Obljetnice
Stogodišnjica rođenja Simone de Beauvoir
U 21. godini De Beauvoir je najmlađa diplomantica i predaje filozofiju te objavljuje svoj prvi roman 1943. godine "L' Invitee"
Simone de Beauvoir, feministička ikona i sudionica važnih intelektualnih bitaka 20. stoljeća, proslavila bi, da je živa, danas svoj stoti rođendan, no ta književnica i dobitnica Gouncourtove nagrade umrla je prije više od 20 godina, ali i dalje predstavlja model oslobođene žene.
Ime Simone de Beauvoir snažno je vezano uz ime njezina životnog partnera, filozofa i književnika Jeana-Paula Sartrea s kojim je više od pola stoljeća dijelila i politički i intelektualni angažman, ali autorica knjige "Drugi spol" obilježila je brojne generacije žena svojim odbacivanjem konvencija i svojim analizama ženskog pitanja.
Rođena 9. siječnja 1908. u Parizu, u građanskoj obitelji koja je proživjela financijske poteškoće, De Beauvoir kao adolescentica upoznaje ograničenja i osrednjost svoje sredine. Bila je sjajna učenica i upisala je studij filozofije u Parizu gdje je upoznala Sartrea i cijelu generaciju intelektualaca.
U 21. godini De Beauvoir je najmlađa diplomantica i predaje filozofiju te objavljuje svoj prvi roman 1943. godine "L' Invitee". Iako u vezi sa Sartreom, održava i druge prolazne veze i upušta se u homoseksualni odnos s nekoliko svojih učenica, zbog čega joj je zabranjen rad u obrazovnom procesu.
U politici je De Beauvoir vjerno slijedila Sartreove ideje, pa i poslijeratna zastranjenja, ali feminizam je njezin domaći teren. Godine 1949. objavljuje "Drugi spol", knjigu čiji su dijelovi posvećeni seksualnosti i lezbijskim vezama skandalizirali javnost i potaknuli burne rasprave.
Knjiga je kasnije prevedena na 40 jezika.
De Beauvoir je ponajprije željela biti pisac i nagrađena je Goncourtovom nagradom 1951. za svoj roman "Mandarini" i otad je svrstavaju među najčitanije francuske autore.
U autobiografskoj knjizi "Uspomene dobro odgojene djevojke" (1958.) opisuje predrasude sredine iz koje je potekla i napore da se iz tog miljea otrgne.
Postala je središnjom figurom intelektualnog života što je iskoristila za osudu mučenja žena tijekom alžirskog rata za neovisnost te za obranu prava na pobačaj koji je bio zabranjen 70-ih godina.
Nakon smrti, 14. travnja 1986., šest godina poslije Sartreove smrti, pojedina djela De Beauvoir bacila su novo svjetlo na zajednički život, a poglavito na odnos De Beauvoir s američkim piscem Nelsonom Algrenom, koji je vjerojatno bio ljubav njezina života.
Prema procjenama nekih kritičara, danas, 21 godinu poslije njezine smrti, književni opus Simone de Beauvoir življi je i otporniji na zaborav od njezina daleko slavljenijeg partnera, Sartrea.
U povodu 100. godišnjice rođenja objavljeno je šest knjiga o književnici De Beauvoir, a tiskane su nove naklade nekih njezinih djela.
Vezane vijesti
-
Pariz je godinama bio jedan od gradova s prekomjernim zagađenjem zraka pa sada glavni grad Francuske želi poboljšati klimu grada sadnjom 170.000 novih stabala.
-
Francuski prijevod romana "Crvena voda" književnika i novinara Jurice Pavičića osvojio je prestižnu nagradu Grand Prix de Littérature Policière za najbolji strani krimić u Francuskoj u 2021. godini.
-
Muškarac u maloj poslovnici u središnjem Parizu u utorak je zatočio dva taoca i zatražio kontakt s iranskim veleposlanstvom kako bi poslao poruku francuskoj vladi, otkrivaju policijski izvori.
-
Trajekt na kojemu je bilo više od tristo ljudi nasukao se u nedjelju u francuskoj luci Calaisu, pri čemu nitko nije ozlijeđen, ali je prekinut promet preko La Manchea, doznaje se od službenog izvora.
Izdvojeno
-
U idućih godinu dana trebala bi početi realizacija ključnih ulaganja u Zadarskoj županiji, za koje je osigurano 43 milijuna eura, najavio je u ponedjeljak ministar regionalnoga razvoja i fondova EU Šime Erlić na susretu župana Božidara Longina s gradonačelnicima i načelnicima.
-
Spektakularni početak najavljuje cijeli niz odličnih događaja na zadarskom Adventu, koji će, prema svemu sudeći, još jednom biti omiljeno okupljalište za sve koji vole dobru glazbu, izvrsnu gastronomiju i posebnu blagdansku atmosferu.
-
Župan Božidar Longin sa suradnicima održao je redoviti radni sastanak s gradonačelnicima i načelnicima s područja Zadarske županije.
-
Večeras u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru s početkom u 19 sati nastupaju profesori Glazbene škole Blagoje Bersa koji već tradicionalno u ovo doba izvode zajednički koncert.
Reci što misliš!