Reci mi "to" stavom: Tijelom se šalje preko 80 posto poruka
Poruke koje šaljemo tijelom utjecajnije su od onoga što govorimo te o njima ovisi ne samo osobni nego i poslovni uspjeh, govori prof. sociologije Mirjana Burić Moskaljov, autorica knjige "Poruke bez riječi" (TIM Press). Ističe kako položaj tijela, pokreti i geste mogu ispričati sasvim drukčiju priču od one koju izgovaramo riječima.
- To je zato što verbalnim dijelom upravlja naša svijest pa pritom imamo veliku slobodu izgovoriti ono što želimo, bez obzira na to je li to istina ili laž. No neverbalnim dijelom, koji čini 80% komunikacije, upravlja podsvijest. Dakle, tijelo, a ne riječi, govori istinu. Stoga želite li izbjeći nesporazume i sukobe te osigurati povjerenje kolega, trebate uskladiti verbalnu i neverbalnu komunikaciju - savjetuje prof. Burić Moskaljov. Četiri osnovne funkcije neverbalnoga komuniciranja su zamjena, nadopuna, isticanje verbalnih poruka te pomaganje u vođenju razgovora.
- U poslovnom svijetu te su funkcije iznimno važne želite li biti učinkoviti i izgraditi kvalitetne odnose s kolegama. Ne postoji nijedna profesija u kojoj to umijeće nije potrebno i korisno - kaže te dodaje kako se ta vještina razvija i usavršava cijeli život.
Naše tijelo, nastavlja prof. Burić Moskaljov, vrišti istinom i šalje poruke koje, htjeli mi to ili ne, želimo ili ne želimo pokazati.
- Postoje četiri osnovna položaja tijela. Suradničke osobe otvorene su za komunikaciju, pristupačnog izraza lica te šalju poruku uvažavanja i spremnosti na zajedničku suradnju. Dominantne šalju poruku autoriteta i u kratkim susretima mogu impresionirati, ali dugoročno ne. Bojažljive osobe imaju bezizražajan izraz lica te su ‘teške' za suradnju, a agresivne šalju poruke od ignoriranja do spremnosti na napad - objašnjava i ističe da se u Hrvatskoj ne radi dovoljno na usavršavanju ove itekako važne vještine.
- Na svojim treninzima usavršavanja komunikacijskih vještina provela sam upitnik na više od 1000 ispitanika iz srednjeg menadžmenta nekoliko velikih tvrtki. Pokazalo se da oko 72% hrvatskih menadžera ima srednju razinu razvijenosti komunikacijskog umijeća, 21% višu razinu, a 7% nema razvijene te vještine - zaključuje prof. Burić Moskaljov.
Lako prosuđujemo druge, no uhvatite se u koštac sa sobom
Odlučite li vježbati ovu vještinu, morate biti spremni odgovorno stati ispred zrcala jer prvi i najvažniji zadatak jest osvijestiti osobni stil i način neverbalnoga komuniciranja. Pretvorite sva zrcala u stanu u svoje prijatelje. Krećite se i govorite ispred njih. Vježbajte, mijenjajte položaje tijela, testirajte svoje pokrete, mimike i geste. Možete i zamoliti obitelj i prijatelje da vam iskreno opišu kako doživljavaju vaš hod, držanje, kako mašete rukama i nogama i sl. te sve što vam kažu prihvatite kao dobronamjerne kritike, kaže prof. Burić.
Bez srama, molim! Gledajte u oči
Tijekom, npr. razgovora, vrlo je važno uspostaviti kontakt očima jer time poručujete da ste usredotočeni, uključeni i uvažavate sugovornika.
Ne okrećite leđa kad izlazite iz prostorije
Najveća pogreška na kraju intervjua je ako tijekom izlaska iz prostorije okrenete leđa sugovorniku. Na izlasku se okrenite, pogledajte sugovornika uz osmijeh i uz lagano kimanje izađite.
Srednje jak stisak uz dva, tri njihanja
Za ostavljanje dobrog dojma važno je pravilno rukovanje. Sjedite li, uspostavite suradnički položaj, dakle, otvoren ošit i tijelo neka bude prema naprijed.
Cupkanje otkriva napetost
Koliko god izrazom lica pokazivali smirenost, cupkanje ili njihanje stopala može vas razotkriti. Također, ne uvlačite tijelo unatrag jer tako pokazujete strah.
Stišćete li nadlaktice, nesigurni ste
Otvoreni dlan znak je iskrenosti. Stisnutim šakama šaljete poruku neprihvaćanja, a stišćete li nadlaktice, izražavate suzdržan stav. Izbjegavajte dodirivanje ili pokrivanje usta dok pričate jer tako odajete dojam izrazite nesigurnosti.
Po kimanju saznajte tuđe namjere
Ako kolega ili šef brzo kima glavom, uz izravan pogled, poručuje da želi sudjelovati u razgovoru, no kima li brzo i trepće, želi završiti razgovor. Sporim kimanjem sugovornik šalje poruku: "da, razumijem, aktivno te slušam, nastavi slobodno dalje".
‘Smirite" rad ruku da ne ispadnete nespremni
U javnom nastupu osigurajte si publiku koja vam vjeruje. Stoga izbjegavajte improvizacije i pretjerano gestikuliranje rukama jer ćete samo dati to znanja da se niste pripremili.
‘Pročitajte' kada ste zamorni
nogom u iskoraku šalje se poruka opuštenosti, no ako prebacivanje tjelesne težine postane učestalo, ne zanemarite poruku da je razgovor postao predug i iscrpljujuć.
Vezane vijesti
-
Lužnate namirnice u prehrani mogu postati moćan lijek, a mi vam donosimo koje su to
-
-
-
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će s promjenjivom naoblakom gdjegod pasti uglavnom samo malo kiše, i to češće prema otvorenom malo do umjereno valovitom moru
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
-
Najava događanja u Gradskoj knjižnici Zadar za tjedan od 20. do 25. siječnja 2025.
-
Jeste li se ikada zapitali zašto vas obuzme neobjašnjiv umor nakon obilnog ručka? Ovaj fenomen, poznat kao postprandijalna somnolencija, često je iskustvo mnogih, no rijetko tko razumije njegove stvarne uzroke.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.