Kultura

zadar čita

Goran Blažević u pustolovini - pješice od Jemena do Umaga!

Goran Blažević u pustolovini - pješice od Jemena do Umaga!

3.300 kilometara pješice, kakav pothvat! Sve o pustolovini Gorana Blaževića doznali smo sinoć u Gradskoj knjižnici Zadar.

U ispunjenom Spoju s OZM, ugostili smo autora Gorana Blaževića od kojega smo u društvu Ane Marušić doznali zanimljivosti o njegovoj pustolovini - putovanju pješice od Jemena do Umaga i kako je bilo proći 3.300 kilometara pješice... što je opisao u svojoj knjizi "Svilim".

Krajem 2016. g. Goran Blažević se uputio na putovanje dugo preko 3200 kilometara. Pješice je putovao od grada Petre u Jordanu do rodnog Umaga noseći poruku mira i solidarnosti, nazvavši svoje petomjesečno hodanje „Solidarity Walk 4km/h.“ Cijela mirovna akcija nosila je sa sobom tri cilja.

Prvi je bio ukazati na problem sirijskih izbjeglica koje su često zaboravljane i koje već godinama bježe od rata.

U želji da solidarizira javnost s tom humanitarnom katastrofom, Blažević je odlučio svoje pješačenje započeti u Jordanu, državi koja nudi sklonište milijunima izbjeglica iz Palestine, Iraka i Sirije.

U Turskoj hoda kroz gradove Bodrum i Izmir koji predstavljaju glavna središta za ilegalni prijevoz izbjeglica prema grčkim otocima. Njegov prolazak kroz grčke, makedonske i albanske planine u zimskom periodu, po vjetru, kiši i snijegu, simbolički podsjeća na svakodnevnu patnju ljudi koji su pobjegli iz zaraćenih područja i koji sad žive u šatorima na granicama tih država.

Sama akcija završava povratkom u Umag, gdje Blažević živi, čime simbolizira želju i težnju izbjeglica da pronađu novo mjesto za život u kojem mogu boraviti u miru dok krvavi sukob ne završi.

Drugi cilj je pokazati pravu sliku islama.

Kao putnik i hodač na Bliskom istoku, u potpunosti ovisi o pomoći lokalnog stanovništva. Ulaskom u kuće lokalnog stanovništva dobiva priliku upoznati njihovu religiju, a uz pomoć društvenih mreža svoje iskustvo dijeli javno.

Želja je bila utjecati direktno na javnost, postavljajući pitanje – kako bi se oni ponašali u slučaju da neki stranac od njih zatraži pomoć?

Treći cilj akcije bio je pokazati srodne točke židovstva, kršćanstva i islama.

Odabir polazne točke i prolazak kroz mjesta kojima je i Mojsije lutao, a koje poštuju muslimani, kršćani i židovi, nudi samo jednu poruku, a to je da je sve započelo od istog oca – Abrahama (Ibrahim). Solidarity walk 4km/h ima za cilj ponuditi most dijaloga, budućnosti i mira između islamske, židovske i kršćanske religije.

 

Reci što misliš!