Kultura

Salone del Mobile

Bi li ste posjetili sobu za razmišljanje, intrigantnu kreaciju Davida Lyncha?

Bi li ste posjetili sobu za razmišljanje, intrigantnu kreaciju Davida Lyncha?

David Lynch, poznat po svojoj intrigantnoj viziji i dubokom umjetničkom doprinosu, rijetko je ime koje se povezuje s dizajnom namještaja ili sajmovima u svijetu dizajna. Međutim, ove godine, slavni redatelj, scenarist i umjetnik pridružio se redovima kreativaca na Salone del Mobile, ogromnom sajmu namještaja na rubu Milana. No, Lynch nije samo pridonio novom komadu namještaja ili dekoru; umjesto toga, on je stvorio prostor za razmišljanje – “A Thinking Room“.

Pozvan da kreira instalaciju unutar dvorana Salone del Mobile, Lynch je prihvatio izazov s njemu karakterističnom dubokom kreativnošću. Kroz njegovu instalaciju, Lynch je želio stvoriti nešto što bi posjetitelje prenijelo izvan uobičajenih okvira, u neku drugu dimenziju, izazivajući ih da se zaustave, razmisle i urone u svoje misli.

Za mnoge koji poznaju Lynchov rad, nije iznenađujuće što je tema njegove instalacije bila misteriozna i provokativna. “A Thinking Room” je bila zamisao koja je imala za cilj stvoriti prostor za kontemplaciju usred kaosa sajma namještaja. Lynch je zamislio dvije identične sobe koje se ogledaju jedna u drugoj, koristeći samo četiri boje – crvenu, crnu, plavu i zlatnu. Kroz ovu paletu boja, Lynch je stvorio atmosferu koja je odmah prepoznatljiva kao “Lynchovska”.

Interijeri su bili skriveni iza debelog plavog zastora, dodajući element tajnovitosti i otkrivanja. Unutar ovih prostora, Lynch je iskazao svoju strast prema drvorezbarstvu i izradi namještaja, iako nije fizički izradio komade namještaja koji su se nalazili u instalaciji. Umjesto toga, radio je ruku pod ruku s umjetnicima u Piccolo Teatro di Milanu kako bi realizirao svoju viziju. No, Lynchova genijalnost ne leži samo u fizičkoj izvedbi, već i u simbolici koju je utkao u prostor. Kroz skrivene simbole i motive poput satova i ogledala, Lynch je stvorio prostor koji nadilazi fizičke granice i poziva posjetitelje da zarone duboko u svoju podsvijest.

Centralni komad instalacije bio je ogromna drvena stolica opremljena papirom i kredama, pozivajući posjetitelje da sjednu i izraze svoje misli kroz crteže. Ova interaktivna komponenta dodala je dubinu Lynchovoj instalaciji, omogućavajući posjetiteljima da postanu aktivni sudionici u procesu razmišljanja i stvaranja.

Izložena na Salone del Mobile tijekom milanskog Tjedna dizajna, “A Thinking Room” je privukla pažnju posjetitelja i kritičara svojom jedinstvenom atmosferom i dubokim simbolizmom. Lynch je još jednom dokazao svoj talent za stvaranje nečeg nevjerojatnog, nekonvencionalnog i inspirativnog.

Prenosi Buro247


Reci što misliš!