Svaki komad mesa sadrži različitu količinu masti
Savjeti za kuhanje i pečenje crvenog mesa, ribe i peradi
Nekoliko savjeta vezanih uz termičku obradu crvenog mesa, mesa peradi te ribe može vas potaknuti da promijenite neku od, eventualno stečenih, navika za koju i niste znali da vam može naštetiti.
Crveno meso
Svaki komad mesa sadrži različitu količinu masti u svom sastavu.
Nastojte da vaša prehrana ne uključuje veće količine masti životinjskog porijekla.
Također, izbjegavajte pečenje mesa na vrlo visokim temperaturama.
Dugotrajno pečenje na visokoj temperaturi meso može isušiti i učiniti ga bezukusnim, ali također može izazvati i pojavu kancerogenih tvari.
Priprema komada mesa, osobito onih koji sadrže velike količine masti, na visokim temperaturama može biti vrlo opasno po zdravlje iz razloga što se takvom termičkom obradom stvaraju kancerogene tvari. Riječ je o heterocikličkim aromatičnim aminima (HAA).
Ukoliko se masno meso priprema na roštilju problem je još značajniji.
Pripremanje masnog mesa na roštilju dovodi do nastajanja policikličkih aromatskih ugljikovodika koji nastaju u dimu kada masnoća iz mesa kaplje na žar. Kancerogeni dim koji se podiže sa žara direktno ulazi strukturu mesa.
Ukoliko se odlučite za pripremu masnijih komada mesa bilo bi dobro da meso prije pečenja prokuhate kako bi ono kuhanjem izgubilo dio masti svoga sastava. Na navedeni način meso je adekvatnije za pečenje na roštilju, a općenito gledano, za prethodno prokuhano meso potreban je kraći vremenski period za pečenje istog na vrlo visokim temperaturama.
Meso peradi
Meso peradi poznato je po svojim nutritivnim vrijednostima, a također treba napomenuti kako takvo meso uobičajeno sadrži vrlo malo masti. Izrazito prikladna za konzumaciju su pileća i pureća prsa.
Ukoliko prilikom pripreme mesa ne uklonite kožu peradi svakako preporučujemo da to učinite prije same konzumacije. Nerijetko je upravo uz kožu prisutan visok udio masti.
Kao najadekvatnija termička obrada savjetuje se kuhanje mesa peradi, međutim, ukoliko se odlučite za pirjanje ili pečenje mesa izbjegavajte dodavanje masti.
Umjesto da za pripremu mesa koristite ulje savjetujemo vam da meso podlijete vodom ili, na primjer, sokom limuna i naranče.
Riba
Problem adekvatnosti konzumacije ribe proizlazi iz problema njene nabavke, odnosno kupnje.
Nastojte kupnju ribe obavljati kod provjerenih prodavača te uvijek provjerite sjaje li riblje oči dovoljno da biste ribu mogli smatrati svježom.
Nadalje, napominjemo kako svježa riba može imati samo blagi riblji miris.
Prilikom termičke obrade ribe također nastojte izbjegavati dodavanje masti. Kvalitetnim mastima ribu možete začiniti prilikom serviranja.
Vezane vijesti
-
Da ribu treba jesti minimalno jednom tjedno, zaista znaju svi, ali mnogi ne znaju da ne mora uvijek nužno biti svježe pripremljena kako bi bila ukusna i zdrava
-
-
-
No mnogi vegetarijanci ipak konzumiraju ribu iz zdravstvenih razloga
Izdvojeno
-
Kurzel je dovoljno vješt redatelj koji zna istaknuti bitne segmente priče stoga i sam film obiluje s prizorima kakvi se teško zaboravljaju.
-
U subotu, 18. siječnja 2025. počinje program obilježavanja 32. obljetnice Vojno-redarstvene operacije Maslenica’93.
-
Pazusi su vlažan i topao dom za mnoge bakterije koje uzrokuju neugodne mirise. Međutim, također smo vidjeli pojavu takozvanih dezodoransa za “cijelo tijelo” – unatoč činjenici da na mnogim mjestima na tijelu znoj vjerojatno neće dovesti do neugodnog mirisa.
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.