salon mladih
Anđela Zanki u Kneževoj palači predstavlja posvetu pojedincu Generacije Y
Rođena je 1992. godine u Zadru. Diplomirala je slikarstvo na Nastavničkom odsjeku na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 2018. godine. Dobitnica je Rektorove nagrade 2017. godine.
Uz pedagoški rad, Anđela Zanki aktivno se bavi umjetničkom djelatnošću. Boravila je na rezidencijalnom programu u Njemačkoj tokom 2021. i 2022.godine.
Surađuje na međunarodnim projektima, sudjeluje u likovnim kolonijama i organizaciji izložbi.
Izlagala je na devet samostalnih izložbi, sudjelovala je na pedesetak skupnih izložbi u Hrvatskoj i inozemstvu te surađuje na međunarodnim projektima.
Članica je Hrvatskog društva likovnih umjetnika u Zagrebu od 2017. godine.
Na Zadarskom salonu mladih u Kneževoj palači izložila je radove Protagonisti, 2020.-2022. fotografije, te There is nothing inside, 2020., aluminijski postav.
Protagonisti
Ovu generaciju nazivaju i Y generacijom ili »ja« generacijom, pa je ovo djelo ujedno i posveta pojedincu i njegovoj kritici. Gotovo svaki pripadnik ove generacije žudi za pažnjom, smislom, za uspostavljanjem ravnoteže i estetike različitog. U nastojanju da pronađu ravnotežu između materijalnog i duhovnog, nerijetko se susreću s »neočekivanim« ishodom. U trenutku kada postanu egocentrični, anksiozni, siti, postaju ME generacija.
Oni traže osjećaj pripadnosti; oni vrište kako bi dobili reakciju i preispituju postojeća uvjerenja koja su kovana godinama.
Naglasak svake fotografije je na Protagonistu, ogoljenom unutar svog svijeta koji mu je djelomično nametnut, ali i prihvaćen.
Stvarni likovi nalaze se u fiktivnom prostoru koji se projicira
na njih tj. oko njih. Jedina opipljiva tvar za koju se mogu
uhvatiti su oni sami.
Radom „There is nothing inside“ Anđele Zanki
završavamo potragu u kontemplativnom tonu okupani svjetlošću
ljubičaste boje koja simbolizira mudrost.
Završavamo je pitanjima otvorenim poput njenih otvorenih objekata: kruga koji kao da sam sebe zrcali i razlomljenog pravokutnika.
U svoj svojoj mirnoći, rad odražava i dinamiku – dinamiku odnosa: unutarnjeg i vanjskog, granica i praznine, zaobljenog i uglatog putem kojih nas suočava s brojnim dualizmima, oko nas i u nama.
Dualizmi stvaraju pokret jer suprotnosti koje oni sadrže
generiraju napetost, čime potiču proces neprekidne transformacije
i evolucije, otvarajući prostor za nova iskustva i dublje
razumijevanje. (iz predgovora Koraljka
Alavanja)
Vezane vijesti
-
Mate Lukić, kandidat za župana Nezavisne liste mladih i stranke Za Zadar, zadovoljan je jučerašnjim rezultatima izbora prema kojima je završio na trećem mjestu s 8273 glasa. Poručio je na svom Facebook profilu da su oni treća snaga u Zadarskoj županiji. U Županijskoj skupštini lista čiji je nositelj Lukić osvojila je 5339 glasova i imat će 3 vijećnika. Uz njega u Skupštinu ulaze i Lorena Krajšić te Denis Bruketa. Objavu prenosimo u cijelosti:
-
Josip Bilaver (HDZ i partneri) i Jure Zubčić (SDP i partneri) idu u drugi krug za župana Zadarske županije.
-
Jedan od najdugovječnijih podcasta na našoj maloj zadarskoj sceni definitivno je onaj kojega je pokrenuo Antonio Šarić.
Izdvojeno
-
Prolazak kroz duhovno buđenje je jedan od najzbunjujućih, najusamljenijih, najotuđujućih, ali i najljepših iskustava u životu. Duhovno buđenje označava početak vaše inicijacije na duhovnom putu. Bez duhovnog buđenja, idemo kroz život jureći prazninu novca, slave, moći i poštovanja, pokušavajući naći “sreću”.
-
Emocionalna šteta je mnogo gora od fizičkih povreda i ostavlja mnogo dublje tragove. Ničije riječi ne bi smjele utjecati na vaše ponašanje i emocije.
-
Rijeka Soča, dragulj europskih Alpa, sa svojom nestvarnom smaragdnom bojom vode s pravom nosi epitet jedne od najljepših rijeka na svijetu. Njen tok, dug 136 kilometara, započinje u srcu Julijskih Alpa u Sloveniji te vijuga kroz slikovite doline i klisure prije nego što se ulije u Jadransko more u Italiji. Soča nije samo rijeka; ona je simbol prirodne ljepote, bogate povijesti i neiscrpne inspiracije, mjesto gdje se netaknuta priroda i ljudska aktivnost susreću u harmoničnom zagrljaju
-
Europljani plaćaju različite cijene lijekova ovisno o zemlji u kojoj žive, ali u prosjeku troše znatno manje nego Amerikanci.
Reci što misliš!