Nisu samo otisci, jedinstveni smo i po jeziku, hodu, ušima...
Svatko tko zna išta o kriminalu, svjestan je kako je prva stvar kojom se detektivi koriste u identifikaciji sumnjivaca otisak prsta, koji je drugačiji kod svake ljudske jedinke. Ova je praksa poznata već tisućama godina i seže u daleku Kinu, gdje su pisma bila zapečaćena glinom s autorovim otiscima.
Ali što je s ostalim dijelovima tijela? Svatko voli vjerovati u svoju posebnost pa zvuči poražavajuće spoznaja o otisku prsta kao jedinoj razlikovnoj karakteristici. Stvari su ipak ljepše - još su barem četiri detalja koja svakog čovjeka čine posebnim na cijelom svijetu.
1. Uši
Vjerojatno nikad niste na ovaj način razmišljali o njima, ali svačije uši imaju drugačije linije i obline, od kojih je najposebniji rub uha. Za razliku od otiska prsta, koji se može mijenjati u skladu s nastalim ožiljcima ili se jednostavno istrošiti, uzorak brazda na uhu ostaje isti za cijeloga života, pokazuje istraživanje Sveučilišta u Southamptonu.
- U trenutku rođenja uši su već kompletno formirane. Resica se s godinama malo spušta, ali u pravilu sve ostaje isto - objašnjava voditelj studije i računalni znanstvenik Mark Nixon.
2. Šarenica oka
Zajedno s otiscima prstiju i retina skenerima, skeneri irisa ili očnih šarenica postali su još jedan koristan alat u forenzici. Šarenica je mišić koji kontrolira veličinu zjenice i daje očima boju ovisno o količini melatonina u njima.
Dok su boja i struktura irisa uvelike određene genetikom, detalji uzorka na njemu nisu. On se formira od čvrsto sklopljenih membrana tkiva još u majčinoj utrobi i onda, netom prije rođenja, tvori mrežnicu. Ovim procesima stvara se jedinstveni strukturni uzorak šarenice, piše Medical Daily.
3. Jezik
Otisci zubala analiziraju se u sudskim predmetima od 1970-ih godina, ali ispostavlja se kako je jedini poseban dio usne šupljine zapravo jezik, koji također cijeloga života ostaje nepromijenjen.
Iako nije u potpunosti dokazano kako svaki čovjek ima poseban jezik, istraživači tvrde da je upravo ovaj organ adekvatan za identifikaciju osumnjičenika ili žrtava iz razloga što je nemoguće krivotvoriti njegov otisak.
4. Hod
Neki hodaju pogrbljeno, neki poskakuju ili, pak, vuku noge. Svatko se kreće na svoj način i to nije stvar samo pomicanja nogu, već cijeloga tijela. U sklopu ovoga koncepta, istraživači su otkrili 24 komponente koje tvore nečiji hod i prema kojima se svakoga može prepoznati u masi. Njihov spoj čini svaki hod drugačijim od drugih.
Različiti su programi koji analiziraju ljudski hod sa čak 80-postotnom točnošću.
Vezane vijesti
-
Slovenci kavu više neće kuhati u "džezvi", nego u "kavniku", prihvati li se prijedlog koji je zaprimio Institut za slovenski jezik, u okviru svog poziva ljubiteljima jezika da mu šalju sugestije kako učestale tuđice zamijeniti domaćim izrazima
-
-
-
Hunter se za ovo putovanje pripremao na treninzima. Inače je hrvač, a dodao je i da će mu pomoći "ljubav i podrška"
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.