Na međunarodnu scenu stupaju grah, grašak i druge mahunarke
Odmah nakon početka međunarodne kampanje podizanja svijesti o značaju kinoe u ishrani, FAO iznosi na "globalni stol" i novu grupu namirnica - mahunarke.
Posebnu grupu mahunarki koje spadaju u grupu leguminoza čine suhi grašak, grah, slanutak i leća. Oni se uzgajaju i konzumiraju na svim kontinentima. U mnogim zemljama ove mahunarke imaju veliki značaj u gospodarstvu i karakteristične su za nacionalna jela. No ipak, njihove prehrambene vrijednosti I ekološki značaj su često zanemareni.
Međutim, očekujemo da će se u 2016.godini koja je proglašena Međunarodnom godinom mahunarki, svijest o značaju ovih leguminoza promijeniti.
U suradnji sa partnerima iz Kanade - koja je druga u svijetu po proizvodnji mahunarki, predstavnicima veleposlanstva Kanade i tvrtke Agro-Haribec, FAO Regionalni ured za Europu i središnju Aziju organizira niz promotivnih događaja koji će obilježiti Međunarodnu godinu mahunarki.
Prvi u nizu sastanaka koji će okupiti stručnjake iz ove oblasti, predstavnike akademske zajednice, proizvođače i stručnjake u oblasti bezbijednosti hrane, bit će održan u Budimpešti 16.ožujka a potom slijede sastanci u Zagrebu (18.ožujka), Sarajevu (21.ožujka) i Beogradu (23.ožujka).
"Kada
uživamo u tanjiru tople juhe od leće, rijetko mislimo o svim značajnim
vitaminima (C, beta-karoten) i mineralima (željezo, magnezij, fosfor),
koje unosimo u organizam", ističe Eleonora Dipo, stručnjak FAO ZA
bezbijednost hrane i zaštitu potrošača. "Mahunarke su zdrav i ekonomski
pristupačan izvor hranljivih materija i omogućavaju raznoliku prehranu".
Međutim,
postoje i ostale prednosti mahunarki. Ova posebna grupa mahunarki
zapravo tlu na kojem su uzgojene "vraća" nutritivne materije.
"Sposobnost mahunarki da vezuju dušik iz zraka i pretvaraju ga u azotno gnojivo, u kombinaciji sa rotacijom usjeva, zapravo revitalizuje tle", navodi Avetik Nersisijan, stručnjak za poljoprivredu FAO. "Za uzgoj mahunarki je potrebno manje gnojiva, što ih čini veoma korisnim sa stanovišta zaštite okoliša ".
U nekim dijelovima svijeta mahunarke su uzgajane pre 2000 godina, navodi Nersisijan. U današnjem svijetu, mahunarke mogu također mogu biti značajan dio globalne strategije za ublažavanje klimatskih promjena.Vezane vijesti
-
-
Ministar Šime Erlić uručio je u ponedjeljak, 3. lipnja 2024. godine u Mostaru ugovore u sklopu Programa prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine za 2024. godinu. Uručeno je 88 ugovora o financiranju projekata u ukupnoj vrijednosti 4,2 milijuna eura.
-
Nakon što se u našim krajevima pojavila u studenom 2023. godine, prizori polarne svjetlosti, ponovno su u petak, 10. svibnja bili vidljivi iz svih krajeva Hrvatske, od Istre do Dubrovnika, pa i na kontinentu, od Zagreba do Vinkovaca, a vedro nebo nagradilo je sve one koji su je željeli fotografirati.
-
Spomenari, što su iz starijeg razdoblja, često su bili pisani krasopisom, a crteži rađeni u tušu, olovci, olovci u boji, temperi i akvarelu
Izdvojeno
-
Istezanje svako jutro može poboljšati fleksibilnost i opskrbiti vas energijom za dan koji je pred vama. Većina ljudi ima potrebu protegnuti se nakon buđenja kako bi ublažili ukočenost zglobova i poboljšali cirkulaciju.
-
Gostujući kod Mile Moralić u Točki na tjedan, predsjednička kandidatkinja Ivana Kekin otkrila je što najviše zamjera aktualnom predsjedniku Zoranu Milanoviću
-
Širom Izraela u nedjelju su se oglasile sirene nakon čega je uslijedilo više raketnih napada iz smjera Libanona u kojima je ranjeno više ljudi, objavila je izraelska vojska.
-
Hrvatska još uvijek previše energenata uvozi te i dalje prevladavaju fosilni izvori, no ima sve uvjete za dobru zelenu tranziciju u kojoj će prevladavati energija iz obnovljivih izvora, naglasci su s konferencije Energetski sektor - prilike i izazovi.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.