Možda niste svjesni
Evo zbog čega vam se gomila salo na trbuhu
Ukoliko niste među onima koji cijele godine predano vježbaju i jedva čekaju toplije dane pokazati sve svoje atribute, sigurno se ne veselite tome što će nepoželjni viškovi s laganijom odjećom doći u prvi plan.
Zapravo, malo sala na trbuhu nije tako loše jer štiti želudac, crijeva i druge osjetljive organe, ali previše masnoće je sve samo ne zdravo! Naslage sala putuju prema žilama i organima te mogu uzrokovati ozbiljne probleme poput bolesti srca i dijabetesa.
Donosimo nekoliko razloga zbog kojih ne možete otopiti mrske naslage sala na trbuhu:
Ne treba izbjegavati sve masnoće: Istraživanja su pokazala da, dok ste na dijeti, ne trebate posve izbjegavati masnoće poput onih u orašastim plodovima, maslinovom ulju ili u avokadu.
Ovakav tip masnoća zapravo potiče topljenje masnih stanica, objašnjava David Katz iz Yale Prevention Research Centrea.
Dakle u meni slobodno uvrstite mononezasićene masne kiseline kojih ima u maslinovom ulju i nezasićene omega-3 masne kiseline iz ribe, plodova mora, orašastih plodova, sjemenki lana i lanenog ulja.
U depresiji ste: Žene koje pokazuju simptome depresije sklonije su salu na trbuhu, pokazalo je istraživanje koje je proveo Rush University Medical Center. Depresija je često povezana s manjkom fizičke aktivnosti i nezdravim navikama u prehrani. Zato vježbajte!
Nezdrave slastice: Čipsevi, slatkiši, začinjena i zaslađena hrana utječu na gomilanje sala na trbuhu. Konzumiranjem takve hrane povećava se razina šećera u krvi, što izaziva pojačano lučenje inzulina, hormona koji potiče jetru na pohranjivanje masnoća na vašem trbuhu. Radije se odlučite za voće i zdravije grickalice.
Manjak magnezija u prehrani: Istraživanje provedeno 2013. pokazalo je da su osobe koje su konzumirale više namirnica bogatih magnezijem, poput npr. zelenog povrća, banana ili soje, imale manju razinu šećera u krvi i manju razinu inzulina.
Ovisni ste o gaziranim pićima i hamburgerima: Mnoga su istraživanja pokazala da ljudi koji redovito konzumiraju gazirana pića imaju više sala na trbuhu. Umjesto toga radije se odlučite za vodu ili jela od ribe.
Alkohol: Mislite da cure ne dobivaju 'pivski trbuh'? Varate se! Budite oprezni s alkoholnim pićima prepunima kalorija. Nije preporučljivo konzumirati alkohol svaki dan jer vam to može prijeći u naviku.
Ne vježbate: Studija iz 2012. pokazala je da žene koje redovito vježbaju jogu imaju tanji struk i manje sala na trbuhu. Ovo se osobito odnosi na žene iznad 40, a svima je poznato to da što smo stariji sporije gubimo kilograme. Bitno je i to da se dobro oznojite prilikom tjelovježbe.
Jedite povrće i voće živih boja: Povrće i voće u živim bojama prepuno je vitamina C koji smanjuje razinu kortizola, pokazale su mnoge studije. Također, istraživanje objavljeno u The Journal of Nutrition pokazalo je da su osobe koje su konzumirale više povrća i voća u crvenoj, narančastoj i žutoj boji imale i manje nakupina sala na trbuhu.
Vezane vijesti
-
Sigurno znate da vaša prehrana utječe na tjelesne masnoće i zdravlje srca. Ali razmišljate li ikad o tome kako hrana koju jedete može utjecati na vašu jetru? Naime, bezalkoholna masna bolest jetre (NAFLD) je sve češći zdravstveni problem.
-
Salo oko trbuha može biti veći problem od kozmetičkog - ono je čimbenik rizika za ozbiljne zdravstvene probleme
-
Gazirana pića možda su jedan od poroka kojih se najteže riješiti
-
O njegovoj borbi s alkoholom već se godinama priča, a upravo je to i jedan od krivaca za probleme u njegovom braku s glumicom Jennifer Garner, s kojom ima troje djece
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.