Evo nekoliko savjeta
Što nikako ne biste smjeli činiti prije spavanja?
Uhvatiti dobar san važno je za dobro raspoloženje, energiju i općenito za zdravlje. Evo nekoliko savjeta o tome što nije dobro činiti prije odlaska na počinak:
1. Koristiti e-čitač ili smartphone - više studija sugerira da korištenje tableta i pametnih telefona pa čak i gledanje TV-a može utjecati na teškoće pri snivanju.
2. Uzimati neke lijekove - koristite li svakodnevno lijekove, to također može utjecati na probleme sa snom. Pitajte liječnika kad je najbolje koristiti te lijekove kako ne bi utjecali na usnivanje.
3. Piti kavu, čak i bezkofeinsku - šalica kave sadrži između 80 i 120 miligrama kofeina. Čak i konzumacija kofeina nakon ručka može poremetiti san.
4. Jesti čokoladu - još jedan podmukli izvor kofeina je čokolada, posebno tamna čokolada koja sadrži visoki udio kakaa.
5. Jesti začinjenu i masnu hranu - veliki obroci prije odlaska u krevet nisu dobri jer se osjećate zapunjeni hranom, a ako ste konzumirali začinjenu ili masnu hranu, taj neugodni osjećaj bit će još izraženiji.
6. Piti alkohol - Alkohol vas može prevariti jer opušta, no da bi tijelo preradilo alkohol, REM faza u kojoj san najviše obnavlja mozak je reducirana.
7. Pušenje - Nije novost koliko je pušenje općenito štetno za zdravlje pa, iako vas ono opušta, nije dobro konzumirati nikotin prije spavanja.
8. Piti vodu - Vrlo je važno hidratizirati se, ali ne pretjerano i prije spavanja, prenosi N1info
Vezane vijesti
-
Pored toga što se zna, neki podaci o spavanju i dalje su misterij. Stručnjaci za Daily Mail objašnjavaju zašto oči nekontrolirano trepere od umora, zašto se neki snovi pamte, a drugi ne, zašto se tijelo trese u duboku snu i mnoge druge nepoznanice.
-
-
-
Izdvojeno
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Motoristi će razveseliti djecu svojim dolaskom, prigodnim poklonima i zajedničkim druženjem.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
-
Cigarete, elektroničke cigarete i drugi duhanski proizvodi štete zdravlju ljudi diljem svijeta, a premda Europska unija želi do 2040. stvoriti prvu generaciju bez duhana, unutar bloka postoje razlike kada je riječ o regulaciji duhanskih proizvoda, piše European Newsroom (ENR).
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.