon zaljubljivanja sve riješeno i da se tu nema više što reći. Ali što kad se nagomilaju godine i događaji koji promijene boju i doživljaj ljubavi tako da partneri nisu više sigurni što osjećaju jedno prema drugom. Sama pomisao da ste se možda odljubili nelagodna je i nije nimalo laka. Često može biti riječ o umoru i otupjelosti kakvu iskusimo u nekim stadijima života. 

Ljutnja i bijes

Odgovor na to što se dogodilo s našim osjećajima ne treba donositi na prečac, to više što se neki osjećaji mogu jednako javiti i kad nekoga volimo i kad smo se "odljubili". Jedan je od takvih osjećaja ljutnja ili bijes. Često parovi prolaze razdoblje, koje može potrajati i nekoliko godina, stalnih sukoba i prepirki. Tada je lako zaključiti da su se odljubili. Ili da se više ne vole. Ali psiholozi upozoravaju da postoji velika razlika između osjećaja bijesa i mržnje te da možete poželjeti "zadaviti partnera", ali ga ipak voljeti. Odgovor je, pojašnjavaju nam psiholozi, u samom mehanizmu ljutnje. Kad ste ljutiti, negativno ćete procjenjivati drugoga i neke njegove postupke. 

Negativno procjenjivanje

Takvo je negativno procjenjivanje često tipičan rezultat nečega što se stalno događa među partnerima, na primjer, rada do kasno, neodržavanja obećanja, zaboravljanja dogovorenoga i sličnoga. U podlozi je takvih ljutitih reakcija žudnja da se partner promijeni. Iako se može činiti da više ne volimo partnera kad nam izaziva toliko ljutnje, zapravo želimo provoditi više vremena zajedno i da nam partner posveti malo više pažnje. Nasuprot takvim slučajevima, veze u kojima su se partneri doista emotivno udaljili i izgubili čaroliju ljubavi one su u kojima nema nikakvih jakih emocija, pozitivnih ili negativnih. Iako će si partneri međusobno željeti dobro i biti pri ruci jedno drugome, dominantan će osjećaj biti ravnodušje, stanje kad nećete čak ni moći izdvojiti mane svog partnera. Njima je postalo svejedno, možda će samo osjetiti želju da promijene način života. 

Potreba za promjenom

Ako je nestala potreba da se partneri promijene jedno zbog drugoga, a ostala samo razumska želja da si žele dobro, vjerojatno je i ljubav ishlapila. Teško je reći zašto se to dogodi nekim ljudima. Znanstvenici su uočili da depresivnost može dovesti do takvih stanja i otuđenja, ali ako nema depresije možda se dogodila neka promjena osobnosti koja je dovela do udaljavanja dojučerašnjih partnera. Biti sposoban razlikovati te slučajeve stvarna odljubljivanja od ljutnje zbog toga što ne možemo promijeniti drugoga i okolnosti svog života kako bismo bili zadovoljniji, može vam pomoći da ne zaključite pogrešno da je ljubav umrla. Pogrešno procijenjena situacija može dovesti do razvoda i dubokog žaljenja zbog ishitrena reagiranja kojeg najčešće postajemo svjesni tek s vremenskim odmakom. Tek tada doista postane prekasno.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.