Kultura

Izložba

U Klovićevim dvorima izložba 'Dominikanci u Hrvatskoj'

U Klovićevim dvorima izložba 'Dominikanci u Hrvatskoj'

Na izložbi, koja će biti otvorena u četvrtak, 20. prosinca, bit će predstavljeno umjetničko i kulturno blago Hrvatske dominikanske provincije

Uoči otvaranja izložbe "Dominikanci u Hrvatskoj" u Galeriji Klovićevi dvori u Zagrebu održana je danas konferencija za medije, na kojoj su o izložbi i dominikanskom redu govorili ravnateljica Klovićevih dvora Vesna Kusin, provincijal Hrvatske dominikanske provincije Ivan Iko Mateljan, autor izložbe akademik Igor Fisković, suautor kataloga Marijan Biškup i autor prostorne koncepcije Mario Beusan.

Na izložbi, koja će biti otvorena u četvrtak, 20. prosinca, bit će predstavljeno umjetničko i kulturno blago Hrvatske dominikanske provincije, koja je tijekom svoje povijesti djelovala na području današnjih Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije i Crne Gore.

"Pokazat ćemo neka jako poznata djela kao i znatan dio sporadično obrađene baštine", kazala je ravnateljica Klovićevih dvora Vesna Kusin.

Dominikanski provincijal Ivan Iko Mateljan podsjetio je kako će na izložbi biti predstavljeno kulturno blago i vrijednosti koje su dominikanci prikupljali tijekom sam stoljeća svoga djelovanja. Naime, godine 1225. u Dubrovniku je osnovan prvi dominikanski samostan u Hrvatskoj, tek nekoliko godina nakon utemeljenja dominikanskog reda.

"Pokušavalo se sačuvati ono što je vrijedno stvarao ljudski duh", rekao je Mateljan, dodavši, kako će izložba "uprisutniti dio duha koji ima dominikanski red."

Istaknuo je kako dominikanci, "kao prosjački red nisu prosili samo kruha nego i mudrosti od ljudi, koju sada izlažu da duši bude ugodnije i ljudima život učini ljepšim".

Akademik Fisković je podsjetio kako su se dominikanci, s obzirom na povijesne promjene kroz koje je prolazio hrvatski narod, usredotočili na područje koje je moglo kulturno i vjerski opstajati.

"Izložba je postavljena kroz vremenske mijene umjetnosti kao što su gotika, renesansa i zreli barok", a bit će izložene stoljećima stvarane riznice misnoga ruha, zlata i srebra s obrtnim komponentama kao i književno blago", najavio je akademik Fisković.

Govoreći o povijesti reda, Marijan Biškup je podsjetio kako su dominikanci kao propovjednički red poticali studij teologije. "Tako su postali utemeljitelji mnogih sveučilišta unutar zidova svojih samostana," rekao je dodavši kako su unatoč mletačkoj vlasti na hrvatskom području propovijedali domaći svećenici na hrvatskom jeziku.

Autor prostorne koncepcije izložbe Mario Beusan izvijestio je kako je će u podrumu Klovićevih dvora biti predstavljene tri inscenacije.

Jedna će biti iz života u 17. stoljeću, a druga iz 18. stoljeća te relikvijari iz Dominikanskoga samostana u Dubrovniku. Na prvom katu bit će postavljena obrtna djela iz riznice hrvatskih dominikanaca od Dubrovnika do Istre, liturgijsko ruho 16., 17. 18. i 19. stoljeća, bogata kolekcija liturgijskoga posuđa i glazba u knjigama, kazao je Beusan.

Književno blago podijeljeno je u tri skupine među kojima su raritetni iluminirani rukopisi, inkunabule te zbirka knjiga iz ostavštine Marka Marulića splitskim dominikancima.

Kao poteškoće za postavljanje izložbe "Dominikanci u Hrvatskoj", koja obuhvaća veliki dio hrvatske kulturne baštine, ravnateljica Klovićevih dvora Vesna Kusin navela je problem restauracije izložaka.


Reci što misliš!