Kultura

Knjige

Predstavljena Pavletićeva knjiga "Soba- roba-osoba"

Predstavljena Pavletićeva knjiga

Esej o povezanosti izgleda i karaktera u književnosti i životu

Posthumno objavljena knjiga Vlatka Pavletića 'Soba-roba-osoba' - Esej o povezanosti izgleda i karaktera u književnosti i životu, u izdanju Naklade P.I.P. Pavičić, predstavljena je danas u Društvu hrvatskih književnika (DHK).

Predstavnik izdavača Josip Pavičić istaknuo je da sam naslov "Soba-roba-osoba" najbolje opisuje temu, a to je povezanost osobe i njezina karaktera sa sobom (stanom, ambijentom) u kojoj živi i robom (odjećom) koju nosi.

Pristup temi je esejističko-znanstveni, a građa kojom se autor služi potječe iz njegova bogatog iskustva druženja s literatima i drugim umjetnicima.

Knjiga je, ne samo otkriće u Pavletićevu opusu od četrdesetak naslova, nego je prava novost u hrvatskoj književnoj kulturi, rekao je, uz ostalo, Pavičić.

Pavletić započinje reminiscencijama na hrvatske pisce koje je dobro poznavao - Dragu Ivaniševića, Milivoja Slavičeka, Vladana Desnice i druge, a uvrstio je i djela najpoznatijih svjetskih autora poput Dostojevskog i Prousta.

Akademik Dubravko Jelčić govorio je o počecima Pavletićeva esejističkog bavljenja književnošću, rekavši da je on uvijek tragao za novim i nepoznatim.

Podsjetio je kako je Pavletić svojim prvim velikim esejem o "Zimskom ljetovanju" Vladana Desnice, koji je objavio u "Izvorima" 1950., otvorio Desnici pravi pristup na hrvatsku književnu scenu.

Spomenuo je i drugi poznati esej iz tog razdoblja "Kako na pragu idealnog" o poeziji Tina Ujevića kojim se Pavletić potvrdio vrsnim esejistom, a zapažene eseje Pavletić je objavio u knjizi "Kako su stvarali hrvatski književnici".

Pavletićeva najnovija knjiga "Soba-roba-osoba" zatvara taj krug vraćajući se na početak književnog procesa, stvaralačku genezu, rekao je Jelčić dodavši da su pisci bili svjesni uzajmnosti prostora i osobe.

Pavletić upozorava čitatelja da je u shvaćanju pojedinoga djela važno iščitavati opise prostora, mjesta i osoba, što čitatelj često zanemaruje, upozorio je Jelčić, te dodao da je knjiga "Soba-roba-osoba" još jedan prinos našoj književnosti.


Reci što misliš!