Oralno zdravlje
Uz Svjetski dan oralnog zdravlja: Hrvatska na europskom začelju u oralnom zdravlju
Hrvatska je, zbog dugogodišnjeg izostanka prevencije, na europskom začelju u oralnom zdravlju, pa stručnjaci u povodu Svjetskog dana oralnog zdravlja, koji se obilježava 20. ožujka, pozivaju sve da brinu o zdravlju usne šupljine te da je odlazak na redovne stomatološke preglede nešto što trebaju činiti svi - od rane dječje dobi i tijekom cijeloga života.
O zabrinjavajućem stanju oralnog zdravlja govori vrlo nepovoljan KEP indeks od 4,2 kod hrvatskih 12-godišnjaka, koji je pokazatelj broj karijesa, izvađenih i popravljenih zubi u toj dobi, a po čemu je Hrvatska na predzadnjem mjestu među europskim državama, a iza nje je samo Bugarska.
U HZJZ-u je u petak u povodu Svjetskog dana oralnog zdravlja održana radionica za djecu predškolske dobi, kojoj je cilj bio djeci i njihovim roditeljima ukazati na važnost brige za zdravlje zubi od najranije dobi.
"Radionice smo prilagodili djeci vrtićke dobi iako se program "Daj šest" provodi u prvim razredima osnovne škole. Želimo ih potaknuti da brinu o svojim zubima, da ih redoviti peru i odlaze na stomatološke preglede", rekla je specijalistica dječje i preventivne stomatologije Jesenka Jeličić.
Roditelji, dodaje, ne znaju da bi dijete čim dobije prvi zub trebalo doći na pregled kod stomatologa, te da se trajni zubi, a obično je to prva šestica, moraju čuvati jer se više ne mijenjaju.
Predsjednik Nacionalnog savjeta za dentalnu medicinu Željko Rotim podsjeća kako je prošle godine predstavljen Strateški plan promicanja i zaštite oralnog zdravlja kao ključni dokument u stomatološkoj struci, kojemu je glavni cilj preventiva, odnosno pokretanje što više preventivnih aktivnosti na razini cijele zemlje, posebno kod djece i mladih.
Svjetska stomatološka organizacija (FDI) upozorava kako unatoč tome što više od 60 posto svjetske populacije ima pristup stomatološkoj skrbi, između 60 i 90 posto djece u svijetu ima barem jedan zubni karijes.
Na potrebu očuvanja oralnog zdravlja tijekom cijeloga života upozoravaju i stručnjaci Stomatološkog fakulteta, koji ukazuju kako je svako razdoblje života specifično kada se radi o bolestima usne šupljine.
Tako je u djetinjstvu najčešća bolest usne šupljine zubni karijes, zbog čega se oboljeli mliječni zubi često prerano vade te gube svoju funkciju, dok u adolescentskoj i mlađoj odrasloj dobi karijes postaje sporadičan, ali se učestalije pojavljuju bolesti gingivitis, dentalna erozija i bolovi zbog nicanja trećih kutnjaka.
Posljedice tih bolesti očituju se u srednjoj životnoj dobi kao komplikacije u obliku parodontnih bolesti, povlačenja zubnoga mesa itd. zbog čega je potrebno protetsko zbrinjavanje prerano izgubljenih zuba.
U odrasloj dobi zdravlje usne šupljine mogu narušiti bolesti kao što su šećerna bolest, bolesti probavnih organa, bolesti krvi i poremećaji imuniteta, koji dovode do promjenama na sluznici usne šupljine i na zubima. Bolesti usne šupljine ujedno mogu ugroziti zdravlje srca i krvnih žila, uzrokovati infekciju dišnih organa itd.
U kasnijoj životnoj dobi javljaju se pak gljivične i bakterijske infekcije zbog slabijeg rada žlijezdi slinovnica, a posljednjih godina raste i učestalost karcinoma zbog prekomjernog konzumiranja cigareta i alkohola.
Vezane vijesti
-
-
-
Ovu godinu bilježi se rast kvalitete oralne higijene u hrvatskih građana u odnosu na prijašnja razdoblja kada je ona bila ispod prosječna ili loša. Unatoč tom pozitivnom trendu riječ je o još uvijek nedovoljnoj brizi za zube i njihovo zdravlje da bi bili u prosjeku Europske Unije, podaci su Eurostata
-
Dentalna pulpa se može izolirati i iz dječjih mliječnih zubića koji trebaju ispasti, međutim da bi se uspješno pohranila mora biti još prokrvljena
Izdvojeno
-
U subotu, 25. siječnja ulaz u Nacionalni park bit će besplatan za sve posjetitelje
-
Često si zabrinut/a? Bojiš se neuspjeha na ispitnim rokovima? Ne možeš se koncentrirati na učenje?
-
Tijekom prvog dana, više od sto korisnica već se pridružilo WomLife zajednici u želji da krenu živjeti zdravije.
-
Kruh postoji u najrazličitijim oblicima i može biti vrlo različitog nutritivnog sastava, pa je dobro znati koliko koji ima kalorija.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.