16. Međunarodna izložba arhitekture
Venecijanski bijenale pokazuje ljudsko lice arhitekture
Venecijanski bijenale - 16. Međunarodna izložba arhitekture otvara se u subotu predstavljajući jednostavne i konkretne projekte koji su odraz znanstvene i umjetničke discipline podijeljene između etike i estetike.
Najvažnija izložba svjetske arhitekture održava se ove godine na
temu "slobodan prostor" ("freespace") a kustosice izložbe su
irske arhitektice Yvonne Farrell i Shelley McNamara.
Pojam "slobodan prostor" odnosi se na poboljšanje javnog prostora, uz poruku da arhitektura mora odražavati "plemenitost duha" i čovjekoljublje".
"Stvaralački dar arhitekta mora biti u službi zajednice", rekla je za AFP McNamara koja, kao i Yvonne Farrell, u svojoj profesorskoj karijeri posebnu pozornost pridaje društvenoj ulozi arhitekture.
Izložba se održava na 3.000 četvornih metara Arsenala i Vrtova (Giardini) gdje je smješteno sto arhitektonskih studija 65 zemalja sudionica.
Arhitekti pozivaju posjetitelje da otkriju iznimne projekte, razmišljaju o glasovitim povijesnim zgradama i shvate važnost prenošenja znanja.
Mnoga ostvarenja su minimalistička, ali zadivljuju, poput "Sna" arhitekata Ramona Vilalte, Carmen Pigem i Rafaela Arande iz studija RCR koji je lani dobio nagradu Pritzker koju smatraju Nobelovom nagradom u arhitekturi.
"San" je neka vrsta pećine sa svjetlom u pokretu koji nastaje zahvaljujući uporabi 6.000 povećala.
Na ovogodišnjem bijenalu koji traje do 25. studenog, sedam zemalja - Antigva i Barbuda, Saudijska Arabija, Gvatemala, Libanon, Mongolija, Pakistan i Sveta Stolica - imaju prvi put poseban paviljon na venecijanskom otoku Svetog Jurja.
Nesvakidašnja inicijativa Svete Stolice predviđa realizaciju deset kapelica po zamisli desetero poznatih arhitekata, među kojima su Britanac Norman Foster i Portugalac Eduardo Souto de Moura, također dobitnik Pritzkerove nagrade.
Zlatnog lava za životno djelo na bijenalu će dobiti glasoviti engleski arhitekt i povjesničar Kenneth Frampton (88), autor brojnih eseja o modernoj i suvremenoj arhitekturi koji je utjecao na više naraštaja studenata i kolega.
"Svaki bijenale se bavi nekom temom, ovaj put je to zajednički, slobodan i besplatan prostor", rekao je predsjednik Venecijanskog bijenala Paolo Baratta.
Vezane vijesti
-
Gradonačelnik Venecije Luigi Brugnaro s obitelji boravio je u neslužbenom posjetu gradu Pagu gdje su ga dočekali Ante Fabijanić, gradonačelnik Paga sa suprugom i Vesna Karavanić, direktorica TZ Grada Paga.
-
Organizatori su naveli da je Bijenale posjetilo više od 130.000 đaka i studenata
-
Od hrvatskih umjetnika u palači Querini Stampalia izlažu slikari Nikola Koydl, Zoltan Novak i Matko Vekić
-
Papa Franjo je u nedjelju u Veneciji ponovo pozvao na brigu za "naš zajednički dom" i upozorio na opasnot od masovnog turizma i utjecaja na okoliš.
Izdvojeno
-
Predsjedničke kandidatkinje Možemo! Ivana Kekin upozorila je u subotu da oko 300 tisuća žena u Hrvatskoj nema svog primarnog ginekologa i nadležni trebaju raditi da se to promjeni, a na upit novinara o svojoj vili u Istri rekla je da je zaradila, doktorica je znanosti, a muž rock zvijezda.
-
Policijski službenici nastavljaju s provođenjem kriminalističkog istraživanja.
-
Dva hrvatska državljanina u dobi od 53 i 51 godinu u trgovini u Bibinjama ovoga četvrtka ukrali su više parfma.
-
Zavezanih ruku i s trakama preko usta ukazali na kršenje životinjskih prava
Reci što misliš!