Studija:
Kod djece koja odrastaju s psom u kućanstvu manji izgledi za razvoj astme
Kod djece koja odrastaju s psom u kućanstvu, zamijećeni su manji izgledi od razvoja astme kasnije u djetinjstvu, pokazali su rezultati opsežne studije koju su, prateći 650.000 djece, proveli švedski znanstvenici.
Švedska studija, obavljena na ovako velikom uzorku djece, pokazala da je opasnost od razvoja astme kasnije u djetinjstvu manja za oko 15 posto ako je dijete do prve godine života odrastalo s psom u kućanstvu, prenosi BBC.
Rezultati istraživanja idu u prilog pretpostavci po kojoj kućni ljubimci jačaju imunitet kod djece i sprečavaju razvoja alergija. Švedski znanstvenici upozoravaju da to ne vrijedi za djecu kod koje je ranije ustanovljena alergijska reakcija na perut, slinu, urin i fekalije kućnog ljubimca.
Poznato je da su kućni ljubimci česti uzročnici alergija. Životinjsko krzno samo po sebi nije alergen, no kada se životinja njeguje ližući dlaku, stanice kože prekrivene slinom otpadaju zajedno s dlakom.
A kad dijete koje je alergično na životinje udahne životinjsku perut ili dođe u kontakt sa slinom, njegov imunosni sustav počinje se braniti i ispuštati histamin te više od 40 kemikalija koje se bore protiv alergena.
Histamin izaziva reakciju dišnih puteva, odnosno dobro poznate simptome alergije - curenje iz nosa, suzne oči, kihanje te simptome astme, poput kašlja i otežanog disanja.Po podacima udruge Allergy UK, polovina djece koja boluje od astme alergična je na mačke, a njih 40 posto na pse.
Unatoč tomu, švedski znanstvenici tvrde da je izloženost djeteta do prve godine života psećoj dlaci i peruti zapravo korisna. Opsežna studija je pokazala da su izgledi da se kod djece koja su odrasla s psom u svom domu, astma razvije u dobi od sedam godina puno manji nego kod djece koja su odrastala bez ovog kućnog ljubimca.
Život na farmi, s još više životinja, djeci je priskrbio još veću zaštitu, smanjivši rizik od razvoja astme za oko 50 posto, kažu znanstvenici.Voditeljica istraživanja prof. Tove Fall sa sveučilišta u Uppsali rekla je da rezultati studije pokazuju kako izlaganje djece prašini i prljavštini poboljšava njihovu toleranciju na najčešće poznate alergene.
"Ovo je važan podatak za trudnice i žene koje planiraju zatrudnjeti. Želim reći da ne trebaju brinuti ukoliko već imaju psa. Ipak, treba voditi računa o tomu da dijete, kod kojega je prethodno ustanovljena alergija na pseću dlaku i perut, ne smijete 'liječiti' prisutnošću kućnog ljubimca u kućanstvu, jer će to imati kontraefekt. U tom se slučaju roditelji trebaju držati preciznih pravila", kazala je prof Fall.
Vezane vijesti
-
Stres u djetinjstvu bko je povezan s kasnijim povećanjem rizika za bolesti srca, pluća i jetre
-
Od kupusove juhe do prehrane dječjom hranom, donosimo ti neke od najgorih dijeta koje su nekim čudom postale poznate.
-
Ljubimci su sjajni!
-
Bebe koje dobivaju više zagrljaja imaju bolje genetske predispozicije za budućnost. Količina bliskog i utješnog kontakta s malom dojenčadi ne samo da održava njihovu toplinu, ugodu i osjećaj voljenosti, nego ti molekularni učinci traju godinama.
Izdvojeno
-
Košarkaši Cibone doživjeli su i 13. poraz u ovoj sezoni ABA lige, izgubivši neizvjesnu završnicu na gostovanju u Subotici, gdje je domaći Spartak došao do pobjede 88-84 (22-31, 22-16, 19-15, 25-22).
-
Posljednjih mjeseci svjedoci smo sve jačih vapaja iz ribarskog sektora. Ribari ne uspijevaju uloviti srdelu, tj. ne uspijevaju je uloviti u količinama u kojima su je lovili zadnjih desetak godina.
-
Energetski stručnjak i profesor Igor Dekanić, u Pregledu dana s Domagojem Novokmetom komentirao je ukrajinski potez zaustavljanja ruskog plina u Europu preko njenog teritorija.
-
Obilan snijeg izazvao je u nedjelju značajne smetnje u prometu u Britaniji, a mnogi letovi otkazani su i u Njemačkoj i Nizozemskoj.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.