Kultura

Muzeji

Detektor laži i DNA test za turiste

Detektor laži i DNA test za turiste

Američki pljačkaši banaka, mafijaši i serijski ubojice smješteni su u muzej koji dokumentira njihova nedjela

U Washingtonu je otvoren interaktivni muzej što dokumentira zločin i kaznu (Museum of Crime and Punishment) u kojem posjetitelji osim upoznavanja s poviješću američkih kriminalaca, i sami mogu postati dio ekipe za očevid ili sjesti za detektor laži.

Američki pljačkaši banaka, mafijaši i serijski ubojice smješteni su u muzej koji dokumentira njihova nedjela. U glavnom američkom gradu otvoren je muzej koji donosi četiristotinjak eksponata koje je pošteni građanin dosad gledao isključivo u kriminalističkim serijama i filmovima, kao i priče koje otkrivaju pozadinu najvećih zločina počinjenih od vremena gusara, preko Divljeg zapada do kriminalnih radnji poput krađe identiteta i slično.

Da bi muzej bio uistinu vjerodostojan, a njegovi osnivači tvrde da je mnogo autentičniji od slike s televizijskih ekrana, posjetitelji na izbor uz dokumentaristički dio, imaju i onaj interaktivni.

Tako mogu neposredno sudjelovati u razrješavanju zločina postajući članom CSI ekipe - prolaze sve faze istrage, od forenzičkih istraživanja, uzimanja i analize otisaka prstiju, DNA testova, identifikacije putem zubala. Moguće je naći se i s druge strane pravde, u ulozi kriminalca koji u muzeju prolazi uhićenje, privođenje, ispitivanje.

Ono što nitko ne želi proći i namijenjeno je isključivo gledanju su električna stolica, plinska komora, giljotina. Okrutno? U nekim američkim državama postoji smrtna kazna, a samo lani je ubijeno 42 osuđenika.

Osnivači muzeja su poslovnjak John Morgan i domaćin ultrapopularnog televizijskog showa America's Most Wanted John Walsh, a pozivaju posjetitelje da zaborave na holivudsku fantaziju i uđu u realniji svijet zločina. John Morgan, rekao je da se ne radi o veličanju zločina, čak suprotno. Cilj im je pokazati da za kriminalna djela počinitelj mora snositi posljedice.

Od nekih uvjetno nazvanih lakših zločina, muzej dokumentira slučaj Franka Sinatre dok je bio mlad, optuženog radi zavođenja jer se viđao s udanom ženom.

Jedna od prostorija muzeja donosi priču suosnivača Johna Walsha, dugogodišnjeg borca protiv kriminala. Za Walsha, ovo je posljednji korak u borbi protiv kriminala koja je započela prije 21 godinu, kada je kidnapiran i ubijen njegov šestogodišnji sin Adam.

Među eksponatima u muzeju je Ford iz 1933. kojim je nakon pljačke banke pobjegao John Dilinger. Također, izložen je i automobil Bonnie i Clydea, odnosno onaj što su ga vozili Warren Beatty i Faye Dunaway u filmu o dvojcu kriminalaca optuženom za 13 ubojstava i brojne pljačke počinjene tijekom dvogodišnjeg haračenja u ranim tridesetima prošlog stoljeća.

Na kraju, iako je poruka koju žele odaslati ovim muzejom da se zločin ne isplati, oni koji požele vidjeti nešto više platit će 18 dolara - za Washington gdje su brojni muzeji besplatni, dosta novca.

 


Reci što misliš!