Možda niste svjesni
Evo zbog čega vam se gomila salo na trbuhu
Ukoliko niste među onima koji cijele godine predano vježbaju i jedva čekaju toplije dane pokazati sve svoje atribute, sigurno se ne veselite tome što će nepoželjni viškovi s laganijom odjećom doći u prvi plan.
Zapravo, malo sala na trbuhu nije tako loše jer štiti želudac, crijeva i druge osjetljive organe, ali previše masnoće je sve samo ne zdravo! Naslage sala putuju prema žilama i organima te mogu uzrokovati ozbiljne probleme poput bolesti srca i dijabetesa.
Donosimo nekoliko razloga zbog kojih ne možete otopiti mrske naslage sala na trbuhu:
Ne treba izbjegavati sve masnoće: Istraživanja su pokazala da, dok ste na dijeti, ne trebate posve izbjegavati masnoće poput onih u orašastim plodovima, maslinovom ulju ili u avokadu.
Ovakav tip masnoća zapravo potiče topljenje masnih stanica, objašnjava David Katz iz Yale Prevention Research Centrea.
Dakle u meni slobodno uvrstite mononezasićene masne kiseline kojih ima u maslinovom ulju i nezasićene omega-3 masne kiseline iz ribe, plodova mora, orašastih plodova, sjemenki lana i lanenog ulja.
U depresiji ste: Žene koje pokazuju simptome depresije sklonije su salu na trbuhu, pokazalo je istraživanje koje je proveo Rush University Medical Center. Depresija je često povezana s manjkom fizičke aktivnosti i nezdravim navikama u prehrani. Zato vježbajte!
Nezdrave slastice: Čipsevi, slatkiši, začinjena i zaslađena hrana utječu na gomilanje sala na trbuhu. Konzumiranjem takve hrane povećava se razina šećera u krvi, što izaziva pojačano lučenje inzulina, hormona koji potiče jetru na pohranjivanje masnoća na vašem trbuhu. Radije se odlučite za voće i zdravije grickalice.
Manjak magnezija u prehrani: Istraživanje provedeno 2013. pokazalo je da su osobe koje su konzumirale više namirnica bogatih magnezijem, poput npr. zelenog povrća, banana ili soje, imale manju razinu šećera u krvi i manju razinu inzulina.
Ovisni ste o gaziranim pićima i hamburgerima: Mnoga su istraživanja pokazala da ljudi koji redovito konzumiraju gazirana pića imaju više sala na trbuhu. Umjesto toga radije se odlučite za vodu ili jela od ribe.
Alkohol: Mislite da cure ne dobivaju 'pivski trbuh'? Varate se! Budite oprezni s alkoholnim pićima prepunima kalorija. Nije preporučljivo konzumirati alkohol svaki dan jer vam to može prijeći u naviku.
Ne vježbate: Studija iz 2012. pokazala je da žene koje redovito vježbaju jogu imaju tanji struk i manje sala na trbuhu. Ovo se osobito odnosi na žene iznad 40, a svima je poznato to da što smo stariji sporije gubimo kilograme. Bitno je i to da se dobro oznojite prilikom tjelovježbe.
Jedite povrće i voće živih boja: Povrće i voće u živim bojama prepuno je vitamina C koji smanjuje razinu kortizola, pokazale su mnoge studije. Također, istraživanje objavljeno u The Journal of Nutrition pokazalo je da su osobe koje su konzumirale više povrća i voća u crvenoj, narančastoj i žutoj boji imale i manje nakupina sala na trbuhu.
Vezane vijesti
-
Sigurno znate da vaša prehrana utječe na tjelesne masnoće i zdravlje srca. Ali razmišljate li ikad o tome kako hrana koju jedete može utjecati na vašu jetru? Naime, bezalkoholna masna bolest jetre (NAFLD) je sve češći zdravstveni problem.
-
Salo oko trbuha može biti veći problem od kozmetičkog - ono je čimbenik rizika za ozbiljne zdravstvene probleme
-
Gazirana pića možda su jedan od poroka kojih se najteže riješiti
-
O njegovoj borbi s alkoholom već se godinama priča, a upravo je to i jedan od krivaca za probleme u njegovom braku s glumicom Jennifer Garner, s kojom ima troje djece
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će s promjenjivom naoblakom gdjegod pasti uglavnom samo malo kiše, i to češće prema otvorenom malo do umjereno valovitom moru
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
-
Najava događanja u Gradskoj knjižnici Zadar za tjedan od 20. do 25. siječnja 2025.
-
Jeste li se ikada zapitali zašto vas obuzme neobjašnjiv umor nakon obilnog ručka? Ovaj fenomen, poznat kao postprandijalna somnolencija, često je iskustvo mnogih, no rijetko tko razumije njegove stvarne uzroke.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.