Kultura

Svjetski dan rukopisa:

Znate li da se u Znanstvenoj knjižnici Zadar čuva preko tisuću rukopisa?

Znate li da se u Znanstvenoj knjižnici Zadar čuva preko tisuću rukopisa?
zkz

Pisanje rukom polako odlazi u povijest, a time i pojam „rukopisa“, jedan od glavnih pojmova pisanja, mijenja svoje značenje.

Qui scribit, bis legit latinska poslovica kaže da, ako nešto napišeš, to je kao da si dva puta pročitao. Svjetski dan pisanja rukom odnosno Svjetski dan rukopisa obilježava se 23. siječnja.

Obilježavanje dana ima za svrhu podsjetiti ljude na vrijednost umjetnosti rukopisa te da ne zaborave važnost pisanja rukom iako to nove tehnologije danas uvelike zamjenjuju.

Ovaj međunarodni dan osmišljen je 1977. godine kada su učitelji nagovijestili kako se umjetnost rukopisa kao vještina gubi. Pismo je u civilizacijskom smislu najznačajniji izum čovječanstva. Na temelju njegove pojave dijelimo pretpovijest od povijesti.

Veliko bogatstvo fonda Znanstvene knjižnice predstavlja Zbirka rukopisa od 1.140 jedinica. U nizu važnih spisa, ostavština (legata), osobne korespondencije i drugih zanimljivih knjižničnih jedinica za ovu priliku izdvojili bi zadivljujući rukopis pod nazivom Dizionario enciclopedico-intuitivo figurato ili u prijevodu "Enciklopedijsko-intuitivni rječnik" sa 17437 crteža nacrtanih rukom.

Na svakom listu smješteno je 27 slika rukom nacrtanih unutar horizontalno poredanih kvadrata. Ispod svakog kvadrata ispisan je tekst na talijanskom jeziku koji opisuje sliku. Autor ovog jedinstvenog, predivnog i posebnog rukopisnog rječnika je vrstan carski mjernik i leksikograf Antonio Putti koji ga je uredio strastveno i znalački.

Puttijev rječnik vjerodostojan je kao povijesni dokument gdje osim nacrtane slike prema stvarnim predlošcima iz Zadra i Dalmacije, imamo i rukom pisano objašnjenje kako Putti navodi "civilnu, vojnu i pomorsku arhitekturu, mitologiju nekoliko naroda, botaniku, zoologiju, ornitologiju, geometriju, geodeziju, astronomiju, pokućstvo i kućanski pribor (moderni i starinski), heraldiku, meteorologiju, školjkarstvo, muziku, hidrauliku, anatomiju, medicinu, kirurgiju, muzičke instrumente, optičke instrumente (fizičke i primitivne), historijske scene, igre, nošnje i strojeve, oružje moderno i staro, veterinu, meteorologiju i optiku, crkveni i profani namještaj, arheologiju, algebru, aritmetiku, gimnastiku, numizmatiku, stvari civilne, vojničke i crkvene, porodiljstvo, prirodnu povijest, mehaniku, geografiju, mineralogiju i mnoge druge stvari u Ijudskoj upotrebi".

Tako Puttijev rječnik ostaje jedinstvenim djelom bez prethodnika i sljedbenika kako navode M. Rožman i Lj . Šimunković u svom radu o navedenom rječniku i samom autoru.

Pisanje rukom sve je rjeđi dio svakodnevice mnogih. Današnji zapisi nalaze se na diskovima, „oblacima“ i poslužiteljima (serverima), a ne više na kamenu, drvetu, papirusu, koži, papiru.

Pisanje rukom polako odlazi u povijest, a time i pojam „rukopisa“, jedan od glavnih pojmova pisanja, mijenja svoje značenje. Danas i sam fenomen pismenosti doživljava golemu transformaciju.

Rukopis se najbolje vježba pisanjem pa stoga za vas imamo prijedlog da par minuta svog vremena odvojite upravo pisanju rukom po papiru. Probajte, neće vam biti žao!
 


Reci što misliš!