Arhaičan govor, specifični običaji i slikovita nošnja
Proslava 32. tradicionalnog Dana iseljenika na otoku Susku
Pješčani otok Susak proslavit će u nedjelju, 30. srpnja, 32. tradicionalni Dan iseljenika bogatim cjelodnevnim kulturno-zabavnim programom u čast i spomen na sve iseljene otočane s toga lošinjskog otoka jedinstvena po nastanku i izgledu
Dan iseljenika obilježava se posljednje nedjelje mjeseca srpnja još od 1985. a i ove će godine Susak s radošću dočekati brojne posjetitelje i iseljene otočane od kojih su neki već davno napustili svoj otok.
Povodom posebne svečanosti obilježavanja Dana iseljenika, otok pijeska posjetit će i izaslanik Vlade Republike Hrvatske, ministar turizma Gari Cappelli, u pratnji gradonačelnice Maloga Lošinja Ane Kučić i gradskih predstavnika, priopćila je u subotu Turistička zajednica grada Malog Lošinja.
Sveta misa, izložba rukotvorina, sportski i zabavni program
Program će početi u nedjelju rano ujutro Svetom misom koja će se održati u crkvi Sv. Nikole smještenoj u Gornjem selu, a nastavit će se izložbom rukotvorina "Nek lumin ne zgori" u Klubu iseljenika, te prezentacijom autohtonih proizvoda otoka Suska. Za najmlađe mještane i posjetitelje organizirane su sportsko zabavne igre među kojima je i Mini olimpijada na platou ispred Osnovne škole i na plaži Spjaža.
Zabavni program nastavit će se u 20 sati nastupom folkloraša, modnom revijom s elementima narodne nošnje otoka Suska i nastupom dječjega zbora. Prava fešta počet će pak u 21 sat koncertom Đanija Stipaničeva i banda Macaklini i trajat će do kasno u noć.
Arhaičan govor, specifični običaji i slikovita nošnja
Susak je najviše stanovnika imao nakon završetka II. svjetskog rata, međutim šezdesetih godina prošloga stoljeća iselilo se brojno stanovništvo u Ameriku gdje danas živi više od 2500 Suščana. Na Susku je danas oko 150 stalno naseljenih stanovnika. Zbog izoliranosti, Susak je sačuvao svoj arhaičan govor (zaštićen kao pokretno kulturno dobro), specifične običaje i slikovitu nošnju. S radošću, Susak će i ove godine svim zainteresiranima predstaviti posebnosti svoje kulturno povijesne baštine.
Organizatori kulturno-zabavnoga programa obilježavanja Dana iseljenika su grad Mali Lošinj, Hrvatska matica iseljenika- podružnica Rijeka, Mjesni odbor Susak te Turistička zajednica grada Malog Lošinja.
Vezane vijesti
-
Službenici Nacionalne središnjice za usklađivanje traganja i spašavanja na moru, sa sjedištem u Rijeci (MRCC Rijeka), izvijestili su nadležne službe Uprave sigurnosti plovidbe Ministarstva mora, prometa i infrastrukture o potonuću brodice kod u lošinjskom arhipelagu. U nesreći nema stradalih, ozlijeđenih niti onečišćenja mora.
-
Pripadnici Hrvatske vojske pružili su u četvrtak pomoć Hitnoj medicinskoj službi u preseljenju 13 nepokretnih pacijenata iz vojarne u Petrinji u bolnicu u Popovači, izvijestilo je Ministarstvo obrane.
-
Dio stropa u sportskoj dvorani Prve sušačke hrvatske gimnazije u Rijeci urušio se u utorak poslijepodne tijekom nastave tjelesnog odgoja, ali nitko nije ozlijeđen.
-
Otok Susak, unatoč očuvanosti i neobičnoj ljepoti u kojoj se miješaju jadranski i baltički prizori, u javnosti često prati glas zajednice pred izumiranjem.
Izdvojeno
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
-
Svi koji imaju slab sluh, ali ne nose slušni aparat, trebali bi razmisliti još jednom jer je utvrđeno da pomaže ljudima da žive dulje, prema Sveučilištu Južne Kalifornije (USC).
Reci što misliš!