Lifestyle

Gen C21orf2

I slovenski znanstvenici dali prilog otkriću novog gena

I slovenski znanstvenici dali prilog otkriću novog gena

Više slovenskih znanstvenika dalo je značajan prilog međunarodnom konzorciju koji je opisao do sada nepoznat gen koji povećava rizik oboljevanja od ALS-a, amiotrofične lateralne skleroze, objavio je u ponedjeljak slovenski znanstveni institut Jožef Štefan.

Gen, koji su nazvali C21orf2, suradnici širokog međunarodnog projekta MinE, detaljno su opisali u reviji Nature Genetics.
Vjeruje se kako će otkriće i znanstvena obrada spomenutog gena u budućnosti omogućiti nastanak djelotvorne terapije za ALS, koji je do sada važio za neizlječivu, opaku bolest koja statistički pogodi jednog od 400 ljudi.
U studiji koja je doprinijela otkrivanju gena, nositelja rizika oboljenja, svojim su prilozima sudjelovali oboljeli, ali i mnogi poznati bogati donatori širom svijeta putem akcije "Polij se vedrom hladne vode", koja se prije dvije godine odvijala po cijelom svijetu.

Studija koja je dovela do otkrića i opisa novog gena plod je suradnje i rada stručnjaka i dobrotvornih udruga iz 15 zemalja, a značajan prilog dalo je i nekoliko slovenskih znanstvenika uključenih  taj projekt, navode u slovenskom znanstvenom institutu.
Istraživali su se uzorci preko 15.000 ljudi oboljelih od ALS-a i 26.000 zdravih osoba, a projekt su vodili profesori Jan Veldink i  Leonard van den Berg sa Sveučilišnog kliničkog centra Utrecht i profesor Ammar Al-Chalabi, s Kings Collegea u Londonu.
Slovenski znanstvenici i instituti u kojima djeluju omogućili su testiranje genetskog materijala, te su priznati kao suautori studije koja je na temelju toga nastala.
Njihova kostudija o genetskim uzrocima  ALS-a u Sloveniji još lani je objavljena u znantvenoj reviji Neurobiology of Aging.
Dodatno priznanje za njihov rad je i to što je odlučeno da se kongres o ALS-u održi u svibnju iduće godine upravo u Ljubljani.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.